V rámci úvodní přednášky budou představeny cíle a zaměření kurzu, podmínky k jeho absolvování i plánované výsledky učení. Dále zde bude vymezen pojem kultura a budou přiblíženy její různé podoby. Po absolvování lekce by měl student umět charakterizovat různé podoby kultury a vysvětlit vybrané pojmy související s kulturou (kulturní šok a jeho fáze, kulturní stereotypy).
Přednáška představí vybrané typologie kultur a jejich konkrétní charakteristiky. Hlavní pozornost bude věnována dimenzím národních kultur, které vymezil Geert Hofstede. V rámci přednášky budou jednotlivé dimenze vysvětleny a demonstrovány na vybraných příkladech. Pozornost bude věnována i dalšímu vymezování kulturních odlišností, které definovali Edward T. Hall a Erin Meyerová. Studenti by měli po absolvování výuky umět vysvětlit specifika jednotlivých kulturních dimenzí, porovnat je a aplikovat jejich znalost při analýze kulturně odlišného chování.
Přednáška vymezuje pojem multikulturalismus - jeho pojetí, počátky i kritiku. Dále jsou představeny základní pojmy z oblasti migraci. Podrobnější pozornost je věnována integrační politice a různým úrovním integrace migrantů. Studenti by měli po skončení výuky umět charakterizovat pojem multikulturalismus a vysvětlit příčiny jeho kritiky i základní pojmy spojené s migrací. Dále by měli umět popsat jednotlivé úrovně integrace imigrantů a srovnat rozdíly mezi nimi.
Přednáška přibližuje hlavní tendence migračního vývoje v moderní době. Nejprve je věnována pozornost ekonomické migraci jako jednomu z projevu modernizace v 19. století, Následně je charakterizována změna v přístupu vůči uprchlíkům po I. světové válce a po nástupu nacismu. Dále jsou představeny hlavní změny migračního vývoje v Evropě v druhé polovině 20. století. Studenti by měli být schopni charakterizovat hlavní trendy ve vývoji migrace v 19. a 20. století a vysvětlit příčiny změn přístupu vůči migrantům a uprchlíkům v jednotlivých obdobích.
Přednáška představuje hlavní rysy migračního vývoje v Československu a v České republice od vzniku státu v roce 1918 po 90. léta 20. století. Jsou vymezeny hlavní tendence v přístupu vůči různým skupinám migrantů v jednotlivých historických obdobích. Zvláštní pozornost je věnována změnám migrační politiky po roce 1989, zmíněny jsou specifika přístupu ČR v době tzv. migrační krize. Studenti by měli být schopni charakterizovat hlavní rysy migračního vývoje v ČSR a ČR ve 20. století, a analyzovat vliv historických faktorů na přístup k cizincům v ČR