Rétorika
PhDr. Soňa Schneiderová, Ph.D.
Rétorika
Info
Období
zima 2022

Podstatou výuky rétoriky je naučit se vyjadřovat dobře a přesvědčivě, přiměřeně situaci, v níž se člověk nachází. Přitom nejde jen o jazykové prostředky, ale i o zvládnutí projevů neverbálních a celkového chování člověka v dané situaci. Důležité je získání znalostí toho, jaké zásady platí pro stylizaci řečnického projevu z hlediska jeho výstavby a užitých vyjadřovacích prostředků, což jsou náležitosti, které jsou známy po staletí, ale je také nutné umět je přizpůsobit současným podmínkám. Osnova: 1. Co je rétorika 2. Řečnické žánry 3. Zvuková modulace řečnických projevů 4. Členění řečnického projevu 5. Figury a tropy v řečnických projevech 6. Slovní zásoba v řečnickém projevu, význam slov a význam cizích slov 7. Typy argumentace a některé prvky logické výstavby textu 8. Neverbální prostředky 9. Ukázka stylizace a interpretace řečnického projevu 10. Ukázka stylizace a interpretace řečnického projevu 2 11. Ukázka řečnického projevu (analýza) 1 12. Ukázka řečnického projevu (analýza) 2 13. Ukázka řečnického projevu (analýza) 3 Vyučující PhDr. Soňa Schneiderová, Ph.D. Organizace kurzu Kurz je rozčleněn do 13 lekcí, které odpovídají 13 týdnům semestru. To studenty podporuje v průběžném studiu a plnění úkolů; jednotlivé tutoriály jsou přitom v rámci semestru rozloženy pravidelně a umožňují průběžné konzultace a řízení procesu učení. Studijní opora předmětu sleduje tyto cíle: • Formuluje v souladu se sylabem základní témata obsahu předmětu, a to tak, aby si student osvojil podstatu sdělovaného tématu prostřednictvím náležité terminologie. • Řídí proces učení (osvojení poznatku až do úrovně komunikace poznatkem): výkladový text je doplňován různými distančními prvky, zejména osvětlujícími příklady (aplikacemi), kontrolními otázkami a úkoly, jež poznatek upevňují. • Propojení hlavního výkladového textu a systému autoevaluačních činností v systému moodle zajistí osvojení učiva v postupných krocích. • Student je přitom ve studiu řízen a podporován nejen studijní oporou, ale i kontaktem s učitelem – ve fázi přímé výuky, při konzultacích a prostřednictvím elektronické individuální nebo skupinové komunikace. Podmínky absolvování Kurz je ukončen zápočtem. K zápočtu je nutné splnit dva úkoly - 1. ústní vystoupení bez opory a s oporou (power-point) v semináři, 2. odevzdání písemné kompozice podle zásad výstavby řečnického projevu. Termíny zápočtu jsou vypsány v systému STAG.

Kapitola obsahuje:
1
PDF
Učitel doporučuje studovat od 19. 9. 2022 do 25. 9. 2022.

V této části studentky a studenti najdou definici rétoriky, krátce je popsána její historie a nejvýznamnější řečníci, poukázáno je na její interdisciplinární charakter a význam rétoriky pro současný mluvený projev. Ve studijní opoře studujeme strany 8-12.

Učitel doporučuje studovat od 26. 9. 2022 do 2. 10. 2022.

Tradiční rétorika položila základ tradičním řečnickým žánrům, jejichž modelů využíváme dodnes. Stejně tak rozlišujeme několik oblastí komunikace, pro něž jsou určité žánry typické. Ve studijní opoře studujeme strany 13-15.

Učitel doporučuje studovat od 3. 10. 2022 do 9. 10. 2022.

V této části se zaměříme na to, jak modulovat celou výpověď, tzn. vysvětlíme zásady intonace, co je větný a slovní přízvuk, důraz atd. Vysvětlíme, jaký je rozdíl v intonaci oznamovacích výpovědí, otázek, jaký je rozdíl v intonaci zjišťovací a doplňovací otázky, jak se liší intonace tzv. řečnické otázky. Zároveň vysvětlíme zásady správného dýchání, které je pro modulaci souvislé řeči zásadní, neboť správné frázování výpovědí a správné dýchání se na modulaci souvislého projevu podílí největší měrou. Důležitým prvkem modulace souvislého projevu jsou i pauzy a jejich správné používání. Úkolem této části je rovněž seznámit studenty a studentky s obsahem pojmu výslovnost, s typy výslovnostních stylů a příklady, které jednotlivé typy výslovností charakterizují. Součástí kapitoly je i poučení o výslovnosti některých hlásek a výslovnostních vadách. Ve studijní opoře studujeme strany 16-33.

