Předmět představuje důležité filosofické přístupy 20. století, které jsou podstatné pro soudobé uvažování o člověku a společnosti. Cílem je poskytnout studujícím vhled do filosofických základů současných názorů na společenské problémy, jejich typologii a tak je vybavit schopností hlubší analýzy a argumentace. Konzultace ukončení předmětu - předmět je ukončen zkouškou.
Představí se směry filozofického myšlení, tedy mozaika filosofie 20. a 21. století. Scientismus a antiscientismus.
Co je to racionalismus a co empirismus. Jak vznikl pozitivismus a jak ovlivňuje pozitivní směr myšlení moderní vědu. Empirický výzkum. Dvě roviny poznání: vnímání a jazykové vyjadřování. Co je věda a vědecké poznání?
Liberalismus versus ideologie, kořeny, rozdíly, kritická teorie. Karel Čapek: Proč nejsem komunistou? (1924).
Co je metafyzika? Kritika tradiční metafyziky. Bytí a čas. Jan Patočka. Přirozený svět. Miroslav Petříček.
Americká filozofie. Pravda a pravděpodobnost. Pravda a realita jsou výsledky naší zkušenosti se světem, ne danosti. Teorie vědy. Struktura vědeckých revolucí. Paradigma.
Analytická filozofie a její dopady ve vědě a výzkumu. Co je struktura a kde všude ji můžeme najít? Vztah myšlení a jazyka.
Co je existence? Co je esence? Problematika lidské svobody a volby.
Jiný přístup k filozofii. Poslech a rozbor románu o dějinách filozofie.
Antropologie pojímaná jako filosofická disciplína má za předmět svého zájmu člověka jakožto celek, člověka v celosti jeho bytí.Za náplň této filosofické disciplíny buď můžeme považovat „pouze“ práce M. Schelera, H. Plessnera a A. Gehlena, nebo každé filosofické vymezení člověka v průběhu celé historie myšlení.
Sociální teorii lze definovat jako studium vědeckých způsobů myšlení o společenském životě. Zahrnuje představy o tom jak se společnosti mění a vyvíjejí, představy o metodách vysvětlující sociální chování, o moci a sociální struktuře, o třídách, genderu a etnicitě, modernitě a „civilizaci“, revolucích a utopiích a mnoha dalších pojmech a problémech společenského života.
Co je teorie? Co je politika? Theoria byla pro Řeky pomůckou při hledání smyslu každodenního života ve společnosti – obci – polis. Sociální teorie je praktické myšlení o tom, co znamená věda a „vědecký postoj“ s ohledem na sociální svět. Metoda a metodologie sociálního výzkumu: teorie bez dat jsou prázdné, data bez teorií jsou slepá. Hodnoty, fakta a objektivita: Sociální fakta jsou pro nás smysluplná jen tehdy, mají-li hodnotu, a upoutají nás jen tehdy, máme-li představy o tom, jaký by svět měl či neměl být.