FPF:UIDI006 Analýza obr. a poč. vid. v AS - Informace o předmětu
UIDI006 Analýza obrazu a počítačového vidění v autonomních systémech
Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavěléto 2018
- Rozsah
- 0/0. 0 kr. Ukončení: dzk.
- Garance
- doc. Ing. Petr Čermák, Ph.D.
Ústav informatiky – Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavě - Omezení zápisu do předmětu
- Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
- Mateřské obory/plány
- Autonomní systémy (program FPF, P1801 Inf) (2)
- Autonomous Systems (program FPF, P1801 Inf) (2)
- Cíle předmětu
- Cílem předmětu je seznámit s metodami analýzy obrazů a počítačového vidění použitelných pro návrh inteligentních systémů. Fyziologické a psychické aspekty vidění, typy obrazů a zařízení pro jejich snímání. Vzorkování a rekonstrukce obrazu, lineární operátory, sčítání a konvoluce obrazu, jednotkové transformace. Geometrické transformace, číslicová filtrace šumu, fuzzy filtrace, histogram a jeho vyrovnání. Homotopický strom, skeletonizace, dilatace, eroze, uzavření a otevření. Segmentace obrazu prahováním, adaptivní prahování. Sledování hranice, heuristické metody segmentace, Houghova transformace. Segmentace narůstáním a štěpením oblastí, přímým srovnáním se vzorem. Segmentace fuzzy pravidlovým systémem. Globální a lokální příznaky, příznaky vycházející z popisu hranic, polygonální reprezentace. Popisu regionů, skalární popisy, momenty. Evaluace příznaků, nezávislost vůči transformacím obrazu. Příznakové statistické metody rozpoznání, nastavení klasifikátoru, shluková analýza, neuronové a fuzzy neuronové klasifikátory. Interpretace obrazu, úrovně popisu, deklarativní modely versus procedurální modely. Zpětná stereoprojekce, model kamery, případ dvou kamer, absolutní kalibrace a rekonstrukce, relativní kalibrace a rekonstrukce. Diskrétní Kalmanův filtr, aplikace Kalmanova filtru při sledování pohybujících se objektů, alfa a beta filtr pro sledování pohybu bodu. Sledování objektů v obrazech získaných pohybující se kamerou. Optický tok. Možností implementace metod zpracování obrazové informace v DSP, FPGA a distribuovaných systémech. Odborná literatura: 1. Haralick, R. M., Shapiro, L. G.: Computer and Robot Vision. Addison-Wesley, New York, 1992 2. Kerre E., Nachtgeal M.: Fuzzy Techniques in Image Processing, Springer, 2000 3. Pratt, W. K.: Digital Image Processing, Second Edition. Wiley-Interscience, New York, 1991 4. Schlesinger, M.I., Hlaváč, V.: Deset přednášek z teorie statistického a strukturního rozpoznávání. ČVUT, Praha, 1999 5. Sojka E.: Digitální zpracování a analýza obrazů, VŠB-TU, Ostrava, 2000 6. Šonka, M., Hlaváč, V., Boyle, R.: Image Processing, Analysis and Machine Vision. PWS, Boston, 1998
- Osnova
- Cílem předmětu je seznámit s metodami analýzy obrazů a počítačového vidění použitelných pro návrh inteligentních systémů.
Fyziologické a psychické aspekty vidění, typy obrazů a zařízení pro jejich snímání. Vzorkování a rekonstrukce obrazu, lineární operátory, sčítání a konvoluce obrazu, jednotkové transformace. Geometrické transformace, číslicová filtrace šumu, fuzzy filtrace, histogram a jeho vyrovnání. Homotopický strom, skeletonizace, dilatace, eroze, uzavření a otevření. Segmentace obrazu prahováním, adaptivní prahování. Sledování hranice, heuristické metody segmentace, Houghova transformace. Segmentace narůstáním a štěpením oblastí, přímým srovnáním se vzorem. Segmentace fuzzy pravidlovým systémem. Globální a lokální příznaky, příznaky vycházející z popisu hranic, polygonální reprezentace. Popisu regionů, skalární popisy, momenty. Evaluace příznaků, nezávislost vůči transformacím obrazu. Příznakové statistické metody rozpoznání, nastavení klasifikátoru, shluková analýza, neuronové a fuzzy neuronové klasifikátory. Interpretace obrazu, úrovně popisu, deklarativní modely versus procedurální modely.
Zpětná stereoprojekce, model kamery, případ dvou kamer, absolutní kalibrace a rekonstrukce, relativní kalibrace a rekonstrukce. Diskrétní Kalmanův filtr, aplikace Kalmanova filtru při sledování pohybujících se objektů, alfa a beta filtr pro sledování pohybu bodu. Sledování objektů v obrazech získaných pohybující se kamerou. Optický tok. Možností implementace metod zpracování obrazové informace v DSP, FPGA a distribuovaných systémech.
- Cílem předmětu je seznámit s metodami analýzy obrazů a počítačového vidění použitelných pro návrh inteligentních systémů.
- Literatura
- povinná literatura
- SZELISKI, Richard. Computer Vision: Algorithms and Applications. Berlin, 2010. info
- SOJKA, E. Zpracování digitálního obrazu. 2000. ISBN 80-7078-746-5. info
- ŠONKA, M., HLAVÁČ, V., BOYLE, R. Image Processing, Analysis and Machine Vision. Boston, 1998. info
- HARALICK, R. M. , SHAPIRO, L. G. Computer and Robot Vision. New York, 1992. info
- PRATT, W. K. Digital Image Processing, Second Edition. New York, 1991. info
- doporučená literatura
- DOUGHERTY, G. Digital Image Processing for Medical Applications. Oxford, 2009. ISBN 978-0521860857. info
- ŽÁRA, Jiří, SOCHOR, Jiří, FELKEL, Petr, BENEŠ, Bedřich. Moderní počítačová grafika. Brno, 2005. ISBN 978-80-2510-454-5. info
- SCHLESINGER, M.I., HLAVÁČ, V. Deset přednášek z teorie statistického a strukturního rozpoznávání. Praha, 1999. info
- Výukové metody
- Přednáška s aktivizací
Přednáška s analýzou videozáznamu - Metody hodnocení
- Zkouška
- Informace učitele
- Teoretické a praktické zvládnutí témat předmětu, podmínky budou upřesněny na začátku výuky.
- Další komentáře
- Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
- Statistika zápisu (léto 2018, nejnovější)
- Permalink: https://is.slu.cz/predmet/fpf/leto2018/UIDI006