Trh práce a politika zaměstnanosti
prof. Mgr. Ing. Michal Tvrdoň, Ph.D.
Trh práce a politika zaměstnanosti
Chapter contains:
1
Study text
Teacher recommends to study from 25/9/2023 to 5/1/2024.
Chapter contains:
2
Study Materials
1
Study text
Teacher recommends to study from 25/9/2023 to 5/1/2024.
Chapter contains:
2
Study Materials
1
Study text
Teacher recommends to study from 4/11/2023 to 5/1/2024.
Chapter contains:
1
Study Materials
1
Study text
Teacher recommends to study from 5/12/2023 to 5/1/2024.
Chapter contains:
2
Study Materials
1
Study text
Teacher recommends to study from 5/12/2023 to 5/1/2024.

Zde naleznete všechny potřebné informace k seminární práci

Chapter contains:
1
PDF
3
Study Materials
1
Study text

Informace k předmětu


Předmět Trh práce a politika zaměstnanosti si klade za cíl poskytnout posluchačům znalosti o fungování trhu práce, a to jak z teoretického hlediska, tak z pohledu realizované praxe. Postihuje hlavní aspekty trhu práce, jako jednoho z nejdůležitějších trhů výrobních faktorů. Podrobně vysvětluje problematiku nabídky práce a poptávky po práci, rozdílů ve mzdách, působení odborů na trhu práce a státních zásahů na trhu práce. Pozornost je také věnována problematice nezaměstnanosti, která představuje v mnoha zemích závažný mikroekonomický a rovněž makroekonomický problém.  V rámci předmětu se posluchači seznámí i s problematikou politiky zaměstnanosti v zemích EU a v ČR. Předmět se zaobírá také migrací pracovní síly v globalizované ekonomice.

Pro studenty s kódem EVSBPPPZ (nová VES) je předmět je ukončen ZKOUŠKOU.

Požadavky na studenta: zpracování seminární práce na zadané téma

Hodnocení: celkem lze získat až 100 bodů, které jsou rozloženy do těchto aktivit:

                    - až 40 bodů za odevzdanou seminární práci ve Wordu dle poskytnuté šablony

                    - až 60 bodů lze získat ze zkoušky (písemná forma) 

Celkové hodnocení se získá součtem z výše uvedených aktivit a známky budou odpovídat tomuto bodovému rozpětí:

méně než 60 bodů= F

60 až 68 bodů= E

69 až 75 bodů= D

76 až 83 bodů= C 

84 až 90 bodů = B 

91 až 100 bodů = A 


Tutoriál 1


V této části předmětu se podíváme na trh práce jako jeden ze základních trhů, s kterými se můžeme v ekonomii setkat. Bude nás zajímat zejména mikroekonomické pojetí trhu práce, který představuje velmi specifický trh výrobního faktoru. Obdobně jako u dalších trhů se můžeme setkat s nabídkou práce a poptávkou po práci, které si i v rámci této kapitoly odvodíme. Dále nás bude zajímat, za jakých předpokladů je ustanovena rovnováha na trhu práce a také se podíváme na trh práce v podmínkách dokonalé a nedokonalé konkurence. 

Druhým nosným tématem tohoto tutoriálu jsou investice do lidského kapitálu. V této části se seznámíte s jedním z důležitých témat soudobé ekonomie trhu práce, která klade důraz na znalostně založenou ekonomiku. Ta interpretuje proces vzdělávání jako proces investování do lidských schopností a dovedností, které v konečném důsledku zvyšují jednak uplatnění jedinců na trhu práce, jednak jejich příjmy. Výuka je koncipována tak, aby Vám pomohla lépe pochopit vazbu mezi úrovni vzdělání a konkrétním uplatněním jednotlivce na trhu práce.



Tutoriál 2

Tento blok je věnován problematice vysvětlení mzdových rozdílů na trhu práce. Ty jsou dány na základě mnoha faktorů, se kterými se seznámíte v rámci tohoto tutoriálu. Lidé na trhu práce přirozeně srovnávají své výdělky s ostatními a na základě tohoto srovnání se rozhodují o dalším směřování kariéry. Bez patřičných znalostí příčin a mechanismů, pomocí kterých tyto mzdové rozdíly vznikají, by mohla tato rozhodnutí (např. změna zaměstnání, profese) nemusela přinést vždy očekávaný výsledek v podobě dosažení vyššího výdělku.

