EK011S Regionální ekonomika a politika

Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné
léto 2007
Rozsah
2/0/0. 5 kr. Ukončení: zk.
Vyučující
doc. Ing. Pavlína Pellešová, Ph.D. (přednášející)
doc. Ing. Kamila Turečková, Ph.D., MBA (přednášející)
Garance
doc. Ing. Pavlína Pellešová, Ph.D.
Katedra ekonomie a veřejné správy – Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Cílem předmětu regionální ekonomika a politika je seznámit studenty se základními pojmy regionální ekonomiky a politiky, faktory lokalizace a umístění a projevy územně - prostorových hledisek v ekonomii. Pozornost bude zaměřena na stanovení cílů a strategií regionální politiky a na identifikaci nástrojů, sloužících k zabezpečení těchto cílů. Součástí tohoto předmětu je rovněž výklad regionálních strategií hospodářské politiky v ČR, včetně stanovení priorit řešení v rozhodujících odvětvích současné ekonomiky a vazeb regionální politiky ČR na regionální politiku EU.
Osnova
  • Struktura výkladu:
    1. Základní pojmy regionalistiky
    2. Ekonomická úroveň regionů
    3. Faktory a motivace regionálních rozdílů
    4. Regionální rozvoj a jeho determinanty
    5. Teoretická východiska
    6. Metodologie regionálního rozvoje
    7. Regionální politika, principy a její cíle
    8. Nástroje regionální politiky
    9. Vývoj regionální politiky ČR
    10. Řízení regionálního rozvoje v ČR
    11. Evropská regionální politika
    12. Regionální a municipální orgány a rozpočty

    Obsah předmětu:
    1. Základní pojmy regionalistiky
    Region, jeho členění, společné znaky a kriteria homogenity a funkčnosti regionů.
    Regionalizace a její metody. Faktory lokalizace a umístění, teoretická východiska (regionální teorie). Vztah regionalizace a globalizace.
    2. Ekonomická úroveň regionů
    Ekonomická úroveň regionů, faktory ovlivňující ekonomickou úroveň regionů: lokalizace firem, intenzita vnitroregionálních vazeb, organizační forma firem, demografická situace a hospodářská politika státu. Přístupy k objasnění regionálních změn ekonomické úrovně regionů.
    3. Faktory a motivace regionálních rozdílů
    Příčiny regionální nerovnováhy: mobilita pracovních sil, rigidita cen, nákladovost, konkurenceschopnost. Regionální selhání trhu.
    4. Regionální rozvoj a jeho determinanty
    Hospodářský růst a rozvoj regionu, jeho účinnost a hodnocení, analýza regionálních toků. Vliv hospodářské politiky státu na formování sociálně ekonomického rozvoje regionu. Koncepce regionálního rozvoje a růstu.
    5. Teoretická východiska regionální ekonomie
    Lokalizační analýza, neoklasická a behavioristická koncepce lokalizační analýzy. Lokalizační teorie a jejich přínos. Keynesiánský a neoklasický výklad regionální ekonomiky.
    6. Metodologie regionálního rozvoje
    SWOT analýza jako součást metodologie regionálního rozvoje. Strategie regionální politiky, strategie orientované na mobilitu a endogenní strategie. Regionální strategie vybraných evropských zemích.
    7. Regionální politika, principy a její cíle
    Pojetí regionální politiky, principy regionální politiky. Typy regionální politiky - intevencionistická a liberální. Cíle a faktory ovlivňující jejich výběr.

    8. Nástroje regionální politiky
    Mikroekonomické a makroekonomické nástroje regionální politiky. Nástroje realokace zdrojů a výrobních faktorů. Problematika toku kapitálu. Předpoklady pro uplatnění nástrojů regionální politiky a jejich účinnost.
    9. Vývoj regionální politiky ČR
    Regionální politika v procesu transformace, regionální politika po vzniku samostatné ČR. Typy problémových regionů v ČR. Vazby regionální politiky ČR na politiku EU. Asociační dohody, využívání pomoci a prostředků z fondů EU pro regionální rozvoj ČR. Cíle regionálně-politických intervencí EU a české regionální politiky.
    10. Řízení regionálního rozvoje v ČR
    Vývoj administrativní regionalizace v ČR. Vymezení kompetencí orgánů státní správy a samosprávy k regionální politice. Programové a institucionální zabezpečení regionální politiky. Vývoj legislativního a institucionálního rámce. Regionální programové dokumenty: Národní rozvojový plán, Regionální operační programy.
    11. Evropská regionální politika
    Milníky evropské regionální politiky, modely formování evropského regionálního rozvoje, determinanty regionálního rozvoje v postindustriální Evropě, dělba pravomocí: stát versus regiony, regionální politika v etapě rozšiřování EU. Soustava územních jednotek v EU.
    12. Regionální a municipální orgány a rozpočty
    Municipality, municipální orgány. Ekonomika municipalit a regionů (krajů), municipál
Informace učitele
V průběhu semestru studenti vypracují a obhájí seminární práci v rozsahu 10 až 15 stran. Předmět je ukončen písemnou a ústní zkouškou.
Další komentáře
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Předmět je zařazen také v obdobích léto 1991, léto 1992, léto 1993, léto 1994, léto 1995, léto 1996, léto 1997, léto 1998, léto 1999, léto 2000, léto 2001, léto 2002, léto 2003, léto 2004, léto 2005, léto 2006, léto 2008, léto 2009.