UVSSPUP054 Politika zaměstnanosti

Fakulta veřejných politik v Opavě
zima 2023
Rozsah
1/1/0. 3 kr. Ukončení: z.
Garance
doc. PhDr. Anna Václavíková, CSc.
Ústav veřejné správy a sociální politiky – Fakulta veřejných politik v Opavě
Kontaktní osoba: Ing. Lucie Kamrádová, Ph.D.
Předpoklady
Předmět je součásti výuky sociální problematiky, student získá základní informace o situaci v politice zaměstnanosti a trhu práce
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je určen pouze studentům mateřských oborů.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Předmět poskytne znalosti a informace o nástrojích státní politiky zaměstnanosti k řešení situace, o formách aktivní a pasivní politiky zaměstnanosti, o způsobech, jak nepříznivé situaci na TP přecházet, sleduje specifika TP (segmentace, mobilita).Studium problematiky je vedeno v kontextu politiky zaměstnanosti v EU.
Výstupy z učení
Odborné znalosti: Znalost z problematiky politiky zaměstnanosti a trhu práce, orientaci v dané problematice, schopnost práce s klienty ÚP. Odborné dovednosti: znalost legislativy, aplikace odborných znalostí v praxi a jejich propojení s potřebami praxe, orientace v odborné literatuře, schopnost analytické práce. Obecná způsobilost: Student/ka je schopen/a vnímat souvislosti a předcházet možným rizikům a vzniku sociálně problematických jevů. Podpoří se také jejich kreativita a schopnost rozhodovat se samostatně a odpovědně.
Osnova
  • 1. Úvod do problematiky, vymezení cíle a obsahu předmětu, seznámení s literaturou a dalšími zdroji, pojmy. 2. Legislativa – Zákon č.435/2004 Sb. o zaměstnanosti, ve znění pozdějších předpisů, Zákon č. 262/2006Sb., Zákoník práce, Zákon č. 326/1999 Sb., o pobytu cizinců na území České republiky a o změně některých zákonů, pojmy 3. Politika zaměstnanosti a trh práce v ekonomických teoriích 4. Politika zaměstnanosti v ČR a v dalších státech střední Evropy v kontextu EU (Strategie, semestry) 5. Orgány státní správy zabezpečující státní politiku zaměstnanosti v České republice (MPSV, Úřad práce – Krajské pobočky a kontaktní pracoviště) 6. Státní politika zaměstnanosti (SPZ) – Aktivní politika zaměstnanosti 7. SPZ – Pasivní politika zaměstnanosti 8. Nezaměstnanost a její formy 9. Problémové skupiny obyvatel na trhu práce, nástroje k odstranění jejich vyloučení – 1. 10. Problémové skupiny obyvatel na trhu práce, nástroje k odstranění jejich vyloučení – 2. 11. Cizinci na trhu práce v kontextu středoevropského prostoru 12. Koncepce a mezinárodní spolupráce v oblasti zaměstnanosti na období let 2021 n. 13. Příklady dobré praxe – projekty EU, MPSV, krajů
Literatura
    povinná literatura
  • https://europa.eu/european-union/about-eu/countries_cs zaměstnanost a sociální věci
  • Náhradní obsah: BUCHTOVÁ, B., ŠMAJS, J. a BOLELOUCKÝ, Z. Nezaměstnanost. Praha: Grada, 2013. ISBN 978-80-247-4282-3
  • KACZOR, P. Trh práce, pracovní migrace a politika zaměstnanosti ČR po roce 2011. Praha: VŠE, 2013. ISBN 978-80-245-1930-2
  • CHMURA, Milan. Nezaměstnanost jako ekonomický a sociální problém - edukační východiska z nezaměstnanosti. Ostrava: Ostravská univerzita, 2016. ISBN 978-80-7464- 858-8.
  • Zákon č. 262/2006Sb., Zákoník práce
  • ANÝŽOVÁ, Petra a Jiří VEČERNÍK, ed. Vzdělání, dovednosti a mobilita: zaměstnání a trh práce v České republice a evropských zemích. Praha: Univerzita Karlova, nakladatelství Karolinum, 2019. ISBN 978-80-246-4294-9.
  • Zákon č. 198/2009 Sb. o rovném zacházení a o právních prostředcích ochrany před diskriminací a o změně některých zákonů (antidiskriminační zákon).
  • JUREČKA, Václav. Mikroekonomie. 3., aktualizované a rozšířené vydání. Praha: Grada Publishing, 2018. ISBN 978-80-271-0146-7.
Výukové metody
Přednáška, cvičení
Metody hodnocení
Předmět bude uzavřen zápočtem ověřujícím jak znalosti probraných témat, tak absolvování praxe studentů.
Informace učitele
Student při průběžném studiu využívá studijní oporu a zadanou literaturu (studijní opora dostupná zde: https://elearning.slu.cz/course/view.php?id=942). U/zápočtu student prokáže znalosti povinné literatury, studijní opory a přednášek kontaktní výuky. Student může průběžně konzultovat individuálně studovaná témata předmětu prostřednictvím elektronické pošty, individuálních nebo skupinových konzultací. Konzultační dny a hodiny budou stanoveny při zahájení semestru, ale dle potřeby studentů je k dispozici i mimo stanovené konzultace po předchozí domluvě. Seminář navazuje na přednáškový cyklus, teoretické znalosti jsou formou diskusí, referátů, seminárních prací a minitestů prakticky ověřovány a procvičovány, podmínkou ke zkoušce je vypracování seminární práce, její prezentace a znalost požadované legislativy.
Předmět je zařazen také v obdobích zima 2024.