FIN407 Peněžní a kapitálové trhy B

Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné
léto 2007
Rozsah
1/2/0. 5 kr. Ukončení: zk.
Garance
prof. Ing. Lumír Kulhánek, CSc.
Katedra financí a účetnictví – Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Prohloubit a rozšířit poznatky získané v oblastech zahrnutých do kurzu Peněžní a kapitálové trhy A z hlediska národních a mezinárodních finančních trhů, analýz cenných papírů, portfolia a derivátů. Obsahuje nové obtížnější části problematiky finančních trhů, témata nezahrnuta do předchozího kurzu. Důraz je kladen také na aplikaci poznatků při rozhodování na soudobých finančních trzích.
Osnova
  • Struktura výkladu:
    1. Národní a mezinárodní peněžní trhy
    2. Analýzy dluhopisových trhů
    3. Akciové trhy v ČR a ve světě
    4. Efektivnost finančních trhů
    5. Finanční trhy a reálná ekonomika. Ekonometrie finančních trhů
    6. Kontrakty derivátových burz a obchodování s futures
    7. Oceňování derivátů
    8. Obchodování s cennými papíry v ČR
    9. Finanční trhy, obchodní systémy a vypořádací systémy
    Obsah kurzu:
    1. Národní a mezinárodní peněžní trhy
    Instrumenty národního peněžního trhu a mezinárodního peněžního trhu. Mezibankovní úvěrový, směnečný a měnový trh. Centrální banka a peněžní trh. Mezinárodní a národní repo trhy. Mezinárodní peněžní trh. Eurotrhy. Úrokové sazby a výnosové křivky na peněžním trhu. Analýza úrokových diferenciálů.

    2. Analýzy dluhopisových trhů
    Trh dluhopisů a teorie výnosových křivek. Faktory ovlivňující výnosy dluhopisů. Kupónové a bezkupónové dluhopisy. Cenné papíry s fixním důchodem. Kupónový efekt. Dluhopisové indexy. Cenová citlivost a volatilita cen dluhopisů. Spotová a forwardová výnosová křivka. Interpolační a extrapolační techniky modelování úrokových sazeb a výnosových křivek. Regresní modely a stochastický model úrokových sazeb.

    3. Akciové trhy v ČR a ve světě
    Primární emise akcií v ČR. Český kapitálový trh a komise pro cenné papíry. Předpoklady obchodování na hlavních burzách cenných papírů a OTC trzích. Akciové indexy a indikátory hlavních světových akciových trhů. Trendy a analýza trendů. Prostředky softwarové podpory analýz a jejich uplatnění. Technická analýza na mezinárodních trzích. Předpovědi výnosů. Využití futures na akciový index a opcí na akcie. Motivace ke globálnímu investování.

    4. Efektivnost finančních trhů
    Tři úrovně efektivnosti. Hypotéza efektivního trhu a náhodná procházka. Testování forem efektivnosti finančních trhů. Implikace různých forem testů efektivnosti. Testy hypotézy náhodné procházky. Víkendový efekt, lednový efekt, efekt malé firmy. P/E efekt. Přestřelení. Výzkumy efektivnost finančních trhů ve vybraných zemích.

    5. Finanční trhy a reálná ekonomika. Ekonometrie finančních trhů
    Analýza vazeb makroekonomických ukazatelů a vývoje finančních trhů. Kapitálový trh a hospodářský cyklus. Peněžní zásoba, úrokové sazby, míra inflace a kapitálový trh. Devizový kurz, kapitálový účet platební bilance a kapitálový trh. Predikovatelnost výnosů aktiv. Model CAPM a predikce volatility výnosů. Predikce úrokových sazeb. Predikce beta-faktoru v CAPM. Multifaktorové modely. Nelinearity ve finančních datech, nelinearita výnosů a variability, model ARCH, GARCH, stochastická volatilita. Využití ekonometrického software pro predikci vývoje.

    6. Kontrakty derivátových burz a obchodování s futures
    Zásady využití jednotlivých nástrojů trhu derivátů. Deriváty a riziko, deriváty a výnos. Specifika obchodních systémů na trzích derivátů. Nejvýznamnější termínové a opční burzy, specifikace hlavních kontraktů, OTC obchody. Trhy futures a trhy opcí. Analýzy pro uplatňování futures v praxi. Obchodování s futures.

    7. Oceňování derivátů
    Oceňovací modely finančních derivátů. Oceňování derivátů. Modelování a finanční deriváty. Podstata, předpoklady platnosti. Black-Scholesův model - parametry senzitivity a jejich uplatňování. Hedging pomocí ukazatelů delta, gama, vega, rho a dalších ukazatelů. Případové studie.

    8. Obchodování s cennými papíry v ČR
    Organizátoři trhu cenných papírů. Podmínky členství na BCPP. Podmínky přijetí cenných papírů na pražskou burzu. Druhy burzovních obchodů, vypořád
Informace učitele
Klasifikace kurzu vychází z úspěšného zvládnutí seminárních úloh, kontrolního testu v průběhu výuky a vykonání zkoušky, která má písemnou a ústní část.
Další komentáře
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Předmět je zařazen také v obdobích léto 1991, léto 1992, léto 1993, léto 1994, léto 1995, léto 1996, léto 1997, léto 1998, léto 1999, léto 2000, léto 2001, léto 2002, léto 2003, léto 2004, léto 2005, léto 2006, léto 2008, léto 2009, léto 2010, léto 2011, léto 2012.