Fotografický workshop I
Fotografický workshop I
Info
Term
Winter 2023

1. Základní informace

Vyučující:

MgA. Šimon Pikous


Osnova lekcí:

1.–4. Historie fotografie a její vývoj.

5.–9. Současné tendence ve fotografii. Od pokusu až po umění.

10.–11. Temná komora, fotogram.

12.–13. Závěrečné konzultace a obhájení semestrálních projektů.


2. Organizace kurzu

Kurz je orientován na praktické dílčí zvládnutí techniky fotografie. A to jak z hlediska použitého média (filmová surovina, digitální fotoaparát), tak v oblasti vývoje fotografie. V závěru prvního semestru studenti nafotí soubor fotografií na určené téma – např. Člověk a životní prostředí – a inspiraci libovolnou fotografií. 

Výuka kurzu je organizována do 4 celodenních konzultací. Navíc se studenti mohou zúčastnit tvůrčích dílen a fotografických workshopů, které jsou organizovány v průběhu semestru v Opavě. Studenti jsou během studia vedeni k sebevzdělávání prostřednictvím fotografických výstav .


3. podmínky absolvování

Student připraví, realizuje a odevzdá semestrální projekt dle zadání pedagoga – nafotí soubor fotografií na určené téma – např. Člověk a životní prostředí – a inspiraci libovolnou fotografií.


4. Literatura

povinná:

JOHNSON, W. S. – RICE, M. Dějiny fotografie. Od roku 1839 do současnosti. Praha: Slovart, 2010.

 

doporučená:

BAATZ, W. Fotografie. Brno: Computer Press, 2004.

BIRGUS, V. – MLČOCH, J. Česká fotografie 20. století. Praha: KANT, 2009.

V úvodních hodinách se student seznámí s vynálezem fotografie a co mu předcházelo. Upevní si orientaci v časech a termínech. (viz skripta Historie fotografie, Pikous, Š. a kol., s. 1–27). Dále se studenti zorientují v základech práce s fotoaparátem, jeho použitím, druhy a konstrukcí fotografických přístrojů, objektivů, základními pojmy, jako jsou clona, čas, ISO (viz skripta Základy práce s fotoaparátem (DSLR), Sakmary, L. – Pikous, Š. a kol., s. 1–47).

Ve studijním bloku si studenti uvědomí rozdíl mezi tzv. „komerční“ a výtvarnou fotografií. Získají orientaci ve výtvarných termínech spojených s fotografií a uměním. Budou konfrontováni se zažitými principy vnímání fotografie. (viz skripta Od pokusu až po svébytný směr, Pikous, Š. a kol., s. 1–174). Výuka bude doplněna o základy kompozice ve fotografii (viz skripta Kompozice, Pikous, Š. a kol., s. 1–39)

Seznámení s prací v temné komoře. Studenti se seznámí a udělají si jednoduché fotogramy. Pochopí princip vzniku fotografie (viz skripta Temná komora: Tvorba klasické černobílé fotografie, Sakmary, L. a kol., s. 1–8).

Studenti předkládají své práce a obhajují je před ostatními spolužáky a pedagogy. Učí se komunikovat a obhájit svůj projekt.

Previous