EK206S Komparativní ekonomie

Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné
zima 2006
Rozsah
2/0/0. 5 kr. Ukončení: zk.
Vyučující
doc. Ing. Pavel Tuleja, Ph.D. (přednášející)
doc. Ing. Kamila Turečková, Ph.D., MBA (přednášející)
Garance
doc. Ing. Kamila Turečková, Ph.D., MBA
Katedra ekonomie a veřejné správy – Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Předmět si klade za cíl seznámit posluchače jak s teoretickými východisky, tak s metodami komparace hospodářských systému jako základního nástroje pro srovnávání hospodářských systémů. Posluchač postupně získá informace týkající vybraných problémů mezinárodní komparace, problematiky hospodářských systému orientovaných na trh i ústředně plánovaných přikazovacích, resp. participačním systémům, a kritérií pro jejich mezinárodní srovnávání. V závěrečné fázi bude předmět zaměřen na problematiku praktického využití získaných teoreticko-metodologických poznatků. Snahou bude poskytnout posluchačům základní znalosti týkající se problematiky mezinárodního srovnávání.
Osnova
  • Struktura výkladu:
    1. Teoretická východiska komparativní ekonomie
    2. Vybrané problémy komparace ekonomických systémů
    3. Komparativní ekonomie a hospodářské systémy
    4. Systémy orientované na trh
    5. Ústřední plánované nařizovací systémy a participační systémy
    6. Kriteria pro komparaci hospodářských systémů
    7. Kriteria pro komparaci společenského blahobytu
    8. Základní společenské hodnoty a možnost jejich komparace
    9. Kritéria pro komparaci ekonomické úrovně země
    10. Způsoby měření ekonomické úrovně
    11. Komparace ekonomické úrovně na příkladu zemí střední a východní Evropy

    Obsah předmětu:
    1. Teoretická východiska komparativní ekonomie
    Vznik komparativní ekonomie jako samostatné vědní disciplíny. Historický vývoj komparativní ekonomie. Tři impulsy pro rozvoj komparativní ekonomie.

    2. Vybrané problémy komparace ekonomických systémů
    Problémové oblasti komparace hospodářských systémů. Metody komparace hospodářských ukazatelů na příkladu hrubého domácího produktu. Metoda přímého srovnání objemu HDP. Metoda parity kupní síly. Metoda fyzických ukazatelů. Mezinárodní komparace produktivity práce. Metoda individuálních indexů výroby.
    3. Komparativní ekonomie a hospodářské systémy
    Hlavní přístupy k vymezení ekonomického systému. Mechanismy alokace vzácných zdrojů. Formy vlastnictví a hospodářský systém. Ekonomický systém a úloha plánování.

    4. Systémy orientované na trh
    Druhy trhů a mikroekonomie tržních systémů. Trhy statků a finálních služeb. Pracovní trh. Finanční trhy. Hlavní přednosti a nedostatky tržního mechanismu.

    5. Ústředně plánované nařizovací systémy a participační systémy
    Základní problémy plánování. Problémy při sestavování plánu a problémy při jeho realizaci. Historické ohlédnutí za charakterickými rysy některých ústředně plánovaných systémů. Charakteristika participačních systémů, Jugoslávský model.
    6. Kriteria pro komparaci hospodářských systémů
    Soustavy srovnávacích kritérii. Bornsteinova soustava srovnávacích kritérií. Coopmans-Montiaseova soustava srovnávacích kritérií. Soustava srovnávacích kritérií dle Angresana. Soustavy srovnávacích kritérií navržené pro transformující se ekonomiky.
    7. Kriteria pro komparaci společenského blahobytu
    Společenský blahobyt a jeho pojetí. Utilitarismus a jeho pojetí blahobytu. Blahobyt v pojetí A. C. Pigoua, N. Kaldora, J. R. Hickse a P. A. Samuelsona. Bergsonovo pojetí blahobytu.
    8. Základní společenské hodnoty a možnost jejich komparace
    Základní společenské hodnoty a jejich definice. Pokrok. Spravedlnost. Horizontální a vertikální princip spravedlnosti. Svoboda. Životní úroveň a škály ekvivalence. Index množství.
    9. Kritéria pro komparaci ekonomické úrovně země
    Vnitřní ekonomická rovnováha a ukazatele ekonomické úrovně země. Hospodářský růst. Cenová stabilita a cenové indexy. Míra inflace. Dostatečná zaměstnanost a problematika přirozené míry nezaměstnanosti. Vnější rovnováha a ekonomická úroveň.

    10. Způsoby měření ekonomické úrovně
    Makroekonomické výkonnostní indexy. Magické n-úhelníky a měření ekonomické úrovně. Indexy ekonomické úrovně a možnost jejich konstrukce.
    11. Komparace ekonomické úrovně na příkladu zemí střední a východní Evropy
    Soustava srovnávacích kritérií pro hodnocení ekonomické úrovně zemí střední a východní Evropy. Kvantifikace ukazatelů ekonomické úrovně. Komparace ekonomické úrovně zemí střední a východní Evropy.

    V rámci výuky předmětu a k jeho prezentaci jsou využívána prezentační média (dataprojektor, meotar).
Informace učitele
PUdělení zápočtu je podmíněno odevzdáním a obhájením seminární práce v rozsahu 8-10 stran textu na téma odpovídající probírané látce a je součástí státní závěrečné zkoušky z modulu Analýza pro ekonomy..
Další komentáře
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
původní hodnocení: závěrečná zkouška.
Předmět je zařazen také v obdobích zima 1990, zima 1991, zima 1992, zima 1993, zima 1994, zima 1995, zima 1996, zima 1997, zima 1998, zima 1999, zima 2000, zima 2001, zima 2002, zima 2003, zima 2004, zima 2005, zima 2007, zima 2008.