Seminář k bakalářské práci I
RNDr. Šárka Vavrečková, Ph.D.
Seminář k bakalářské práci I
Tento kurz je určen pro všechny studenty, kteří píšou svou závěrečnou (bakalářskou, diplomovou, rigorózní či disertační) vysokoškolskou práci. Najdete zde především šablony pro tento účel, ale také rady a návody.

V tomto bloku najdete především základní informace o předmětu a kontakty.

Chapter contains:
1
Study text

V tomto bloku jsou informace o způsobu ukončení předmětu.

Chapter contains:
1
Study text

V tomto bloku jsou dostupné informace potřebné k napsání závěrečné bakalářské práce.

Chapter contains:
1
Study text
6
Web

Závěrečná bakalářská práce má určité náležitosti, které je třeba dodržovat, včetně náležitostí o formátu souboru. Zde najdete šablony pro psaní práce v systémech LaTeX, MS Word a LibreOffice.

Chapter contains:
1
Study text
3
Web

V tomto bloku jsou odkazy na stránky o gramatice a další odkazy užitečné při psaní závěrečné práce.

Chapter contains:
1
Study text

Základní informace

O tomto předmětu

Smyslem předmětu je pomoci studentům s výběrem tématu závěrečné bakalářské práce, jeho správným zpracováním a následně prezentací při obhajobě práce. Bude kladen důraz na zvládnutí typografických pravidel a pravidel pro psaní práce odborného charakteru.

  1. Výběr tématu práce, komunikace s vedoucím práce, připravené šablony.
  2. Zásady psaní odborného textu, hlavní části bakalářské práce.
  3. Typografické zásady.
  4. Používání zdrojů, citace, seznam literatury.

Kontaktní informace - dr. Vavrečková:

Rozvrhy a komunikace

Výuka v kombinované formě studia probíhá podle rozvrhu zveřejněného na https://www.slu.cz/fpf/cz/uistudiumkombinovanerozvrhy

Komunikace s vyučujícím může probíhat buď s využitím výše uvedených kontaktních informací, nebo třeba přes MS Teams. Informace o změnách v rozvrhu a různá další urgentní upozornění budou zasílána přes Hromadný e-mail (v systému IS), proto prosím sledujte své školní e-mailové schránky. 

Požadavky na studenta

Student si vybere téma závěrečné práce, domluví se s vedoucím práce na harmonogramu a základních parametrech práce, seznámí se s potřebnými metodickými materiály, začne shromažďovat potřebné informace, znalosti, dovednosti, a především zahájí samotný projekt. Vyučující semináře zprostředkovává studentům potřebné informace a plní roli hlavního metodika, účelem je, aby student úspěšně započal svou práci. K absolvování je třeba mít v informačním systému vloženo téma práce, prezentovat toto téma na semináři a rozepsat písemnou část práce.

Pro získání zápočtu je třeba splnit tyto podmínky:

  • účastnit se výuky (pozor, 75 % účasti na seminářích),
  • téma by mělo být zapsáno v informačním systému - pozdější změny jsou samozřejmě možné,
  • prezentovat vybrané téma a fázi jeho zpracování,
  • během semestru by určitá část práce měla být hotová. Je třeba mít hotovou hrubou osnovu a začít (ve zvolené šabloně) tak, aby bylo zřejmé, že autor již má představu o zvoleném způsobu zpracování tématu a že "neplave" v práci se zdroji.

Studijní materiály a metodika

Každoročně vyučující vypisují témata, která si můžete vybrat pro svou práci. Je možné mít i externího vedoucího, ale v tom případě by měl existovat i formální vedoucí přímo z ústavu, který bude hlídat "formální náležitosti práce" a dodržení příslušných metodických pokynů.

Vypsaná témata závěrečných prací najdete v IS pod názvem Rozpisy témat. Další zdroje informací:

Metodika pro psaní v konkrétních nástrojích a informace o průběhu:

Šablony

Zde jsou ke stažení šablony, které byste měli využít při sestavování souboru se svou závěrečnou prací:


Další zdroje

CZ: Speciality jazyka českého:

Čeština je poměrně komplikovaný jazyk a mnozí technicky zdatní studenti v něm poněkud plavou. Uvědomte si však, že závěrečná práce je vlastně vědeckou prací a hrubky v ní nemají co dělat. Takže pár kontrolních webů:

EN: A bit of English Grammar:

Další užitečné zdroje:

  • Generátor citací/Generating citations: https://www.citacepro.com/ (login: find "Slezská univerzita v Opavě" and use your CRO identity) - používejte pro generování citací podle/use to generate citations according to ISO 690
  • KAPOUNOVÁ, Jana a Pavel KAPOUN. Bakalářská a diplomová práce: od zadání po obhajobu. Praha: Grada, 2017. ISBN 978-802-7100-798.
  • BARTOŠ, Aleš. Autorské právo v otázkách a odpovědích. Praha: Pierot, 2012. ISBN 978-80-7353-223-9.
  • KOČIČKA, Pavel a Filip BLAŽEK. Praktická typografie. Dotisk druhého vydání. Brno: Computer Press, 2007. DTP. ISBN 80-722-6385-4.
  • Stanford Libraries: Find Dissertations and Theses [online]. Stanford.edu [cit. 2018-03-19] Dostupné na: http://library.stanford.edu/guides/find-dissertations-and-theses
  • ČSN ISO 690:2011: Bibliografické citace. Praha, 2011.
  • MEŠKO, Dušan, Dušan KATUŠČÁK, Ján FINDRA a kol. Akademická příručka. 2. upravené a dopl. vyd. Martin: Osveta, 2005. ISBN 80-8063-200-6.
  • ŠANDEROVÁ, Jadwiga. Jak číst a psát odborný text. Praha: Slon, 2007. ISBN 978-80-86429-40-3.
  • VYMĚTAL, Jan, Ludmila VÁCHOVÁ. Úvod do odborné literatury. Praha: Orac, 2004, s. 136-138.

Kontrola plagiátů: https://odevzdej.cz/

Inspirace/Inspiration: