Evropská unie
doc. PhDr. Anna Václavíková, CSc.
Evropská unie
Info
Období
léto 2024
Kapitola obsahuje:
1
Studijní text
Učitel doporučuje studovat od 19. 2. 2024 do 25. 2. 2024.
Kapitola obsahuje:
1
Studijní text
Učitel doporučuje studovat od 26. 2. 2024 do 3. 3. 2024.
Kapitola obsahuje:
1
Studijní text
Učitel doporučuje studovat od 4. 3. 2024 do 10. 3. 2024.
Kapitola obsahuje:
1
Studijní text
Učitel doporučuje studovat od 11. 3. 2024 do 17. 3. 2024.
Kapitola obsahuje:
1
Studijní text
Učitel doporučuje studovat od 18. 3. 2024 do 24. 3. 2024.
Kapitola obsahuje:
1
Studijní text
Učitel doporučuje studovat od 25. 3. 2024 do 31. 3. 2024.
Kapitola obsahuje:
1
Studijní text
Učitel doporučuje studovat od 1. 4. 2024 do 7. 4. 2024.
Kapitola obsahuje:
1
Studijní text
Učitel doporučuje studovat od 8. 4. 2024 do 14. 4. 2024.
Kapitola obsahuje:
1
Studijní text
Učitel doporučuje studovat od 15. 4. 2024 do 21. 4. 2024.
Kapitola obsahuje:
1
Studijní text
Učitel doporučuje studovat od 22. 4. 2024 do 28. 4. 2024.
Kapitola obsahuje:
1
Studijní text
Učitel doporučuje studovat od 29. 4. 2024 do 5. 5. 2024.
Kapitola obsahuje:
1
Studijní text
Učitel doporučuje studovat od 6. 5. 2024 do 12. 5. 2024.
Kapitola obsahuje:
1
Studijní text
Učitel doporučuje studovat od 13. 5. 2024 do 19. 5. 2024.

Týden 1


Obsahem přednášky je seznámit s integračními kroky po roce 1950, vznik EUSO, EHS, ESVO, představit formy integrace, význam vzniku integračních uskupení pro členské státy, ukázat  rozmach integrace v letech 1950 – 1973,  stagnaci v letech 1975 – 1986, nové dimenze integrace (noví členové), přípravy na hospodářskou a měnovou unii.  Podrobněji viz skripta a literatura uvedená v sylabu.

Týden 2

Cílem drujé přednášky nazvané Geneze integračních procesů... je objasnit pojmy, které jsou spojeny s procesem integrace, určit rozdíly mezi jednotlivými formami integrace, určit rozdíly mezi jednotlivými stupni integrace, získat také lepší teoretické znalosti o procesu integrace a v neposlední řadě také vysvětlit motivace jednotlivých ekonomik k aktivním a negativním snahám integrovat Evropu. Pozn. podrobněji odkaz na vloženou oporu.

Týden 3

Ogány a instituce EU - cílem je objasnit rozhodovací proces v EU, získat znalosti o institucionálním složení EU.  Objasnit fungování institucí EU a vymezit jejich kompetence, aplikovat získané informace při vysvětlování rozhodovacího procesu v EU. Podrobněji odkaz na oporu a litearaturu k danému tématu.

Týden 4

Politiky EU - účelem je získat přehled o významu a postavení politik v systému fungování EU, umět tyto politiky popsat, vysvětlit jejich význam a funkci. Zdůvodnit hlavní specifika vybraných politik v EU ve vztahu k ostatním politikám EU. Podrobněji opora k EU a doporučená literatura.

Týden 5

Vybrané politiky, vnitřní trh -  obsahem přednášky je představit etapu vzniku a formování jednotného (vnitřního) trhu jako symboul integrace a fungování EU a uplatňování čtyř svobod volného pohybu osob, zboží, služeb a kapitálu. Podrobněji opora k EU.

Týden 6

Čtyři svobody - volný pohyb zboží, osob, služeb a kaptálu - obsahem přednášky je snaha přiblížit princip vnitřního trhu, význam pro fungování trhu EU a objasnit podrobněji obsah jednotlivých (čtyř) svobod. Podrobněji opora k EU a uvedená literatura.

Týden 7

Další politiky, volný pohyb poznatků - obsahem přednášky je stručný náhled do formování ekonomik (hospodářských politik) členských zemí EU, zvláště pak do jejich specifik, dále vymezit základní časové etapy formování hospodářských politik členských zemí EU. Vysvětlit a zdůvodnit hlavní specifika EU jako ekonomického systému. Podrobněji viz opora k EU a doporučená literatura.

Týden 8

Měnová a devizová politika EU - cílem přednášky je popsat proces příprav a postupného budování Hospodářské a měnové unie, co předcházelo a bylo součástí Evropského měnového systému, podat informace o utváření systému společné a jednotné měny a vysvětlit, za jakých podmínek se budovala a buduje měnová (hospodářská) unie. Podrobněji viz opora k EU a doporučená studijní literatura.

Týden 9

Politika zaměstnanosti a sociální politika - obsahem přednášky je přibližení procesu formování sociální politiky a politiky zaměstnanosti ES/EU, s cílem seznámit se s jejích zaměřením a orientací a v neposlední řadě také s vysvětlením, proč sociální politika zůstává na úrovni národní a v nejbližším období nebude sjednocena na jednotných evropských principech. Podrobněji viz opora k EU a doporučená studijní literatura.

Týden 10

Politika soudržnosti, evropské strukturální fondy - přednáška má za cíl popsat a vysvětlit hlavní funkce regionální a strukturální politiky v členských zemích EU. Na základě získání předchozích znalostí interpretovat postupy v oblasti regionální, strukturální a kohézní politiky EU. Seznámit se s fondem koheze či politikou koheze, která spadá do počátků fungováním EU, a zjistit, co je to politika ekonomické a sociální soudržnosti. Podrobněji viz opora k EU a doporučená literatura.

Týden 11

Vnější činnost EU - úkolem přednášky je zachytit proces politické spolupráce ES/EU od 50. let 20. století až k dnešnímu úsilí o dosažení společné zahraniční a bezpečnostní politiky (SZBP). Díky změnám zavedeným Lisabonskou smlouvou z roku 2009 může Unie v mezinárodních otázkách postupovat aktivněji a soudržněji. Mezi tyto změny patří jmenování vysokého představitele EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku, jehož úkolem je koordinovat s členskými státy EU  podobu a realizaci zahraniční politiky. Podrobněji viz opora k EU a doporučená literatura.

Týden 12

Česká republika a EU, členství v EU (geneze) - obsahem přednášky je stručný popis mnoha jednání Československa – České republiky, která vedla od podpisu Asociačních dohod přes podání přihlášky ke vstupu do EU až po vstup České republiky v roce 2004 do Evropské unie a její současné působení. Podrobněji viz opora k EU a doporučená studijní literatura.

Týden 13


Shrnutí, nové směry v EU v 21. století - přednáška uvádí řadu nových pojmů, tyto vysvětluje a přibližuje jejich význam a působení ve strukturách EU. Nedílnou součástí je také stručný exkurz do vzniku Lisabonské smlouvy a jejího dopadu na další fungování EU i jejího významu pro postavení EU ve světě, součásti je také informace o tzv. brexitu, tedy o vystoupení Spojeného království Velké Británie a Severního Irska z EU. Podrobněji viz opora k EU a doporučená literatura.