Učitel doporučuje studovat od 10. 10. 2022 do 16. 10. 2022.

Úkolem části je seznámit studentky a studenty s výstavbou monologického řečnického projevu a prvky, které jsou součástí řečnického projevu. Vysvětlit pojem horizontální členění textu a pojem vertikální členění textu. Cílem bylo poukázat na důležitost promyšlené výstavby řečnického projevu. Promyšlená stavba projevu je důležitá jak z hlediska uspořádanosti obsahu, tak z hlediska přehlednosti pro řečníka samotného i posluchače. Studenti budou seznámeni s jednotlivými částmi kompozice a prvky koheze (soudržnosti textu), prvky návaznosti. Ve studijní opoře studujeme strany 34-37.

Učitel doporučuje studovat od 17. 10. 2022 do 23. 10. 2022.

Tato část pojednává o základních prostředcích řečnického projevu, kterým se také říká „rétorické“ na rozdíl od prostředků tzv. předrétorických, tedy gramatických, které slouží k vyjádření významově přesného a gramaticky správného sdělení. Užití prvků rétorických, tedy figur a tropů, je motivováno působením na příjemce ve snaze jej získat a přesvědčit. Této funkci slouží i tzv. nefigurální prostředky řečnického stylu. Ve studijní opoře studujeme strany 38-46.

Učitel doporučuje studovat od 24. 10. 2022 do 30. 10. 2022.

V této části je podán výklad o významu slovní zásoby pro řečnický projev. Důležitá je bohatá slovní zásoba, znalost významů slov, znalost kontextového užití slova, jeho stylových charakteristik a gramatických vlastností. Ve studijní opoře studujeme strany 47-51

Učitel doporučuje studovat od 31. 10. 2022 do 6. 11. 2022.

V této části se soustředíme na pojem argument a argumentace. Uvádíme příklady argumentů, uvádíme jejich typy a ukazujeme „nekalou“ argumentaci, jež popírá/narušuje logický vztah mezi prvky argumentace, a je tedy podstatou manipulativních výroků. Ve studijní opoře studujeme strany 52-56.

Učitel doporučuje studovat od 7. 11. 2022 do 13. 11. 2022.

Část seznamuje s neverbálními prostředky, které doprovázejí mluvený projev, zároveň ukazuje některé jevy, které souvisejí s kulturou psaného projevu. Ve studijní opoře studujeme strany 57-62.

Učitel doporučuje studovat od 14. 11. 2022 do 20. 11. 2022.

V této části jde o uvedení příkladu krátkého monologického proslovu patřícího do žánru příležitostných projevů a ukázku prvků takového projevu. Jednotlivé jevy jsou doprovázeny komentářem, např. oslovení je zde popsáno v širším kontextu jeho jazykového užívání. Ve studijní opoře studujeme strany 63-65.

Učitel doporučuje studovat od 21. 11. 2022 do 27. 11. 2022.

V této části jde o uvedení příkladu krátkého monologického proslovu patřícího do žánru příležitostných projevů a ukázku prvků takového projevu. Jednotlivé jevy jsou doprovázeny komentářem. Ve studijní opoře studujeme strany 66-68.

Učitel doporučuje studovat od 28. 11. 2022 do 4. 12. 2022.

Část představuje jeden z projevů Tomáše Halíka. Ten slouží jako ukázka příležitostného projevu. Ve studijní opoře studujeme strany 69-71.

Učitel doporučuje studovat od 5. 12. 2022 do 11. 12. 2022.

Část představuje jeden z projevů Miloše Zemana. Ten slouží jako ukázka příležitostného projevu. Ve studijní opoře studujeme strany 72-76.

Učitel doporučuje studovat od 12. 12. 2022 do 18. 12. 2022.

Část představuje projev stylizovaný studentkou 1. ročníku vysokoškolského studia. Ten slouží jako ukázka příležitostného projevu a jako materiál k analýze. Ve studijní opoře studujeme strany 77-79.

Učitel doporučuje studovat od 19. 12. 2022 do 25. 12. 2022.




Předchozí