FPF:UHVD1003 Prehistory - Course Information
UHVD1003 Prehistory
Faculty of Philosophy and Science in OpavaWinter 2011
- Extent and Intensity
- 3/0/0. 5 credit(s). Type of Completion: zk (examination).
- Teacher(s)
- doc. PhDr. Vratislav Janák, CSc. (lecturer)
- Guaranteed by
- doc. PhDr. Vratislav Janák, CSc.
Institute of Historical Sciences – Faculty of Philosophy and Science in Opava - Prerequisites (in Czech)
- Nezapisují studenti bakalářského studijní oboru historie-archeologie. Dějiny pravěku (pro historiky): úspěšné napsání písemného testu, v nerozhodných případech doplněné ještě ústním přezkoušením
- Course Enrolment Limitations
- The course is also offered to the students of the fields other than those the course is directly associated with.
- fields of study / plans the course is directly associated with
- Cultural History (programme FPF, B7105 HiVe)
- History in combination with another discipline (programme FPF, B6107 HuSt)
- History in combination with another discipline (programme FPF, B7105 HiVe)
- History (programme FPF, B7105 HiVe)
- History (programme FPF, M7105 HiVe)
- History - Museology (programme FPF, B7105 HiVe)
- History and Museology (programme FPF, M7105 HiVe)
- History - Preservation of Monuments (programme FPF, B7105 HiVe)
- Mathematics (programme MU, B1101)
- Secondary School Teacher Training in History (programme FPF, M7504)
- Course objectives (in Czech)
- Jednosemestrový přednáškový kurs poskytuje posluchačům nearcheologických oborů studijního programu Historické vědy a oboru Dějepis (v rámci studijního programu Učitelství pro střední školy) základní informace o pravěku českých zemí v širším kontextu evropském, především středoevropském, o vědě, která se dějinami pravěku zabývá, tedy o archeologii, o jejich pramenech, metodách, dějinách, taxonomii a historickém výstupu (archeologickém obrazu dějin). Výklad je koncipován s důrazem na historickou interpretaci, archeologické prameny mají význam ilustrativní.
- Syllabus (in Czech)
- 1. Úvod I. Základní pojmy. Spolupracující obory a interdiscipliny. Archeologické prameny a povaha archeologické taxonomie. Vývoj archeologie a její současnost.
2. Úvod II. Etapy práce archeologa. Chronologie a datovací metody. Periodizace. Povaha historického výstupu.
3. Úvod III. Přírodní prostředí a jeho vliv na dějiny. Vývoj podnebí ve čtvrtohorách. Antropogeneze.
4. Doba lovecko-sběračská. Charakteristika epochy v ohledu hospodářském, sociálním a duchovním. Periodizace, kulturní systematika, hmotná kultura.
5. Doba nejstaršího zemědělství. Neolitická revoluce. Šíření zemědělského způsobu života do Evropy. Charakteristika epochy v ohledu hospodářském, sociálním a duchovním. Periodizace, kulturní systematika, hmotná kultura.
6. Doba barevných kovů I (eneolit). Význam eneolitu. Charakteristika období v ohledu hospodářském, sociálním a duchovním. Periodizace, kulturní systematika, hmotná kultura.
7. Doba barevných kovů II (doba bronzová). Význam bronzové metalurgie a obchodu s kovy. Charakteristika období v ohledu hospodářském, sociálním a duchovním. Periodizace, kulturní systematika, hmotná kultura.
8. Doba železná I (doba halštatská). Železná metalurgie a obecný význam nástupu výroby a užití železa. Charakteristika období v ohledu hospodářském, sociálním a duchovním. Periodizace, kulturní systematika, hmotná kultura.
9. Doba železná II (doba laténská). Doba laténská a její vztah k antice. Keltská expanze. Charakteristika období v ohledu hospodářském, sociálním a duchovním. Periodizac,.hmotná kultura.
10. Doba železná III (doba římská). Římská říše a její význam pro soudobou Evropu. Římané a Germáni. Charakteristika období v ohledu hospodářském, sociálním a duchovním. Periodizace, hmotná kultura.
11. Doba železná IV (doba stěhování národů). Pohyby "barbarských" kmenů a pád Západořímské říše. Etnické poměry v českých zemích..Charakteristika období v ohledu hospodářském, sociálním a duchovním. Periodizace, hmotná kultura.
12. Doba železná V (doba hradištní do konce Velké Moravy). Písemné prameny. Etnogeneze. Slovanů a jejich nástup ve střední Evropě,. Počátky naší státnosti v době hradištní. Velkomoravská říše. Charakteristika období v ohledu hospodářském, sociálním a duchovním. Periodizace, hmotná kultura.
- 1. Úvod I. Základní pojmy. Spolupracující obory a interdiscipliny. Archeologické prameny a povaha archeologické taxonomie. Vývoj archeologie a její současnost.
- Language of instruction
- Czech
- Further comments (probably available only in Czech)
- The course can also be completed outside the examination period.
- Enrolment Statistics (Winter 2011, recent)
- Permalink: https://is.slu.cz/course/fpf/winter2011/UHVD1003