UVSSPUP014 Metody a techniky sociálního výzkumu

Fakulta veřejných politik v Opavě
zima 2023
Rozsah
1/1/0. 5 kr. Ukončení: z.
Vyučující
Mgr. Vladislava Závrská, Ph.D. (přednášející)
Mgr. Andrea Preissová Krejčí, Ph.D. (cvičící)
Garance
PhDr. Mgr. Leona Hozová, MBA, Ph.D.
Ústav veřejné správy a sociální politiky – Fakulta veřejných politik v Opavě
Kontaktní osoba: Ing. Lucie Kamrádová, Ph.D.
Rozvrh
Po 8:05–8:50 C312, kromě Po 9. 10., kromě Po 27. 11. ; a Po 9. 10. 8:05–8:50 C205, Pá 1. 12. 8:05–8:50 C311
  • Rozvrh seminárních/paralelních skupin:
UVSSPUP014/A: St 14:45–15:30 C204, A. Preissová Krejčí
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je určen pouze studentům mateřských oborů.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
V rámci výuky předmětu Metody a techniky sociálního výzkumu se studenti seznamují s možnostmi zachycení sociální reality, způsoby získávání, zpracování a interpretace informací v sociologii a dalších sociálních vědách s přihlédnutím k potřebám výkonu práce sociálního pracovníka. Vzhledem k charakteristice předmětu je výuka rozdělena na teoretickou (přednáškovou) část a praktickou část, ve které se studenti v rámci cvičení seznámí s realizací vybraných výzkumných procedur. Cílem výuky je umožnit studentu získat orientaci v základních metodologických přístupech k sociální realitě, jednotlivých procedurách a technikách výzkumu, znát jejich výpovědní limity a umět prezentovat a využít získané poznatky. Po absolvování kurzu by měli být posluchači schopni navrhnout a zrealizovat jednoduchý výzkum (použitelný např. pro diplomovou práci), porozumět odborným empirickým statím a kriticky číst výzkumné zprávy a informace z výzkumů prezentované v médiích.
Osnova
  • 1. Povaha sociálních věd a sociologického výzkumu; model empirického výzkumu. 2. Výzkumy začínají v knihovně – Jak číst odborný text v sociálních vědách. 3. Výzkumy končí textem – Jak psát odborný text v sociálních vědách (projekt výzkumu, odborná stať, logika výzkumné zprávy). 4. Kvantitativní a kvalitativní výzkumné paradigma (jejich rozdílnost i komplementarita), deduktivní a induktivní logika výzkumu. 5. Hlavní metody kvantitativního výzkumu; validita a reliabilita; problematika hypotéz. 6. Výběrové šetření v sociologii a problém reprezentativity. 7. Dotazník a pozorování jako techniky sběru dat; problém operacionalizace. 8. Analýza kvantitativních dat a interpretace výsledků výzkumu. 9. Obsahová analýza: metoda na pomezí kvantitativních a kvalitativních postupů. 10. Kvalitativní metody výzkumu. 11. Analýza dat v kvalitativním výzkumu. 12. Prezentace dat, empirický výzkum v bakalářské a diplomové práci, etika výzkumu.
Literatura
    povinná literatura
  • JANÁK, D. Metody a techniky sociálního výzkumu. elektronická studijní opora. Opava. 2021.
  • OCHRANA, František. Metodologie, metody a metodika vědeckého výzkumu. Praha: Univerzita Karlova nakladatelství Karolinum, 2019.
  • DISMAN, Miroslav. Jak se vyrábí sociologická znalost: příručka pro uživatele. 4. nezměněné vydání. Praha: Univerzita Karlova v Praze, nakladatelství Karolinum, 2011.
    doporučená literatura
  • HENDL, Jan. Kvalitativní výzkum: základní teorie, metody a aplikace. Čtvrté, přepracované a rozšířené vydání. Praha: Portál, 2016.
  • HENDL, Jan a Jiří REMR. Metody výzkumu a evaluace. Praha: Portál, 2017.
Další komentáře
Studijní materiály
Předmět je zařazen také v obdobích zima 2024.