FPF:UBK12016 Dějiny českého divadla II - Informace o předmětu
UBK12016 Dějiny českého divadla II
Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavězima 2016
- Rozsah
- 2/1/0. 4 kr. Ukončení: zk.
- Vyučující
- Mgr. Jana Cindlerová, Ph.D. (přednášející)
- Garance
- Mgr. Jana Cindlerová, Ph.D.
Ústav bohemistiky a knihovnictví – Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavě - Omezení zápisu do předmětu
- Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
- Mateřské obory/plány
- Dějiny kultury (program FPF, B7105 HiVe)
- Kulturní dramaturgie se zaměřením na divadlo (program FPF, B8203 DrUm)
- Cíle předmětu
- Cílem kursu je poskytnout posluchačům vhled do vývoje českého divadla od 80. let 18. století do roku 1918 a postihnout jeho jednotlivé zásadní etapy od zrodu ideje národního divadla v době osvícenství přes divadlo epochy národního obrození, ambivalentní charakter českého romantismu a jeho odraz v rozvoji divadla až po výstavbu budovy pražského Národního divadla a počáteční fázi praxe na této scéně. Na výklad o realismu na českých scénách pak naváže kapitola věnovaná nástupu divadelní moderny na počátku 20. století a dalšímu vývoji až do období ustavení samostatného státu. Zvláštní pozornost bude věnována životu a dílu klíčových osobností českého divadelního vývoje tohoto údobí. "Červenou nití" výkladu bude sledování myšlenky národního divadla v českém divadelním hnutí, její proměny a realizace. Ve svém průběhu bude kurs doplňován o doporučenou (nejen) dramatickou literaturu jednotlivých historických období a pro maximální názornost prokládán ukázkami. Cílem semináře je poskytnout posluchačům možnost prakticky aplikovat informace a zkušenosti nabyté na stejnojmenné přednášce, hlouběji proniknout do naznačené problematiky, tendencí a trendů v oblasti divadla a dramatu, stejně jako zeširoka se nadechnout ?ducha doby?, a to prostřednictvím bližšího seznámení se se stěžejními dramatickými i odbornými díly za pomoci jejich analýz a diskusí o nich.
- Osnova
- 1. Počátky novodobého českého divadla v době osvícenství, nástup nacionální ideologie. Čeští dramatičtí autoři a překladatelé. České divadlo za napoleonských válek.
2. J. K. Tyl a jeho doba. Tylův divadelní program a jeho realizace, další tehdejší divadelní projevy. Principy programu tzv. protitylovské opozice. Počátky divadelní kritiky.
3. Zrod a realizace ideje národního divadla v českém divadelním hnutí. Teoretické práce o divadle. Od Tylova programu národního divadla k Národnímu divadlu.
4. Nástup realismu na českých scénách. České realistické drama a jeho interpretační problematika. Proměna inscenační praxe, představitelé realistického herectví.
5. Česká moderna a její vliv na utváření podoby českého divadelnictví v 90. letech 19. století a v prvních dvou desetiletích 20. století. Česká dramatická tvorba přelomu století.
Ve svém průběhu bude kurs doplňován o doporučenou (nejen) dramatickou literaturu jednotlivých historických údobí, prokládán ukázkami a doplňován referáty.
- 1. Počátky novodobého českého divadla v době osvícenství, nástup nacionální ideologie. Čeští dramatičtí autoři a překladatelé. České divadlo za napoleonských válek.
- Literatura
- povinná literatura
- FISCHER, O.:. Činohra Národního divadla do roku 1900. Praha, 1983. info
- ČERNÝ, F. (ed.):. Dějiny českého divadla II. Praha, 1969. info
- ČERNÝ, F. (ed.):. Dějiny českého divadla III. Praha, 1977. info
- ČERNÝ, F.:. Hana Kvapilová. Život a dílo. Praha, 1963. info
- KLOSOVÁ, L.:. Kolárové. Tři herecké portréty. Praha, 1969. info
- ČERNÝ, F.:. Měnivá tvář divadla aneb Dvě století s pražskými herci. Praha, 1978. info
- BARTOŠ, J.:. Prozatímní divadlo a jeho činohra. Praha, 1937. info
- BARTOŠ, J.:. Prozatímní divadlo a jeho opera. Praha, 1938. info
- CÍSAŘ, J.:. Přehled dějin českého divadla I. Od počátků do roku 1862. Praha, 2004. info
- CÍSAŘ, J.:. Přehled dějin českého divadla II. Od roku 1862 do roku 1945. Praha, 2004. info
- TUREČEK, D.:. Rozporuplná sounáležitost. Praha, 2001. info
- KNAP, J.:. Umělcové na pouti. Praha, 1961. info
- doporučená literatura
- různí:. Bude představována v průběhu kursu, v závislosti na probírané látce a zadávání referátů. info
- Informace učitele
- 1. Účast na seminářích (akceptovány mohou být dvě absence).
2. Aktivní účast při analýzách a diskusích podmíněná nastudováním předem zadaných děl (dramatických textů a odborné literatury).
3. Základní orientace v doporučené literatuře.
4. Samostatná tvorba seminární práce (cca 5-10 normostran textu), její (předchozí) prezentace formou referátu (cca 15-20 min.) a (následné) odevzdání v tištěné podobě pedagogovi a v podobě elektronické ostatním studentům jako další studijní zdroj. Očekává se individuální uchopení zadaného/zvoleného díla, nezbytně spojené s veřejnou prezentací vlastního názoru před ostatními studenty a s přirozenou snahou o jeho obhájení. Předpokladem přijetí seminární práce (termín odevzdání bude upřesněn při prvním setkání v semestru) je splnění všech základních náležitostí odborné stati, tj. obsahových a formálních předpokladů (logika návaznosti myšlenek a témat, citace, bibliografie, gramatická a faktická správnost).
5. Samostudium rozšiřující informace předávané na přednáškách a seminářích četbou doporučené odborné literatury a stěžejních dramat, stejně jako návštěvami divadelních inscenací.
6. Úspěšné zvládnutí ústní zkoušky (předpokladem k jejímu zahájení je přednes referátu a odevzdání písemné práce) podmíněné poučenou odpovědí na danou otázku s využitím poznatků získaných během výuky i samostudiem, znalostí dramatických i odborných textů, celkovou orientací v probrané látce a v doporučené literatuře a přemýšlivým přístupem k nim, podáním zasvěceného komentáře k poznámkám pedagoga na adresu vypracovaného referátu/seminární práce.
Po dohodě lze kurs zakončovat zkouškou až do konce akademického roku.
Emailový kontakt na pedagoga: Jana Cindlerová - jana.cindlerova@email.cz
- Další komentáře
- Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
- Statistika zápisu (zima 2016, nejnovější)
- Permalink: https://is.slu.cz/predmet/fpf/zima2016/UBK12016