Historická mluvnice 1

Vývoj deklinace substantiv, část 1.

Cílem tohoto tématu je je podat základní informace o vývoji české deklinaci, především o vývoji gramatických kategorií jmen a deklinaci o- a jo-kmenů maskulin.


V opoře studujeme s. 37-41.


Úkoly: 

Skloňujte podle vzoru tato substantiva: dub, junoch, bóh, beránek, běs, duch.

Podle vzoru skloňujte substantiva tvořec, kóň, zloděj, meč, pepř, plač.

O- a jo-kmenová substantiva v textu

Přečtěte si ukázku staročeského textu a vyhledejte všechna substantiva o- a jo-kmenová. Určete všechny hláskové změny.

Dvamezcietmý rozdiel praví o stromiech, jenž sedmkrát přes léto nesú; o smaragdiech laciných, o lidech prodajných; o péckách, ješto kury plodie; také o dvorných jablkách i stromiech.

V Ejiptě jsú štěpové v některých zahradách, jenž sedmkrát ovoce přes léto přinášejí a tolikrát ktvú i list obnovují; a to jsú jablka i hrušky rozličné. V Ejiptě smaragdy nalezují a obecně prodávají, a jsú velmi laciní v té zemi, viece než jinde.

V tom úhlavném městě ejipském, ješto slove Kar, tu prodávají vše lidi, ženy i muže, kteřížto s nimi neleží, nebo oni vieru mají jako zde skót. Také v témž městě jest duom pln malých pécek, a ty jsú málo teplé od sebe samy. I přinášejí ženy vajce, z nichžto chtie kuřence zploditi, i kladú v ty pécky a zacpají je hnojem; a ve třech neděléch vylehú se z vajec kuřenci; a ty ženy přijdúc, každá své kuřence pobéře. A to činie přese všecko léto ústavně. Protož v tom městě i v tom kraji jest mnoho kuřenec.

Také v tom městě nalézají velmi dlúhá jablka, a slovú jablka z ráje. A nelze jich z té země vyvézti, neb zhnijí v šesti dnech, neb jsú měkka a sladka. A roste jich dobře sto na jednom pni nebo na jedné větvi. A toho stromu listie jest dobře na nohu všíři a na loket vzdéli. Také jsú tu jablka, jenž slovú Adamova jablka, neb tak rostú od přirozenie, jako by byly nakušeny s jedné strany. Také sú tu fíkoví stromové, na nichž rostú fíci bez listu.



Historicka mluvnice 1 1
PDF to download