UBKKT001 Příroda a kultura

Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavě
zima 2015
Rozsah
2/0/0. 3 kr. Ukončení: zk.
Garance
Mgr. Marek Timko, Ph.D.
Ústav bohemistiky a knihovnictví – Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavě
Předpoklady
Nejsou.
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Předmět podává filosofickou reflexi podstaty ekologické krize jako konfliktu přirozené a kulturní evoluce. Pokouší se rehabilitovat přehlíženou hodnotu přírody (přirozeného řádu) a lidskou kulturu ukazuje jako jiný typ ontické uspořádanosti pozemské skutečnosti. Při hledání řešení současné globální ekologické krize sice vychází z nového ontologického obrazu světa (který načrtává koncepce evoluční ontologie), ale zároveň doceňuje roli systému kultury vůbec, včetně zprostředkující funkce politiky a ekonomiky. Předmět lze studovat během studijního pobytu v rámci projektu Erasmus-Sokrates distančně - nutná domluva s vyučujícím ÚBK.
Osnova
  • 1) Evoluční ontologie jako diagnostika a východisko z globální ekologické krize. Pojem evoluce, krize a ekologické katastrofy. Základní kategorie evoluční ontologie.
    2) Člověk, příroda a kultura. Problém fylogeneze a ontogeneze člověka.
    3) Dva ontické řády skutečnosti, dva typy informace. Pojem entropie. Vzájemný vztah informace a entropie.
    4) Negenetický přenos informace u živočichů: pojem protokulturu.
    5) Jedinečnost pozemské přírody. Pojem přírody v antice, středověku, novověku a v současnosti.
    6) Gaia jako symbiotická planeta. Otevřené disipativní struktury a nelineární termodynamika.
    7) Biodiverzita (rozmanitost života). Útočně (ofenzivně) adaptivní strategie biologických druhů a člověka. Šesté globální vymírání biologických druhů jako důsledek expanze kultury.
    8) Chápání kultury z pohledu kulturní antropologie, kulturní ekologie, kulturologie a evoluční ontologie. Kultura jako protipřírodní systém s vlastní vnitřní informací. Evoluce materiální a duchovní kultury. Řeč jako fenomén kultury.
    9) Ohrožená kultura v informační (postindustriální) společnosti. Psycho-sociální a ekologické aspekty lidské práce v průběhu evoluce kultury.
    10) Vymezení pojmu techniky a pojmu technologie. Ekologická stránka techniky.
    11) Abiotická a biotická technika. Technický genotyp a technický fenotyp. Vývojová stadia v evoluci techniky. Stabilní a mobilní technický subsystém. Možnosti a hrozby techniky a současných technologií v informační (postindustriální) společnosti.
    12) Ekologická výchova a etika. Od evoluční ontologie k environmentální etice a neantropocentrické axiologii. Filozofické problémy hodnot.
    13) Ekologická politika a eko-ekonomika. Možnosti (a hranice) přírodního kapitalismu.
Literatura
    povinná literatura
  • ŠMAJS, J. Filosofie psaná kurzívou. Rozhlasové ekologické eseje. Brno, 2003. info
  • ŠMAJS, J. Ohrožena kultura. Brno, 1995. info
  • ŠMAJS, J. Ohrožena kultura. Brno, 1995. info
    doporučená literatura
  • ŠMAJS, J. Filosofie - obrat k Zemi. Praha, 2008. info
  • ŠMAJS, J. Filosofie - obrat k Zemi. Praha, 2008. info
  • ŠMAJS, J. Základy systematické filosofie. Brno, 2005. info
Výukové metody
Přednášení
Přednáška s diskusí
Metody hodnocení
Známkou
Test
Informace učitele
Podmínky pro udělení zápočtu: aktivní účast min. na 2/3 výuky, odevzdání písemné práce (úvahy) v rozsahu 3-5 normovaných stran na libovolné téma z probírané problematiky. Bez odevzdání písemné práce není možné získat zápočet a přihlásit se na zkoušku!
Zkouška bude probíhat ústní formou a sestává z dvou částí. První část zkoušky spočívá v diskusi nad seminární práci. Druhá část zkoušky je zaměřena na základní orientaci v knize Filosofie psaná kurzívou, příp. Ohrožená kultura (autorem obou je J. Šmajs, viz doporučená literatura), z které si studenti povinně nastudují min. 2 kapitoly (podle vlastního výběru)!
Aktualizace: 2012/2013.

AktivityNáročnost [h]
Přednáška2
Celkem2
Další komentáře
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Předmět je zařazen také v obdobích zima 2008, zima 2009, zima 2010, zima 2011, zima 2012, zima 2013, zima 2014, zima 2016, zima 2017, zima 2018, zima 2019, zima 2020, zima 2021, zima 2022, zima 2023.