V této části se budeme zaobírat také vysvětlením té části mzdových rozdílů, které jsou důsledkem různých projevů diskriminace na trhu práce, tj. rozdíly nejsou dány např. rozdílnou úrovní kvalifikace či délkou praxe. Diskriminace na trhu práce představuje poměrně velmi širokou a mnohdy kontroverzní problematiku, na kterou neexistuje mezi odborníky jednotný názor. Mnohé názorové rozdíly se projevují často v samotných charakteristikách toho, co je a co není diskriminace na trhu práce, obzvlášt v kontextu genderové problematiky. Ještě větší problém však vyvstává při hodnocení vhodnosti použití a následného vyjádření účinnosti jednotlivých protidiskriminačních opatření na trhu práce, které mohou mít mnohdy kontraproduktivní charakter.


Tutoriál 3

V rámci tohoto bloku se budeme zabývat nedokonale konkurenčním trhem práce, který je charakteristický zejména působením státu na trhu práce (zejména v regulačním slova smyslu) a existencí odborů, které se snaží hájit zájmy svých členů, tj. zaměstnanců, jejichž postavení vůči zaměstanavateli je nerovné. Mikroekonomická teorie pohlíží na odbory jako na monopol na trhu práce. Odbory jsou v tomto smyslu monopolní dodavatelem práce. Z tohoto pohledu lze k takovému trhu práce přistupovat analogicky jako k trhu produktů, kde působí firmy v monopolní pozici.

Ve druhé části tohoto bloku se budeme věnovat mzdové problematice. Nejprve se seznámíte se způsoby, jak jsou na trhu práce utvářeny mzdy ve firmách. Následuje část objasňuje důvody, proč jsou v některých případech určití pracovníci "přepláceni". A v neposlední řadě je věnován prostor také problematice zavádění minimální mzdy na trhu práce v kontextu Evropské unie.

Tutoriál 4

V této části se budeme zabývat jedním z klíčových makroekonomických problémů soudobých ekonomik, a to nezaměstnaností, která společně s inflací představuje jistou hrozbu pro ekonomiku a společnost jako takovou. V tomto bloku se proto dozvíte, co je to nezaměstnanost, proč vzniká, jak ji lze měřit, jak ji lze členit a jaké má důsledky na jednotlivce a na společnost. Rovněž se seznámíte se základním přístupy, jak se na ni dívají soudobé ekonomické směry a pozornost bude věnována vývoji míry nezaměstnanosti v Evropské unii v posledních letech.

V další části tohoto tutoriálu se seznámíte s pojetím politiky zaměstnanosti, jakožto nástrojem řešení negativních dopadů vysoké nezaměstnanosti na ekonomiku a společnost. Dozvíte se její základní zaměření, hlavní cíle, které jsou prostřednictvím realizovaných programů aktivní či pasivní politiky zaměstnanosti naplňovány. Podrobněji se budeme
věnovat nástrojům aktivní a pasivní politiky zaměstnanosti na příkladu české ekonomiky a ekonomiky Evropské unie. Závěrem bude pozornost věnována rovněž problematice vyhodnocování účinnosti jednotlivých programů a rizikům, která
mohou vzniknout v rámci realizace programů politiky zaměstnanosti v praxi.

SEMINÁRNÍ PRÁCE

Téma seminární práce si můžete zvolit v rozpisu témat seminárních prací, viz tento odkaz:


Seminární práci pište v této šabloně:

Tato šablona vychází ze šablony pro psaní závěrečných prací na SU OPF, ve které naleznete další podnětné návody a informace jak psát odborný text a citovat literaturu:

Šablona pro psaní závěrečných prací vychází z Pokynu děkana č. 2/2020, který obsahuje kromě formálních náležitostí také formu citací v textu a v závěrečném seznamu. Obzvlášť důležité jsou přílohy č. 4 a č. 5.

Dále můžete využít tuto prezentaci, která podrobně popisuje způsob citování v textu, rozdílnosti mezi jednotlivými typy citovaných zdrojů (kniha, článek v časopise či elektronický zdroj)