OPF:EVSBAZOP Foreign Trade Policy - Informace o předmětu
EVSBAZOP Foreign Trade Policy
Obchodně podnikatelská fakulta v Karvinéléto 2017
- Rozsah
- 2/0/0. 5 kr. Ukončení: zk.
- Garance
- Katedra ekonomie a veřejné správy – Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné
Kontaktní osoba: Dr. Ing. Ingrid Majerová - Předpoklady
- K absolvování předmětu nejsou vyžadovány žádné podmínky a předmět lze zapsat nezávisle na jiných předmětech.
- Omezení zápisu do předmětu
- Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
- Mateřské obory/plány
- Business Economics in Trade and Services (program OPF, B_EKOMAN)
- Cíle předmětu
- Předmět seznamuje posluchače s vnějšími hospodářskými vztahy národní ekonomiky a významem zahraničního obchodu pro ekonomiku země. V nezbytné míře jsou studenti seznámeni s teorií obchodu a problematikou platební bilance a vnější rovnováhou země. Dále jsou studenti seznámeni s měřením zahraničního obchodu a základními ukazateli jeho intenzity. Důraz je dále položen na mezinárodní obchodní politiku a její utváření, na zahraničně obchodní politiku země a její nástroje a na společnou obchodní politiku členských zemí EU. Rozebrány jsou specifika malé ekonomiky problém transformace CPE v oblasti zahraničního obchodu. V nezbytné míře se předmět věnuje problematice obchodních operací.
- Osnova
- 1. Klasická teorie mezinárodního obchodu
2. Standardní teorie mezinárodního obchodu
3. Teorie platební bilance, devizový kurz
4. Význam zahraničního obchodu v malé ekonomice
5. Mezinárodní obchodní smlouvy a dohody a mezinárodní obchodní politika
6. Autonomní nástroje zahraničněobchodní politiky
7. Společná obchodní politika zemí EU
8. Podpora exportu
9. Vývoj zahraničněobchodní politiky v ČR
10. Přímé zahraniční investice a zahraniční obchod
11. Zahraniční obchod se službami
12. Rizika zahraničního obchodu
13. Financování zahraničního obchodu
1. Vývoj teorie obchodu. Představitelé klasické a neoklasické teorie obchodu. Absolutní a relativní výhoda z obchodu. Problém příčiny poptávky a problém stanovení ceny. Řešení pomocí nabídkových křivek. Hecksher-Ohlinův teorém a jeho vývoj. Vliv vědeckotechnického pokroku na mezinárodní obchod.
2. Úspory z rozsahu a teorie mezinárodního obchodu, problematika cel. Dopravní náklady, a význam geografické polohy. Vnitroodvětvový a meziodvětvový obchod. Peněžní teorie obchodu, teorie jedné ceny.
3. Struktura platební bilance a její sestavování. Klasická teorie platební bilance. Platební bilance a rovnováha ekonomiky keynesiánský a monetaristický pohled. Devizový kurz a saldo obchodní bilance. Problém kolísání devizového kurzu a ochrana před jeho dopady.
4. Funkce zahraničního obchodu v ekonomice a specifika malé ekonomiky. Měření a komparace zahraničního obchodu, teritoriální a komoditní struktura zahraničního obchodu a jeho intenzita. Konkurenční schopnost ekonomiky a zahraniční obchod.
5. Historie mezinárodních smluv a dohod. Všeobecná dohoda o obchodu a clech. Světová obchodní organizace. Katarské rozvojové kolo. Organizace ovlivňující mezinárodní obchodní politiku.
6. Vymezení autonomních nástrojů zahraničněobchodní politiky. Působení cel na malou a velkou ekonomiku. Kvantitativní restrikce a technické překážky v zahraničním obchodě. Celní politika.
7. Vznik společné zahraničněobchodní politiky EU. Instituce, smluvní a autonomní nástroje používané EU. Mezinárodní organizace ovlivňující zahraniční obchod a EU.
8. Význam podpory exportu a proexportní politika. Konsensus OECD a specifika EU. Standardní instituce na podporu exportu v ČR, nevládní instituce na podporu exportu.
9. Zahraniční obchod a CPE. Transformace ekonomiky a změny v zahraničněobchodní politice ČR a v jejím zahraničním obchodě až do vstupu do EU. Zahraničněobchodní politika ČR jako členské země EU.
10. Role PZI v ekonomice. PZI a nadnárodní firmy. PZI a platební bilance. Dluhová a nedluhová cesta rozvoje ekonomiky. PZI a šíření technologií. Investiční pobídky a jejich mezinárodní koordinace.
11. Význam zahraničního obchodu se službami v ekonomice. Klasifikace služeb. Problém volného pohybu služeb v EU a ve světě. Všeobecná dohoda o obchodu se službami.
12. Fáze a subjekty obchodní operace. Rizika obchodní operace a zajištění proti nim. Kupní smlouva a její náležitosti.
13. Platební a dodací podmínky. Exportní financování. Příklad realizace obchodní operace.
- 1. Klasická teorie mezinárodního obchodu
- Literatura
- povinná literatura
- SURANOVIC, S. International Trade. Theory and policy. New York: Flat World Knowledge Inc., 2011. ISBN 978-1-936126-44-6. info
- KRUGMAN, P. R., OBSFELD, M. International Economics. Theory and Policy. Reading: Addison - Wesley, 2000. ISBN 0-321-03387-6. info
- doporučená literatura
- HOEKMAN, B., KOSTECKI, M. The political Economy of the World Trading System from GATT to WTO. Oxford University, 1995, 1995. ISBN 0-19-829017-9. info
- Výukové metody
- Demonstrace dovedností
- Metody hodnocení
- Známkou
Test - Vyučovací jazyk
- Angličtina
- Informace učitele
- Případové studie v rozsahu 10 stran, ústní zkouška.
Ostatní studijní zátěž: studium odborné literatury, vyhledávání a následné studium aktuálních materiálů věnovaných dané problematice.Aktivity Náročnost [h] Ostatní studijní zátěž 80 Přednáška 26 Zkouška 40 Celkem 146 - Další komentáře
- Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
- Statistika zápisu (léto 2017, nejnovější)
- Permalink: https://is.slu.cz/predmet/opf/leto2017/EVSBAZOP