FPF:XUBK0052 History of Czech Literature I/ - Course Information
XUBK0052 History of Czech Literature I/2
Faculty of Philosophy and Science in OpavaSummer 2012
- Extent and Intensity
- 0/0. 4 credit(s).
- Guaranteed by
- Mgr. Jakub Sichálek, Ph.D.
Institute of The Czech Language and Library Science – Faculty of Philosophy and Science in Opava - Course Enrolment Limitations
- The course is offered to students of any study field.
- Course objectives (in Czech)
- Specifická podoba renesanční literatury v českých zemích, humanistická a reformační literatura; barokní literatura v českých zemích a v tvorbě pobělohorské emigrace; v seminářích analýza a interpretace vybraných děl daného období.
- Syllabus (in Czech)
- Cílem přednášek (v zimním i letním semestru) je seznámit posluchače s vývojem literatury od staromoravského období až po doznívání baroka a nástup osvícenství.
Tematické okruhy přednášek: Proměny žánrových celků jednotlivých period (lucemburská epocha - husitství - humanismus - baroko). Jan Hus mezi konfesemi. Myšlenkové prostředí české reformace. Česká renesance, nebo jen český humanismus? Giovanni Boccaccio a česká literatura. K problematice renesanční literatury a její periodizace. Český humanistický manýrismus. Kronika - historie - cestopis. Literární činnost Jednoty bratrské. Reflexe českého jazyka ve staré české literatury (mluvnice). Lidovost a literatura. Lidová literatura - spojnice mezi barokem a obrozením. Baroko české ve srovnání s evropským. Barokní básnictví, divadlo, homiletika, historiografie, legendistika. Baroko a národní obrození. Baroko v pohledech české literární historie. Barokní inspirace v moderní české literatuře.
Hlavní náplní semináře, který prohlubuje znalosti získané v přednáškách, je četba a interpretace nejvýraznějších děl české literatury období husitství, humanismu a baroka. Od výkladu konkrétních textů se pozornost přesune také k některým obecnějším problémům, jako jsou:
Proměna středověké žánrové soustavy v literatuře období husitství.
Mezidruhový kontext husitské literatury.
Žánry traktátu a řeči.
Petr Chelčický - předchůdce esejistického stylu?
Počátky české renesanční prózy.
Cestopis - kronika - historie: podobnosti a rozdíly.
Humanistická a barokní parodie.
Nauková literatury - hlavní proud českého humanismu.
Jan Amos Komenský v evropských souvislostech.
Velcí básníci baroka.
Barokní historiografie.
Barokní legendistika a homiletika.
Barokní hymnografie.
Václav Černý o baroku.
Dnešní stav barokistiky atd.
Předmět lze studovat během studijního pobytu v rámci projektu Erasmus-Sokrates distančně - nutná domluva s vyučujícím ÚBK.
- Cílem přednášek (v zimním i letním semestru) je seznámit posluchače s vývojem literatury od staromoravského období až po doznívání baroka a nástup osvícenství.
- Language of instruction
- Czech
- Further Comments
- The course can also be completed outside the examination period.
- Enrolment Statistics (recent)
- Permalink: https://is.slu.cz/course/fpf/summer2012/XUBK0052