FPF:UBKKT001 Příroda a kultura - Informace o předmětu
UBKKT001 Příroda a kultura
Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavězima 2015
- Rozsah
- 2/0/0. 3 kr. Ukončení: zk.
- Garance
- Mgr. Marek Timko, Ph.D.
Ústav bohemistiky a knihovnictví – Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavě - Předpoklady
- Nejsou.
- Omezení zápisu do předmětu
- Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
- Mateřské obory/plány
- Knihovnictví se zaměřením na veřejné knihovny komunitního typu (program FPF, N7201 InSK)
- Cíle předmětu
- Předmět podává filosofickou reflexi podstaty ekologické krize jako konfliktu přirozené a kulturní evoluce. Pokouší se rehabilitovat přehlíženou hodnotu přírody (přirozeného řádu) a lidskou kulturu ukazuje jako jiný typ ontické uspořádanosti pozemské skutečnosti. Při hledání řešení současné globální ekologické krize sice vychází z nového ontologického obrazu světa (který načrtává koncepce evoluční ontologie), ale zároveň doceňuje roli systému kultury vůbec, včetně zprostředkující funkce politiky a ekonomiky. Předmět lze studovat během studijního pobytu v rámci projektu Erasmus-Sokrates distančně - nutná domluva s vyučujícím ÚBK.
- Osnova
- 1) Evoluční ontologie jako diagnostika a východisko z globální ekologické krize. Pojem evoluce, krize a ekologické katastrofy. Základní kategorie evoluční ontologie.
2) Člověk, příroda a kultura. Problém fylogeneze a ontogeneze člověka.
3) Dva ontické řády skutečnosti, dva typy informace. Pojem entropie. Vzájemný vztah informace a entropie.
4) Negenetický přenos informace u živočichů: pojem protokulturu.
5) Jedinečnost pozemské přírody. Pojem přírody v antice, středověku, novověku a v současnosti.
6) Gaia jako symbiotická planeta. Otevřené disipativní struktury a nelineární termodynamika.
7) Biodiverzita (rozmanitost života). Útočně (ofenzivně) adaptivní strategie biologických druhů a člověka. Šesté globální vymírání biologických druhů jako důsledek expanze kultury.
8) Chápání kultury z pohledu kulturní antropologie, kulturní ekologie, kulturologie a evoluční ontologie. Kultura jako protipřírodní systém s vlastní vnitřní informací. Evoluce materiální a duchovní kultury. Řeč jako fenomén kultury.
9) Ohrožená kultura v informační (postindustriální) společnosti. Psycho-sociální a ekologické aspekty lidské práce v průběhu evoluce kultury.
10) Vymezení pojmu techniky a pojmu technologie. Ekologická stránka techniky.
11) Abiotická a biotická technika. Technický genotyp a technický fenotyp. Vývojová stadia v evoluci techniky. Stabilní a mobilní technický subsystém. Možnosti a hrozby techniky a současných technologií v informační (postindustriální) společnosti.
12) Ekologická výchova a etika. Od evoluční ontologie k environmentální etice a neantropocentrické axiologii. Filozofické problémy hodnot.
13) Ekologická politika a eko-ekonomika. Možnosti (a hranice) přírodního kapitalismu.
- 1) Evoluční ontologie jako diagnostika a východisko z globální ekologické krize. Pojem evoluce, krize a ekologické katastrofy. Základní kategorie evoluční ontologie.
- Literatura
- Výukové metody
- Přednášení
Přednáška s diskusí - Metody hodnocení
- Známkou
Test - Informace učitele
- Podmínky pro udělení zápočtu: aktivní účast min. na 2/3 výuky, odevzdání písemné práce (úvahy) v rozsahu 3-5 normovaných stran na libovolné téma z probírané problematiky. Bez odevzdání písemné práce není možné získat zápočet a přihlásit se na zkoušku!
Zkouška bude probíhat ústní formou a sestává z dvou částí. První část zkoušky spočívá v diskusi nad seminární práci. Druhá část zkoušky je zaměřena na základní orientaci v knize Filosofie psaná kurzívou, příp. Ohrožená kultura (autorem obou je J. Šmajs, viz doporučená literatura), z které si studenti povinně nastudují min. 2 kapitoly (podle vlastního výběru)!
Aktualizace: 2012/2013.
Aktivity Náročnost [h] Přednáška 2 Celkem 2 - Další komentáře
- Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
- Statistika zápisu (zima 2015, nejnovější)
- Permalink: https://is.slu.cz/predmet/fpf/zima2015/UBKKT001