UFMA14 Fyzika v dějinách lidské kultury

Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavě
léto 2012
Rozsah
2/0/0. 4 kr. Ukončení: zk.
Vyučující
doc. RNDr. Jiří Langer, CSc. (přednášející)
prof. RNDr. Zdeněk Stuchlík, CSc. (přednášející)
Garance
prof. RNDr. Zdeněk Stuchlík, CSc.
Centrum interdisciplinárních studií – Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavě
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Cílem přednášky je shrnout a rozšířit některé důležité partie fyziky, poukázat na jejich filosofický dopad i souvislost s uměním. přednášky je poukázat na propojení světa fyziky a filozofie se světem umění. Obsah (Sylabus) 1. Matematické axiomy a fyzikální postuláty (povaha matematických axiomů, neeuklidovská geometria a poučení z ní, aplikace neeuklidovské geometrie ve fyzice ? kořeny racionalismu, racionalismus kontra empirismus v moderní filosofii, Descartes, Hume, Kant, logický empirismus, Popper). 2. Variační principy ve fyzice (Hamiltonův a Fermatův princip detailně matematicky, variační principy v teorii pole jen informace, heuristická síla variačních principů. Fil. dopad ? lze chápat ekonomii přírody jako metaprincip?) 3. Matematika a umění (matematika zlatého řezu, projektivní geometrie, uplatnění v renesančním i moderním umění). 4. Úloha symetrií ve fyzice (základní invariance fyzikálních zákonů, krystalická struktura hmoty ? symetrie a představa krásy, Escher). 5. Newtonovská fyzika a její kulturní dopad. 6. Teorie relativity a diskuse o jejím vztahu k modernímu umění. 7. Determinismus a chaos (základní matematický popis deterministického chaosu, fraktální geometrie, reflexe v moderních malířských směrech). 8. Moderní kosmologie a její filosofické důsledky.
Osnova
  • 1. Matematické axiomy a fyzikální postuláty (povaha matematických axiomů, neeuklidovská geometria a poučení z ní, aplikace neeuklidovské geometrie ve fyzice - kořeny racionalismu, racionalismus kontra empirismus v moderní filosofii, Descartes, Hume, Kant, logický empirismus, Popper).
    2. Variační principy ve fyzice (Hamiltonův a Fermatův princip detailně matematicky, variační principy v teorii pole jen informace, heuristická síla variačních principů. Fil. dopad - lze chápat ekonomii přírody jako metaprincip?)
    3. Matematika a umění (matematika zlatého řezu, projektivní geometrie, uplatnění v renesančním i moderním umění).
    4. Úloha symetrií ve fyzice (základní invariance fyzikálních zákonů, krystalická struktura hmoty - symetrie a představa krásy, Escher).
    5. Newtonovská fyzika a její kulturní dopad.
    6. Teorie relativity a diskuse o jejím vztahu k modernímu umění.
    7. Determinismus a chaos (základní matematický popis deterministického chaosu, fraktální geometrie, reflexe v moderních malířských směrech).
    8. Moderní kosmologie a její filosofické důsledky.
Další komentáře
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Předmět je zařazen také v obdobích léto 2010, léto 2011, léto 2013, léto 2014, léto 2015, léto 2016, léto 2017, léto 2018.