FPF:UHVD1003 Prehistory - Course Information
UHVD1003 Prehistory
Faculty of Philosophy and Science in OpavaWinter 2013
- Extent and Intensity
- 3/0/0. 5 credit(s). Type of Completion: zk (examination).
- Teacher(s)
- doc. PhDr. Vratislav Janák, CSc. (lecturer)
- Guaranteed by
- doc. PhDr. Vratislav Janák, CSc.
Institute of Historical Sciences – Faculty of Philosophy and Science in Opava - Prerequisites (in Czech)
- Nezapisují studenti bakalářského studijní oboru historie-archeologie. Dějiny pravěku (pro historiky): úspěšné napsání písemného testu, v nerozhodných případech doplněné ještě ústním přezkoušením
- Course Enrolment Limitations
- The course is also offered to the students of the fields other than those the course is directly associated with.
- fields of study / plans the course is directly associated with
- Cultural History (programme FPF, B7105 HiVe)
- History in combination with another discipline (programme FPF, B6107 HuSt)
- History in combination with another discipline (programme FPF, B7105 HiVe)
- History (programme FPF, B7105 HiVe)
- History (programme FPF, M7105 HiVe)
- History - Museology (programme FPF, B7105 HiVe)
- History and Museology (programme FPF, M7105 HiVe)
- History - Preservation of Monuments (programme FPF, B7105 HiVe)
- Secondary School Teacher Training in History (programme FPF, M7504)
- Course objectives
- One-semester lecture course offers its listeners of non-archaeological fields, within a study programme Historical science and History (within the study programme Secondary school Teaching), the basic information about primeval times in the Czech lands, within larger European context, especially middle-European. It includes the information about the science which deals with the primeval times - the archaeology, about its sources, methods, history, taxonomy and historical output (archaeological image of history). The content focuses on the historical interpretation, archaeological sources have an illustrative meaning. Students of the bachelor study field History-archaeology do not enrol.
- Syllabus (in Czech)
- 1. Úvod I. Základní pojmy. Spolupracující obory a interdiscipliny. Archeologické prameny a povaha archeologické taxonomie. Vývoj archeologie a její současnost.
2. Úvod II. Etapy práce archeologa. Chronologie a datovací metody. Periodizace. Povaha historického výstupu.
3. Úvod III. Přírodní prostředí a jeho vliv na dějiny. Vývoj podnebí ve čtvrtohorách. Antropogeneze.
4. Doba lovecko-sběračská. Charakteristika epochy v ohledu hospodářském, sociálním a duchovním. Periodizace, kulturní systematika, hmotná kultura.
5. Doba nejstaršího zemědělství. Neolitická revoluce. Šíření zemědělského způsobu života do Evropy. Charakteristika epochy v ohledu hospodářském, sociálním a duchovním. Periodizace, kulturní systematika, hmotná kultura.
6. Doba barevných kovů I (eneolit). Význam eneolitu. Charakteristika období v ohledu hospodářském, sociálním a duchovním. Periodizace, kulturní systematika, hmotná kultura.
7. Doba barevných kovů II (doba bronzová). Význam bronzové metalurgie a obchodu s kovy. Charakteristika období v ohledu hospodářském, sociálním a duchovním. Periodizace, kulturní systematika, hmotná kultura.
8. Doba železná I (doba halštatská). Železná metalurgie a obecný význam nástupu výroby a užití železa. Charakteristika období v ohledu hospodářském, sociálním a duchovním. Periodizace, kulturní systematika, hmotná kultura.
9. Doba železná II (doba laténská). Doba laténská a její vztah k antice. Keltská expanze. Charakteristika období v ohledu hospodářském, sociálním a duchovním. Periodizac,.hmotná kultura.
10. Doba železná III (doba římská). Římská říše a její význam pro soudobou Evropu. Římané a Germáni. Charakteristika období v ohledu hospodářském, sociálním a duchovním. Periodizace, hmotná kultura.
11. Doba železná IV (doba stěhování národů). Pohyby "barbarských" kmenů a pád Západořímské říše. Etnické poměry v českých zemích..Charakteristika období v ohledu hospodářském, sociálním a duchovním. Periodizace, hmotná kultura.
12. Doba železná V (doba hradištní do konce Velké Moravy). Písemné prameny. Etnogeneze. Slovanů a jejich nástup ve střední Evropě,. Počátky naší státnosti v době hradištní. Velkomoravská říše. Charakteristika období v ohledu hospodářském, sociálním a duchovním. Periodizace, hmotná kultura.
- 1. Úvod I. Základní pojmy. Spolupracující obory a interdiscipliny. Archeologické prameny a povaha archeologické taxonomie. Vývoj archeologie a její současnost.
- Language of instruction
- Czech
- Further comments (probably available only in Czech)
- The course can also be completed outside the examination period.
- Teacher's information
- * it is necessary to pass the written test
* in uncertain cases there will be additional questions.
- Enrolment Statistics (Winter 2013, recent)
- Permalink: https://is.slu.cz/course/fpf/winter2013/UHVD1003