Cílem předmětu je uvedení do nejdůležitějších vývojových tendencí od pračeštiny po novou češtinu.
Cílem tohoto tématu je podat základní informace o nejstarších památkách češtiny a o periodizaci její starší fáze. Probráno je pračeské stadium, raná stará čeština s bohemiky, glosy a přípisky a charakteristika staré češtiny 14. století.
Obsahem tohoto tématu je podat základní informace hláskoslovných změnách na rozhraní praslovanštiny a pračeštiny, a sice principy kontrakce, denazalizace, ztráty jerů a měkkostní korelace. Ukázán je také vliv těchto změn na podobu současné češtiny.
Cílem tohoto tématu je podat základní informace hláskoslovných změnách od pračeštiny do staročeštiny, tedy od 10. do 14. století, a to principy pračeské depalatalizace a hlavní historické depalatalizace, přehlásek a konsonantických změn.
Cílem tohoto tématu je podat základní informace hláskoslovných změnách od 14. století, především podoby diftongizace a úžení.
Cílem tohoto tématu je je podat základní informace o vývoji české deklinaci, především o vývoji gramatických kategorií jmen a deklinaci o- a jo-kmenů maskulin.
Cílem tohot tématu je podat základní informace o vývoji české deklinace substantiv maskulin měkkých, u-kmenů a měkkých neuter.
Cílem tématu je je podat další základní informace o vývoji české deklinace substantiv feminin a konsonantických deklinací.
Cílem tohoto tématu je podat základní informace o tvarech a vývoji českých zájmen, především tvarů osobních a ukazovacích zájmen z hlediska jejich historického vývoje.
Cílem tohoto tématu je podat základní informace o tvarech a vývoji adjektiv. Probrána jsou adjektiva jmenná, složená a jejich stupňování, dále adjektiva přivlastňovací.
Obsahem tohoto tématu je podat základní informace o tvarech a vývoji číslovek. Probrány jsou číslovky základní, řadové, druhové a neurčité.
Obsahem tohoto tématu je podat základní informace o tvarech staročeských sloves. Probrány jsou gramatické kategorie osoby, čísla a času a ukázky časování sloves atematických.
Obsahem tohoto tématu je podat základní informace o dalších tvarech staročeských sloves. Probrány jsou gramatické kategorie způsobu a slovesného rodu, dále participia a ukázky časování sloves tematických.
Obsahem tohoto tématu je podat základní informace o dalších tvarech staročeských sloves. Probrán je infinitiv a supinum. Následuje část o hlavních trendech změn sloves od pračeštiny do nové češtiny.