Představení obecného zaměření kurzu a podmínek jeho absolvování.
Pozornost je věnována hlavním změnám po nástupu modernizace v 19. století. Po absolvování výuky byste měli být schopni charakterizovat typické rysy a trendy modernizace 19. století a objasnit možné příčiny a důsledky hlavních změn po nástupu modernizace.
Přednáška se zaměřuje na vybrané rysy průběhu industrializace ve vybraných evropských zemích v 19. století a směřování k I. světové válce. Po absolvování výuky by měli být studenti schopni vysvětlit možné příčiny různé ekonomické úrovně vybraných evropských zemí (Rakousko-Uhersko, Německo, Rusko), charakterizovat různé zájmy klíčových evropských zemí směřujících k utvoření spojeneckých bloků na začátku I. světové války a vysvětlit příčiny úspěšnějšího průběhu industrializace českých zemí.
Přednáška přibližuje charakteristické rysy a specifika československé ekonomiky v prvních letech existence samostatného státu. Po absolvování výuky byste měli umět charakterizovat specifika československé ekonomiky po vzniku samostatného státu, objasnit příčiny a průběh měnové reformy v ČSR a charakterizovat další vybrané změny hospodářského a sociálního vývoje.
Přednáška představí dopady války primárně s ohledem na situaci v Německu ve 20. letech. Zaměří se na Versailleskou smlouvu a její hlavní rysy, a také přiblíží možné příčiny a důsledky hyperinflace v Německu,
Přednáška přibližuje hlavní změny ruské ekonomiky po nástupu komunistického režimu. Po absolvování výuky by měl být student schopen charakterizovat hlavní proměny ruské ekonomiky ve 20. letech 20. století, objasnit typické rysy centrálně plánované ekonomiky v době Stalinovy vlády a vysvětlit příčiny a důsledky kolektivizace zemědělství v SSSR.
Přednáška se zaměřuje na možné a příčiny velké hospodářské krize, jejich počátky a průběh v USA, stejně jako hlavní protikrizová opatření v USA i v ČSR.
Přednáška se zabývá okolnostmi nástupu nacismu v Německu i s ohledem na dopady Velké hospodářské krize. Popisuje cestu k revizi Versailleského systému a přijetí Mnichovské dohody v roce 1938.
Přednáška se zaměřuje na počátky, průběh a dopady II. světové války. Zvláštní pozornost věnuje hospodářskému vývoji v době nacistické okupace a základům poválečného uspořádání.