Obecná ekonomie II.

Vzájemné ekonomické vztahy zemí

Doposud jsme se zaobírali tím, jak funguje národní ekonomika, tj. jak se dá změřit její výkonnost, jaké jsou faktory ekonomického růstu a také jaké jsou možnosti vlády nebo centrální banky ovlivnit hospodářský vývoj. V této souvislosti je nutné si uvědomit, že stejně jako lidé jsou i národní ekonomiky ovlivňování okolním prostředím. Toto platí dvojnásob v současné globalizované světové ekonomice, kdy události v zahraničí mohou výrazně ovlivnit ekonomický vývoj v domácí ekonomice.  Pokud bychom byli konkrétní, tak např. to, jak se bude dál vyvíjet česká ekonomika, záleží jednak na interních faktorech, jednak externích, které nemohou domácí ekonomické subjekty ovlivnit. Problém spočívá v tom, že jednotlivé ekonomiky jsou různě vybaveny výrobními zdroji (suroviny, klimatické podnebí, obyvatelstvo či kapitál), a proto mezi sebou intenzivně obchodují. To se pak projevuje v praxi tak, že některé statky se do Česka dovážejí z jiných zemí (zpravidla z důvodu toho, že se tam vyrábějí levněji), naopak některé statky se z Česka ze stejných důvodů vyvážejí do zahraničí. V rámci této kapitoly se budeme zabývat vzájemnými ekonomickými vztahy čili mezinárodním obchodem a jeho příčinami, dále se seznámíte s teorií absolutních a komparativních výhod, vysvětlíme si podstatu volného obchodu a protekcionismu. Bude nás zajímat také vnější ekonomická politika státu, obchodní politika a její nástroje, kurzová politika centrální banky a systémy měnových kurzů.


Budete umět:

Základní pojmy související vnější ekonomickou politikou státu jako vnější obchodní politika vlády a kurzová politika centrální banky, mezinárodní pohyb kapitálu, liberalismus a protekcionizmus, měnové kurzy a jejich režimy, platební bilance.

Získáte:

·       znalosti o mezinárodním obchodě,

·       schopnosti vysvětlit příčiny mezinárodního obchodu,

·       vědomosti o mezinárodním pohybu kapitálu,

·       znalosti o měnovém kurzu,

·       schopnosti objasnit důvody zasahování státu do obchodních vztahů a intervence centrální banky za účelem ovlivnění měnového kurzu,

·       znalosti o platební bilanci a její struktuře.

Budete schopni:

·       definovat mezinárodní obchod a jeho příčiny a důsledky,

·       charakterizovat rozdíl mezi absolutními a komparativními výhodami,

·       rozlišit protekcionismus a volný obchod,

·       vysvětlit mezinárodní pohyb kapitálu,

·       definovat měnový kurz a jeho režimy řízení,

·       objasnit důvody zásahu státu do mezinárodního obchodu či vývoje měnového kurzu,

·       vysvětlit podstatu a strukturu platební bilance.


TEXT K NASTUDOVÁNÍ