Operační systémy II
RNDr. Šárka Vavrečková, Ph.D.
Operační systémy II
První polovina semestru bude věnována operačním systémům typu Windows, druhá polovina operačním systémům Unixového typu, zejména Linuxu. Většinou se budeme pohybovat v textovém prostředí. Navazujeme na předmět Operační systémy I, tedy se předpokládá, že určité základy už máte.

V tomto bloku najdete informace o vyučujících a o náplni předmětu.

Kapitola obsahuje:
1
Studijní text

V tomto bloku jsou informace o způsobu zakončení předmětu, tedy požadavky ke splnění zápočtu.

Kapitola obsahuje:
1
Studijní text
2
Web

Tento blok obsahuje odkazy na studijní opory pro tento předmět.

Kapitola obsahuje:
1
Studijní text
2
Web

Zde najdete několik autotestů, kterými si sami můžete ověřit nabyté znalosti.


Kapitola obsahuje:
13
Odpovědník
3
Studijní text

V této sekci budou zpřístupněny zápočtové testy. Pozor, ostrý provoz, tyto testy se opravdu započítávají do hodnocení (jeden z nich, viz komentář uvnitř bloku).

Kapitola obsahuje:
2
Odpovědník
1
Studijní text

Kapitola obsahuje:
1
Studijní text

Základní informace

Výuka v kombinované formě studia probíhá podle rozvrhu zveřejněného na https://www.slu.cz/fpf/cz/uistudiumkombinovanerozvrhy

Vyučující je RNDr. Šárka Vavrečková, Ph.D.

Kontakt

Osnova

Výuka probíhá na počítačové učebně. Studenti si mohou nosit vlastní notebook, což znamená výhodu vyšších přístupových oprávnění (na vlastní nebezpečí - dvakrát si rozmyslete, co vyzkoušíte).

První část semestru věnujeme operačnímu systému Windows:

  • Správa Windows v textovém režimu, skripty, složené příkazy (větvení kódu, cykly), PowerShell.
  • Objekty ve Windows. Řízení přístupu a správa uživatelů ve Windows, zásady, šablony.
  • Správa procesů a služeb ve Windows, WBEM.
  • Správa zařízení a sítě.
  • Nasazení systému Windows – instalace, aktualizace, správa softwaru

V druhé části semestru se zabýváme operačním systémem Linux, většina probíraných postupů je použitelná i v jiných UNIXových operačních systémech:

  • Správa UNIXových systémů v textovém režimu, skripty, složené příkazy (větvení kódu, cykly).
  • Správa procesů a úloh v UNIXových systémech.
  • Řízení přístupu a správa uživatelů.
  • Správa zařízení a sítě.
  • Nasazení UNIXových systémů – inicializační systémy a služby, logování, bezpečnost.

Předměty Operační systémy I a Operační systémy II jsou oba takto rozděleny (dvě části - Windows a Linux). Důvodem je to, že pokládáme za lepší, když se z obou operačních systémů probírají nejdřív jednodušší úlohy (předmět Operační systémy I), kdežto složitější úlohy u obou operačních systémů si necháváme až na navazující předmět.

Požadavky na studenta

Pro udělení zápočtu je potřeba:

  • Aktivní účast na výuce, v případě prezenčního studia účast na cvičeních min. 75 %.
  • Dvě písemky (jednu z Windows, jednu z Linuxu), každou na alespoň 50 % bodů.

Máte k dispozici soubory se seznamy možných otázek (jsou řazeny stejně jako témata probíraná ve skriptech):

Na testu/písemce můžete využít počítače v učebně nebo mít vlastní notebook s jakoukoliv distribucí Linuxu (nějakou vhodnou, prosím nevolte třeba Android) - nainstalovanou, Live médium nebo ve virtuálním stroji dle vlastního výběru. Měli byste mít takovou distribuci, na kterou jste zvyklí, popř. podle které jste se učili.

Upozorňuji, že Internet není součástí žádného operačního systému, tedy při testu v učebně není možné Internet používat.

Jeden z testů (dle vlastního výběru) je třeba absolvovat v učebně, pro něj platí výše uvedené soubory. Druhý můžete absolvovat online, viz část "Zápočtové testy" v této osnově. Online test obsahuje spíše otázky s výběrem správné odpovědi apod.


Studijní materiály

Jak jste už zřejmě zjistili, obsah předmětu se dá rozdělit do dvou relativně samostatných částí - Windows a Linux.

První soubor obsahuje témata týkající se Windows. Pohybujeme se většinou v textovém rozhraní (Příkazový řádek, PowerShell). Nejdřív se seznámíme s "provozními" úlohami typu vytvoření skriptu, obvyklých programovacích technik při psaní skriptů a principu práce s objekty Windows, pak se soustředíme na konkrétní typy úloh: správu uživatelů, procesů, zařízení, sítě, instalaci apod.

Druhý soubor má podobnou strukturu (až na objekty, ty zde nenajdete): nejdřív obecné úlohy typu skriptů a programovacích technik používaných při psaní skriptů, a pak správa uživatelů, procesů, zařízení, sítě, služby...

Otestuj své znalosti

V této sekci je řada autotestů pro témata v různých kapitolách skript. Slouží pro ověření vlastních znalostí před tím, než se pustíte do zápočtových testů. Výsledky z těchto autotestů se nazapočítávají do hodnocení k zápočtu.


Procvičování témat z Windows

V následujících testech si můžete procvičit své znalosti získané v části semestru pro Windows, testy jsou členěny podle kapitol ve skriptech. Testy jsou sice bodované, ale nezapočítávají se do zápočtu.

Finále Windows: můžete si taky vyzkoušet test na zadávání příkazů ve Windows. Tento test je na rozdíl od jiných procvičovacích testů bodovaný, ale body jsou určeny jen pro vlastní zhodnocení pokroku ve svých znalostech. V testu jsou namixovány příkazy průřezově přes všechny kapitoly ve skriptech pro Windows.

Procvičování témat z Linuxu

V následujících testech si můžete procvičit své znalosti získané v části semestru pro Linux, testy jsou členěny podle kapitol ve skriptech. Testy jsou sice bodované, ale nezapočítávají se do zápočtu.

Finále Linuxu: můžete si taky vyzkoušet test na zadávání příkazů v Linuxu. Tento test je na rozdíl od jiných procvičovacích testů bodovaný, ale body jsou určeny jen pro vlastní zhodnocení pokroku ve svých znalostech. V testu jsou namixovány příkazy průřezově přes všechny kapitoly ve skriptech pro Linux.

Zápočtové testy

Ke konci semestru zde budou zveřejněny zápočtové testy. Budou dva (Windows, Linux), přičemž k zápočtu potřebujete:

  • absolvovat jeden z těchto dvou online testů,
  • absolvovat ten druhý v prezenční formě v učebně (informace najdete v sekci "Požadavky na studenta" v této interaktivní osnově).

Můžete si sami zvolit, který test absolvujete online a který prezenčně (online lze zkusit oba, bude se počítat ten, který jste si nezvolili do učebny).

Další zdroje