FPF:UAA1254 Tiles and Tiled Stoves in the - Course Information
UAA1254 Tiles and Tiled Stoves in the Middle Ages and Early Modern Times
Faculty of Philosophy and Science in OpavaWinter 2013
- Extent and Intensity
- 0/2/0. 5 credit(s). Type of Completion: z (credit).
- Teacher(s)
- PhDr. et PhDr. Markéta Tymonová, Ph.D. (seminar tutor)
- Guaranteed by
- PhDr. et PhDr. Markéta Tymonová, Ph.D.
Institute of Historical Sciences – Faculty of Philosophy and Science in Opava - Prerequisites (in Czech)
- Docházka, dostatečná účast na výuce, písemný test
- Course Enrolment Limitations
- The course is also offered to the students of the fields other than those the course is directly associated with.
- fields of study / plans the course is directly associated with
- Archaeology (programme FPF, N7105 HiVe)
- Course objectives
- Tiled stoves designed to heat residential interior design is a unique source material, which shows the culture of living in different social environments, and demonstrates production-technological level of development of this type of heating system from the Middle Ages to modern times. Idea of the appearance and function of the stove not only provide contemporary illustrations or original originals preserved in the interiors of historic buildings, but also of archaeological finds from the destruction of the stove destroyed due to natural disasters, physical survival or stylistic variations. Their dating takes into account the historical circumstances of the death, including the results of morpho-typological and comparative analysis of the iconography of motives, because the stove did not comply with a calorific but also decorative. Decoration of the front walls of chamber tiles thus represent an important part of visual communication, which reflected the spiritual world of medieval man.
- Syllabus (in Czech)
- 1. Původ, rozšíření a funkce kachlových kamen v rámci geneze otopných zařízení, nejstarší doklady kamnářské produkce v Evropě, dějiny bádání a literatura.
2. Skladba, vzhled a funkce kachlových kamen, vypovídací hodnota kachlových kolekcí z historického, genealogického, heraldického, etnografického a uměnovědného z hlediska, nálezové prostředí a sociální kontext.
3. Morfologie, typologie, deskripce a terminologie kachlů a kamnových součástí, chronologie kachlů v období gotiky, renesance a raného baroka.
4. Výrobní a technologické aspekty kachlové produkce, cechovní organizace, hrnčířství, kamnářství a cihlářství, technologický postup výrobního procesu.
5. Sortiment hrnčířské a kamnářské produkce, lokalizace dílen, výrobní a distribuční okruhy, domácí výrobky a importy, analogie, budínská a habánská produkce).
6. Ikonografie plastické výzdoby jako odraz ideových vlivů, typologie reliéfních výzdobných motivů a námětů, výtvarné a slohové zdroje, šíření výzdobných motivů, grafické listy, novodobé rekonstrukce kamen a jejich presentace.
7. Náboženské motivy a jejich transformace od gotiky po raného baroko (staro- a novozákonní motivy, světci a jejich atributy, náboženská tématika, pašiový cyklus).
8. Světské náměty (žánrové okruhy; turnajové, lovecké a bojové scény; galantní a taneční výjevy, stolní hry, husitská tématika, portrétní kachle).
9. Heraldické motivy jejich aplikace na kachlích (heraldická symbolika - zemské, rodové, církevní, městské a cechovní znaky a znamení, heraldicko-genealogická analýza).
10. Fantaskní, mytologické a alegorické výjevy (bájní a reální tvorové, zvířecí alegorie, motivy inspirované rodovými pověstmi a antickou tradicí - cykly božstev, hrdinů, ročních období, planet, živlů, svobodných umění, reformační náměty aj.).
11. Rostlinné a architektonické motivy (slohové architektonické prvky, geometrické, vegetabilní, figurální, zoomorfní prvky, tapetové/mosaikové vzory, doplňkový ornament, nápisy).
12. Secifika kachlové tvorby v Čechách, na Moravě a ve Slezsku; slezská kachlová produkce v hradním a městském prostředí.
- 1. Původ, rozšíření a funkce kachlových kamen v rámci geneze otopných zařízení, nejstarší doklady kamnářské produkce v Evropě, dějiny bádání a literatura.
- Literature
- recommended literature
- STRAUSS, K. Die Kachelkunst des 15. bis 16. Jahrhunderts in Deutschland, Österreich und der Schweiz I. info
- PAVLÍK, Č.-VITANOVSKÝ, M. Encyklopedie kachlů v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Ikonografický atlas reliéfů na kachlích gotiky a renesance. info
- BRYCH, V.-STEHLÍKOVÁ, D.-ŽEGLITZ, J. Pražské kachle doby gotické a. info
- KRAJÍC, R. Středověké kamnářství. Výzdobné motivy na gotických kachlích z Táborska. info
- SMETÁNKA, Z. Základy uhersko-česko-polské skupiny pozdně gotických kachlů. info
- Language of instruction
- Czech
- Further comments (probably available only in Czech)
- The course can also be completed outside the examination period.
- Teacher's information
- Attendance is satisfactory attendance, written test.
- Enrolment Statistics (Winter 2013, recent)
- Permalink: https://is.slu.cz/course/fpf/winter2013/UAA1254