Moderní dějiny střední Evropy – Katalog oborů SU
Moderní dějiny střední Evropy |
Příprava studijního programu, oboru a jejich následná realizace je svěřena Ústavu středoevropských studií Fakulty veřejných politik v Opavě. Jeho kmenoví pracovníci se dlouhodobě a zevrubně věnují ve své badatelské a publikační činnosti problematice českých a československých dějin 20. století ve středo a východoevropském kontextu, zvláště se zaměřením na otázky vývoje postavení národností a národnostních menšin a národnostně smíšených regionů střední Evropy a na dějiny totalitních režimů, politické perzekuce a odškodňování jejich obětí. Svými výzkumy navazují na aktivity Slezského ústavu v Opavě, kde řada z nich dříve působila.
Pracovníci ústavu úzce spolupracují s odborníky z dalších pracovišť Fakulty veřejných politik i Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě, zejména s Ústavem historických věd. Badatelské kontakty udržuje Ústav středoevropských studií i další pracoviště Fakulty veřejných politik rovněž s řadou vědeckých a univerzitních pracovišť v České republice (Ústav pro soudobé dějiny Akademie věd České republiky, Ústav právních dějin Univerzity Karlovy v Praze ad.), na Slovensku (Fakulta verejnej správy Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, Spoločenskovedný ústav Slovenskej akadémie vied v Košiciach) a v Polsku (Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Opolski w Opolu, Państwowy Instytut Naukowy - Instytut Śląski w Opolu ad.). V rámci pedagogických a studentských mobilit spolupracují s vysokými školami v Německu, Polsku, Slovensku, Slovinsku ad.
Absolventi mohou najít uplatnění na vysokoškolských či akademických pracovištích a v dalších institucích zaměřujících se na bádání historického, či jiného společenskovědního charakteru. Budou rovněž připraveni k samostatnému působení v diplomatických službách, na všech úrovních veřejné správy, v neziskovém sektoru i soukromé sféře, a to především v oblasti mezinárodních vztahů, přeshraniční spolupráce, aktivit evropských regionů, práce s národnostními menšinami, působení v mezinárodních organizacích i sdruženích i při přípravě a realizaci projektů Evropské unie. Absolvování doktorského studijního programu může být východiskem pro další kvalifikační růst včetně habilitačního řízení a další vědeckou práci v oboru.
akademický pracovník, manažer institucí a organizací se zaměřením na středoevropský prostor
1
Aktivní studenti
|
3
|