Hospodářská politika Evropské unie
prof. Mgr. Ing. Michal Tvrdoň, Ph.D.
Hospodářská politika Evropské unie
Chapter contains:
1
Study text
Teacher recommends to study from 21/2/2022 to 31/8/2022.
Chapter contains:
1
Study Materials
1
Study text
Teacher recommends to study from 28/2/2022 to 31/8/2022.
Chapter contains:
1
Study Materials
1
Study text
Teacher recommends to study from 7/3/2022 to 31/8/2022.
Chapter contains:
1
Study Materials
1
Study text
Teacher recommends to study from 14/3/2022 to 31/8/2022.
Chapter contains:
1
Study Materials
1
Study text
Teacher recommends to study from 21/3/2022 to 31/8/2022.
Chapter contains:
3
PDF
1
Study Materials
1
Study text
Teacher recommends to study from 28/3/2022 to 31/8/2022.
Chapter contains:
1
Study Materials
1
Study text
Teacher recommends to study from 4/4/2022 to 31/8/2022.
Chapter contains:
1
Study Materials
1
Study text
Teacher recommends to study from 11/4/2022 to 31/8/2022.

ZÁKLADNÍ INFORMACE K PŘEDMĚTU


Předmět si klade za cíl seznámit studenty s vymezením pravomocí mezi členskými státy a orgány Evropské unie při prosazování dílčích hospodářských politik. Posluchači se postupně seznamují s vybranými hospodářskými politikami, u kterých mají instituce EU výlučné, sdílené a koordionované pravomoci. Kurz navazuje a prohlubuje znalosti, jež posluchači získali při studiu Obecné ekonomie, Evropské unie a Hospodářské politiky.

Požadavky na studenta: zpracování seminární práce na zadané téma

Hodnocení: celkem lze získat až 100 bodů, které jsou rozloženy do těchto aktivit:

                    - až 10 bodů za aktivitu na seminářích

                    - až 30 bodů za seminární práci (z toho až 10 bodů za prezentaci seminárky v Powerpointu či Prezi a až 20 bodů za text seminární práce zpracovaný ve Wordu dle poskytnuté šablony)

                    - až 60 bodů lze získat ze zkoušky (ABCD otázky a otevřené otázky) - zdali zkouška proběhne fyzicky nebo online,  bude rozhodnuto později na základě vývoje pandemické situace související s šířením COVIDU-19

Celkové hodnocení se získá součtem z výše uvedených aktivit a známky budou odpovídat tomuto bodovému rozpětí:

méně než 60 bodů= F

60 až 68 bodů= E

69 až 75 bodů= D

76 až 83 bodů= C 

84 až 90 bodů = B 

91 až 100 bodů = A 



Základní osnova předmětu:

1.Hospodářská politika a Evropská unie
2.Úloha HP v integraci. Mezinárodní hospodářská spolupráce v podmínkách globalizace světové ekonomiky.
3.Financování hospodářské politiky EU. Rozpočet EU.
4.Společná obchodní politika.
5.Společná zemědělská politika.
6.Společná dopravní politika.
7.Hospodářská, sociální a územní soudržnost v EU.
8.Hospodářská a měnová politika.
9.Hospodářská soutěž v rámci EU.
10.Pojetí a formy průmyslové politiky v EU.
11.Sociální politika.
12.Ekologická politika. Ochrana spotřebitele v EU.
13.Politika rozvojové spolupráce.

Vymezení hospodářské politiky v kontextu Evropské unie


V rámci této kapitoly bude vymezena obecná hospodářská politika, její hlavní cíl, dílčí cíle a nástroje. V další části bude komparováno obecné nastavení hospodářské politiky s nastavením hospodářské politiky Evropské unie. Součástí této přednášky jsou i souvislosti mezi stupněm rozvinutosti integračního procesu a potřebou postupného nastolování společných a koordinovaných dílčích hospodářských politik v Evropské unii. V neposlední řadě bude také vymezena integrační spolupráce členských států v oblasti hospodářské politiky, a to na základě Smlouvy o Evropské unii a Smlouvy o fungování Evropské unie. Rovněž se zaměříme na nadstátní a kooperativní prvky v hospodářských politikách Unie a problém slaďování zájmů a volba způsobů rozhodování.


