UBKKT026 Hudební knihovny - akvizice a organizace služeb

Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavě
zima 2009
Rozsah
2/0/0. 3 kr. Ukončení: zk.
Garance
PhDr. Halina Molinová
Ústav bohemistiky a knihovnictví – Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavě
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Cíl: studenti budou během přednášek seznámeni se základními koncepcemi budování archivu fondů hudebních nosičů, notových materiálů a knih o hudbě. Získají základní informace o českých i světových odborných periodicích, které formou recenzí usnadňují orientaci v nepřeberném množství nových titulů. Během výuky se též zorientují v základních hudebněvědných propedeutikách, především z okruhu lexikografické literatury. Rovněž budou seznámeni s nejvýznamnějšími vydavateli a jejich profilacemi na konkrétní okruhy hudebního umění. V neposlední řadě se posluchači seznámí se základními hudebními pojmy z okruhů hudební historiografie, organologie, hudební teorie a teorie nonartificiální hudby. Předmět je směřován k praktickému uchopení dané problematiky - tedy od stanovení "předvýběrového" klíče pro budování archivu, samotného výběru a zajištění vybraných titulů, přes tvorbu klíčových slov, až po konečnou katalogizaci získaných titulů. Hudební knihovny disponují hudebními nosiči všech druhů hudebních žánrů, zvláštní pozornost věnují problematice vážné hudby, čímž přispívají k hudebnímu vzdělávání veřejnosti. Organizují různé večery vážné hudby, besedy, koncerty, poslechové akce, poskytují informace týkající se hudební problematiky. Vhodně doplňují hudební výchovu na základních školách odbornými přednáškami. Nabídka kvalitních hudebních nosičů a nově např. filmů na DVD může pozitivně ovlivnit návštěvnost knihoven ve všech věkových a sociálních skupinách. Starší české filmy mohou být velmi zajímavou nabídkou pro seniory. Kvalitní filmy mohou do knihoven přilákat více studentů a mladých lidí, protože jim rozšíří nabídku. Knihovny mohou být v této situaci protiváhou vulgární komercializaci a v budoucnosti mohou využívat výhod digitalizace.
Literatura
    doporučená literatura
  • FUKAČ, Jiří ; POLEDŇÁK, Ivan. Úvod do studia hudební vědy. Olomouc, 2001. info
  • 12. REDFEREN, Brian L. Organising Music in Libraries. London, 1978. info
  • ČERNUŠÁK, Gracian. Dějiny evropské hudby. Praha, 1964. info
Výukové metody
Přednášení
Metody hodnocení
Písemná zkouška
Vyučovací jazyk
Angličtina
Informace učitele
Studium je ukončeno zkouškou formou výkladového písemného testu. Analytické bodové hodnocení otázek bude studentům sděleno v průběhu semestru. Součástí hodnocení bude prověřování studentů krátkými referáty, které budou hodnoceny ústně v hodině po přednesení. Termíny zkoušek budou vypsány od 15. 12. 2008 do 20. 2. 2009 včetně termínů opravných.
Další komentáře
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Předmět je zařazen také v obdobích zima 2008, zima 2010, zima 2011, zima 2012, zima 2013, zima 2014, zima 2015, zima 2016, zima 2017, zima 2018, zima 2019, zima 2020, zima 2021, zima 2022, zima 2023.