SV621 Právo

Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné
zima 1998
Rozsah
1/1/0. 5 kr. Ukončení: z.
Garance
Katedra ekonomie a veřejné správy – Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Jde o základy práva, které tvoří předpoklad pro studium dalších právních oborů na fakultě. Je proto koncipován se zaměřením na teorii práva obecně, na úlohu práva ve společnosti, na získání základních znalostí o pojmech a institutech práva, jejichž znalost se již předpokládá při studiu práva obchodního, finančního, pracovního, sociálního, práva v mezinárodním obchodě, občanského, trestního, rodinného, které jsou následně na fakultě vyučovány.
Osnova
  • Struktura výkladu:
    1. Úvod do obecné teorie práva
    2. Prameny práva
    3. Právní normy
    4. Právní vztahy
    5. Subjekty práva
    6. Aplikace práva
    7. Interpretace práva
    8. Čas jako právně významná skutečnost
    9. Věcná práva
    10. Závazkové vztahy
    11. Právní odpovědnost
    12. Ústavní právo
    13. Právní odvětví

    Obsah předmětu:
    1. Úvod do obecné teorie práva
    Úloha a funkce práva ve společnosti, právo a spravedlnost v demokratické pluralitní společnosti, právo a spravedlnost v totalitním režimu, vývoj od obyčejových pravidel po vznik právní normy, vztah morálních a právních norem, právní vědomí.

    2. Prameny práva
    Normativní právní akty, precedenty, právní obyčeje, normativní smlouvy (vnitrostátní a mezinárodní), transformace a recepce norem mezinárodního práva do vnitrostátního právního řádu, základní rozdíly mezi evropským kontinentálním systémem práva a angloamerickým systémem práva.

    3. Právní normy
    Znaky právních norem, struktura právních norem, třídění právních norem, zdůraznění rozdílů mezi normami kogentními a dispozitivními, platnost právních norem a jejich účinnost, prostorová, časová a osobní působnost.

    4. Právní vztahy
    Klasifikace právních vztahů, struktura právního vztahu, právní skutečnosti, právní úkony a jejich základní znaky, absolutní a relativní neplatnost právních úkonů, odporovatelnost právních úkonů, protiprávní úkony.

    5. Subjekty práva
    Fyzické osoby, jejich způsobilost k právům a povinnostem, způsobilost k právním úkonům a způsobilost k protiprávním úkonům, právnické osoby, jejich vznik a zánik jakožto právního subjektu.

    6. Aplikace práva
    Individuální právní akty, konstitutivní a deklaratorní individuální právní akty, úřední osvědčení, proces aplikace práva, rozlišení mezi právní mocí a vykonatelností individuálních právních aktů.

    7. Interpretace práva
    Základní typy výkladů práva: - z hlediska subjektu (výklad autentický, legální, oficiální, výklad orgánů aplikujících právo, význam Sbírky soudních rozhodnutí a stanovisek Nejvyššího soudu, nálezy Ústavního soudu) a z hlediska metody výkladů (jazykový, logický, použití důkazu a úsudku při výkladu, výklad systematický). Použití analogie.

    8. Čas jako právně významná skutečnost
    Charakteristika promlčení a jeho právní význam, promlčecí doby, charakteristika prekluze a její následky, počítání času a určení konce lhůty pro uplatnění nároku u příslušných orgánů, subjektivní a objektivní doba.

    9. Věcná práva
    Charakteristika věcných práv jakožto práv absolutních.Právo vlastnické (individuální vlastnické právo, nabývání vlastnictví, zánik vlastnického práva, ochrana vlastnického práva). Spoluvlastnictví (podílové a bezpodílové, spoluvlastnictví manželů). Držba, věcná práva k věci cizí (zástavní právo, zadržovací právo, věcná břemena).

    10. Závazkové vztahy
    Charakteristika závazků, vznik závazků ze smluv a z protiprávního jednání, závazky jednoduché, společné a vícestranné, změny závazků, zánik závazků, význam zásady smluvní volnosti v závazkových vztazích.

    11. Právní odpovědnost
    Obecné předpoklady vzniku odpovědnosti, porušení právní povinnosti ze smlouvy nebo ze zákona, vznik škody, příčinná souvislost, úprava subjektivní a objektivní odpovědnosti, způsob náhrady škody, rozsah náhrady škody.

    12. Ústavní právo
    Ústava flexibilní a rigidní, základní znaky moci zákonodárné, výkonné a soudní, úprava inkompability v Ústavě ČR, základní charakteristika základních práv a svobod občanů.

    13. Právní odvětví
    Předmět jejich úpravy úměrně tomu, že řada právních odvětví je následně vyučována na fakultě.
Literatura
    povinná literatura
  • Zákon č. 545/92 Sb., O sbírce zákonů.
  • Veverka - Čapek - Boguszak: Základy teorie práva. Praha, ALEKO 1992 (vybrané kapitoly).
  • Ústava ČR, Ústavní zákon č. l/93 Sb., Ústavní zákon č. 247/97 Sb.
  • Listina základních práv a svobod.
    doporučená literatura
  • Základní právní teorie. I. a II. díl. Brno, Masarykova univerzita 1992 (vybrané kapitoly).
Metody hodnocení
V průběhu seminární výuky budou studentům zadány dva testy k probíraným tematům, a to v 5. a 11. týdnu výuky. Absolvování dvou testů s minimálně 60 % úspěšností a aktivní podíl v diskusích na seminářích jsou předpokladem k přijetí ke zkoušce. Zkouška má zpravidla ústní podobu.
Další komentáře
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Předmět je zařazen také v obdobích zima 1990, léto 1991, zima 1991, léto 1992, zima 1992, léto 1993, zima 1993, léto 1994, zima 1994, léto 1995, zima 1995, léto 1996, zima 1996, léto 1997, zima 1997, léto 1998, léto 1999, zima 1999, léto 2000, zima 2000, léto 2001, zima 2001, léto 2002, zima 2002, léto 2003, zima 2003, léto 2004, zima 2004, léto 2005, zima 2005, léto 2006, zima 2006, léto 2007, zima 2007, zima 2008.