Prezentace k přednášce:

Rozpočet Evropské unie

Na této přednášce si objasníme financování aktivit Evropské unie včetně legislativního základu rozpočtové politiky EU a financování jednotlivých hospodářských politik. Blíže si rozebereme příjmy a výdaje rozpočtu EU. Bude nás zajímat rovněž procedura sestavování rozpočtu a hlavní rozpočtové principy.


Prezentace k přednášce:

 

Společná obchodní politika Evropské unie

Předmětem této přednášky bude společná obchodní politika jako jedna z nejdůležitějších a nejstarších hospodářských politik, ve kterých instituce EU disponují výlučnou pravomocí. Základem společné obchodní politiky je celní unie, která byla postupně vytvářena a spuštěna v roce 1968. V rámci této přednášky se zaměříme na historické aspekty této politiky, vymezíme si také klíčové instituce a nástroje. Nedílnou součástí této přednášky jsou i statistiky zahraničního obchodu EU jako celku či jednotlivých členských zemí, zejména České republiky.

Prezentace k přednášce:

Společná zemědělská politika Evropské unie

Přednáška se bude zaobírat další velmi významnou politikou, jež patří mezi ty nejvíce prointegrované. Vznik společné zemědělské politiky (SZP) je spojen přímo se vznikem Evropského hospodářského společenství a v rámci této přednášky se zaměříme na její vývoj, cíle a principy. Dále nás bude zajímat mechanismus jejího fungování, cenový systém a subvenční politika. V neposlední řadě si objasníme financování SZP, které je dlouhodobě kritizováno jednak uvnitř EU, jednak mimo EU.  Rozebereme také postupné reformy zemědělské politiky,  ke kterým došlo jednak z důvodu vnitřních, jednak i vnějších stimulů. Na závěr se budeme zabývat problematikou rozšíření EU z hlediska dosavadního pojetí a finančních nákladů SZP.


Prezentace k přednášce:

Politika hospodářské, sociální a územní soudržnosti Evropské unie

V rámci této přednášky si rozebereme politiku soudržnosti, která má svou ekonomickou, sociální a regionální část. Jedná se o významnou politiku, u které orgány EU a členské státy disponují sdílenou pravomocí. V současné době se jedná společně se společnou zemědělskou politikou o finančně nejnákladnější hospodářskou politiku.  Jedním s hlavních principů této politiky je princip solidarity uvnitř Evropské unie, kdy bohatší státy přispívají na rozvoj chudších států a regionů. 


Prezentace k přednášce:


Podklady pro období let 2021 až 2027:

Národní koncepce realizace politiky soudržnosti v ČR po roce 2020:

Dohoda o partnerství:

informace k EU fondům v ČR: 


Hospodářská soutěž Evropské unie

V rámci této přednášky se zaměříme na politiku, která se zaměřuje zejména na odstraňování překážek obchodních vztahů v rámci vnitřního trhu. Tato politika souvisí především s potíráním kartelových dohod, zneužívání dominantního postavení, nedovolených fúzí a státními podporami. Vymezíme si rovněž právní a institucionální aspekty této politiky a na příkladu nejznámějších kauz si přiblížíme konkrétní dopady této politiky.


Prezentace k přednášce:

Měnová politika Evropské unie

Pomyslným vyvrcholením integračních snah v rámci Evropské unie je bezesporu vytvoření hospodářské a měnové unie.  V tuto chvíli zatím nelze hovořit o úplné hospodářské a měnové unii, protože hospodářská část unifikace nebyla na rozdíl od měnové dosud zcela naplněna. V rámci této přednášky se budeme zaobírat historickými aspekty utváření měnové unie, rovněž si vymezíme právní a institucionální aspekty společné měnové politiky. Objasníme si také její cíle a nástroje, dále podmínky vstupu do eurozóny či Pakt stability a růstu.  V neposlední řadě se budeme zabývat zadlužeností jednotlivých zemích eurozóny a jejím vlivem na fungování společné měny.


Prezentace k přednášce: