FIN205 Platební a zúčtovací styk

Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné
zima 2006
Rozsah
2/1/0. 5 kr. Ukončení: zk.
Garance
Ing. Ilja Skaunic, MBA, Ph.D.
Katedra financí a účetnictví – Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Cílem kurzu Platební a zúčtovací styk je seznámit posluchače se systemizací, organizací a nástroji platebního styku. Probrány jsou rozhodující právní normy upravující platební styk tuzemský i zahraniční, úloha komerčních a centrální banky v platebním styku. Podrobně jsou pojednány typy nedokumentárních i dokumentárních plateb a souvisejících obchodních dokumentů. Pozornost je věnována zákonu směnečnému a šekovému. Zařazeno je elektronické bankovnictví a rozhodující normy EU v oblasti platebního styku. V nezbytném rozsahu jsou posluchači seznámeni s problematikou zahraničního obchodu a mezinárodní kupní smlouvou.
Osnova
  • Struktura výkladu:
    1. Platební styk a jeho členění
    2. Organizace a nástroje platebního styku
    3. Šeky, směnky
    4. Elektronické bankovnictví
    5. Dokumentární platby
    6. Obchodní úvěry a jejich rizika
    7. Vybrané bankovní a finanční operace
    Obsah kurzu:
    1. Platební styk a jeho členění
    Vymezení platebního styku. Hotovostní a bezhotovostní, tuzemský a zahraniční platební styk.
    2. Organizace a nástroje platebního styku
    Úloha komerční a centrální banky v tuzemském a mezinárodním platebním styku. Zákon o bankách, zákon o ČNB. Běžný účet jako základní předpoklad bezhotovostního platebního styku. Bankovní převody. Korespondentské a zúčtovací banky, SWIFT. Platební, zúčtovací a vypořádací systémy v ČR a EU. Rozhodující směrnice a doporučení v EU upravující platební styk.

    3. Šeky a směnky
    Zákon směnečný a šekový. Podstata směnečných a šekových závazků, zákonné náležitosti šeků a směnek, rozhodující doložky, převody práv a závazků, protest, vymáhání závazků. Směnka jako platební, zajišťovací a úvěrový prostředek, druhy směnečných úvěrů. Cestovní šeky, Eurošeky, Zaručený šekový systém v ČR.
    4. Elektronické bankovnictví
    Platební styk a elektronické bankovnictví, nové technologie a distribuční kanály. Platební karty, princip a druhy platebních karet. Tuzemské a mezinárodní karetní platební systémy. Čipové karty, elektronické peněženky.
    5. Dokumentární platby
    Dokumentární inkaso a dokumentární akreditiv. Právní úprava, mezinárodní zvyklosti, průběh a typy dokumentárních plateb, jejich přednosti a nevýhody. Obchodní dokumenty.
    6. Obchodní úvěry a jejich rizika
    Mezinárodní kupní smlouva. Platební podmínka v kupní smlouvě. Typy obchodních úvěrů a jejich rizika. Zajištění a pojištění úvěrů. Úloha státu při poskytování a pojišťování exportních úvěrů - exportní pojišťovna a exportní banka.
    7. Vybrané bankovní a finanční operace
    Bankovní záruky, princip, průběh, platební a neplatební bankovní záruky. Cese pohledávek, factoring, forfaiting. Devizové operace v souvislosti s obchodními operacemi.

Informace učitele
V průběhu výuky absolvují posluchači dva bodově hodnocené písemné testy. Je zadána seminární práce, jejíž vypracování a obhajoba je předpokladem přijetí k závěrečné zkoušce. Závěrečná zkouška má písemnou formu a je bodově hodnocena. Součet bodů dosažených v průběžných testech a závěrečné zkoušce je měřítkem pro klasifikaci.
Další komentáře
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Předmět je zařazen také v obdobích zima 1990, zima 1991, zima 1992, zima 1993, zima 1994, zima 1995, zima 1996, zima 1997, zima 1998, zima 1999, zima 2000, zima 2001, zima 2002, zima 2003, zima 2004, zima 2005, zima 2007.