SV671 Řízení lidských zdrojů

Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné
zima 2006
Rozsah
2/1/0. 5 kr. Ukončení: z.
Vyučující
Mgr. Ivona Buryová, Ph.D. (přednášející)
doc. PhDr. Vojtěch Malátek, CSc. (přednášející)
Mgr. Ivona Buryová, Ph.D. (cvičící)
doc. PhDr. Vojtěch Malátek, CSc. (cvičící)
Garance
doc. PhDr. Vojtěch Malátek, CSc.
Katedra ekonomie a veřejné správy – Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Seznámit studenty s významem řízení lidských zdrojů a jejich úlohou v podniku. Ukázat na nové postavení personalistiky ve světě a v ČR. Důraz položit na systémový výklad a procvičení základního programu personální práce v našich organizacích včetně pracovněprávních aspektů této činnosti. Dosáhnout zvládnutí základních metod a postupů uplatňovaných při provádění personálních činností v podnicích a institucích s důrazem na morální aspekty a kooperativní partnerství zaměstnance a zaměstnavatele.
Osnova
  • Struktura výkladu:
    1. Vznik a vývoj personalistiky od personální administrativy k řízení lidských zdrojů
    2. Řízení lidských zdrojů a jeho úloha v podniku
    3. Podniková filozofie a podniková kultura v systému řízení lidských zdrojů
    4. Analýza vnitropodnikového a vnějšího trhu práce, pracovních míst a rolí
    5. Personální plánování
    6. Získávání a výběr pracovníků
    7. Přijímání, orientace, rozmisťování a uvolňování pracovníků
    8. Hodnocení pracovníků
    9. Rozvoj pracovníků
    10. Odměňování pracovníků
    11. Péče o pracovníky a BOZPP
    12. Řízení pracovních vztahů v podniku
    13. Personální informační systém a ochrana osobních dat

    Obsah předmětu:
    1. Vznik a vývoj personalistiky od personální administrativy k řízení lidských zdrojů
    Přehled základní literatury o personálním řízení. Pojetí a význam personálního řízení a jeho historický vývoj.. Mechanocentrický, sociocentrický a antropocentrický model personálního řízení. Vlivy působící na řízení lidských zdrojů. Ekonomické a sociální aspekty řízení lidských zdrojů.
    2. Řízení lidských zdrojů a jeho úloha v podniku
    Charakteristika procesu řízení lidských zdrojů a jeho úkoly. Personální strategie a personální politika. Odpovědnost za řízení lidských zdrojů a jeho specifika. Obecná úloha personálních útvarů, role a úkoly personalistů, personální činnosti vykonávané personálními útvary. Organizace personálních činností, personalisté a liniový management. Profil personalisty.
    3. Podniková filozofie a podniková kultura v systému řízení lidských zdrojů
    Podnik a jeho filozofie. Filozofie lidských zdrojů. Vztah podnikové filozofie a podnikové kultury. Úrovně podnikové kultury. Podniková kultura a subkultury. Silná a slabá podniková kultura jako výsledek vztahu management - zaměstnanci. Podniková identita a etika.
    4. Analýza vnitropodnikového a vnějšího trhu práce, pracovních míst a rolí
    Pojetí trhu práce a jeho charakteristika. Vnitropodnikový trh práce a jeho analýza. Definice pracovního místa a role, úkoly a terminologie analýzy pracovních míst a rolí. Popis a specifikace pracovního místa. Zdroje informací a metody zjišťování informací o pracovních místech. Metody analýzy. Analýza pracovních míst jako podklad pro normování práce, pro vytváření a redesign pracovních míst. Vztah analýzy pracovních míst k jiným personálním činnostem. Analýza stavu a pohybu pracovních míst v podniku. Analýza stavu, pohybu a využívání pracovníků v podniku. Analýza vnějšího podnikového trhu práce. Vymezení spádového území podniku. Analýza zdrojů pracovních sil a trhu práce ve spádovém území podniku.
    5. Personální plánování
    Definice a cíle plánování lidských zdrojů a jeho postavení v podnikovém plánování. Proces personálního plánování v podniku. Předpovídání potřeby lidských zdrojů a jejich nabídky z vnitřních i vnějších zdrojů. Plánování dílčích personálních činností. Subjekty plánování lidských zdrojů a jejich úkoly.


    6. Získávání a výběr pracovníků
    Principy vyhledávání pracovníků. Vnitřní a vnější zdroje pracovníků. Proces získávání pracovníků a jeho kroky. Nástroje a metody získávání pracovníků a jejich stabilizace v podniku. Posuzování uchazeče o zaměstnání, kriteria výběru. Postup a metody výběru pracovníků.
    7. Přijímání, orientace, rozmisťování a uvolňování pracovníků
    Vznik pracovního poměru na základě pracovní smlouvy, volbou a jmenováním. Druhy pracovních poměrů. Distanční práce. Formální náležitosti přijímání pracovníků do pracovního poměru. Dohody o pracích konaných mimo pracovní
Informace učitele
Podmínkou pro absolvování předmětu je úspěšné zvládnutí průběžného testu a obhajoba seminární práce v seminářích. Předmět je ukončen ústní zkouškou.
Další komentáře
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Předmět je zařazen také v obdobích zima 1990, léto 1991, zima 1991, léto 1992, zima 1992, léto 1993, zima 1993, léto 1994, zima 1994, léto 1995, zima 1995, léto 1996, zima 1996, léto 1997, zima 1997, léto 1998, zima 1998, léto 1999, zima 1999, léto 2000, zima 2000, léto 2001, zima 2001, léto 2002, zima 2002, léto 2003, zima 2003, léto 2004, zima 2004, léto 2005, zima 2005, léto 2006, léto 2007, zima 2007, léto 2008, zima 2008, léto 2009, zima 2009, léto 2010, zima 2010, léto 2011.