UBKKN111 Informační etika 2

Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavě
léto 2016
Rozsah
1/1/0. 3 kr. Ukončení: zk.
Garance
Mgr. Marek Timko, Ph.D.
Ústav bohemistiky a knihovnictví – Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavě
Předpoklady
Nejsou.
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
V semináři budou posluchači vedeni k samostatným úvahám zaměřeným např. na ochranu autorských práv, citační etiku, překážky a deformity i na etické problémy ve vztahu k novým informačním médiím a k informační společnosti. Kromě řešení dílčích etických problémů je cílem přednášek i semináře přispět k vytváření celkového etického profilu knihovníka, uživatele - čtenáře. Osnova přednášek vychází z hlavních kapitol literatury a je aktualizována z hlediska současného vývoje, prostřednictvím jednotlivých časopiseckých článků. Předmět lze studovat během studijního pobytu v rámci projektu Erasmus-Sokrates distančně - nutná domluva s vyučujícím ÚBK. ll
Osnova
  • 1) Aplikované etiky. Etický problém a etické dilema.
    2) Přístupy k řešení etických problémů a dilemat (deontologický přístup, teleologický přístup, zlaté pravidlo, zlatá střední cesta).
    3) Vývoj a vymezení informační etiky. Cíle informační etiky a její význam. Chápání informační etiky u nás a ve světě.
    4) Etika a technika. Dvě linie techniky (evolučně ontologická perspektiva). Charakteristika a podstata informační techniky a informačních technologií.
    5) Ontologické ukotvení etiky. Informace jako ontologická kategorie. Hodnota informace (internalismus vs. externalismus).
    6) Etika a axiologie. Hodnota přirozené a sociokulturní informace. Globální ekologická krize jako informační konflikt.
    7) Etické kodexy v informační etice I. (desatero počítačové etiky, kodex ALA, kodex ACM).
    8) Etické kodexy v informační etice II. (netiketa - netiquette Virginie Shea, novinářský kodex). Zásady práce v infosféře podle L. Floridiho. Obecné zásady informační etiky.
    9) Právo na informace vs. ochrana soukromí. Problém elektronického "šmírování". Obchodování s osobními údaji. Obchodní tajemství vs. veřejný zájem.
    10) Ochrana duševního vlastnictví. Ochrana autorských prav vs. společenský zájem. Porušování citačních zásad.
    11) Svoboda projevu. Problém cenzury. Etické problémy reklamy a zavádějících a lživých informací.
    12) Waporware, spamming, hoax. Kyberaktivismus. Informační systémy omezující lidskou svobodu. Anonymní remailery. Online gambling. Agresivní počítačové hry. MUDs a chat. Hacking a cracking.
    13) Makroetické problémy. Informační technologie a moc. Digitální rozdělení společnosti. Informační technologie a životní prostředí. Etické problémy vývoje umělého života a umělé inteligence.
Literatura
    povinná literatura
  • ŠMAJS, J. Filosofie - obrat k Zemi: evolučněontologická reflexe přírody, kultury, techniky a lidského poznání. Praha, 2008. info
  • ŠMAJS, J. (a kol.). Podnikatelská a environmentální etika. Brno, 2008. info
  • VANĚK, J. Principy obecné, ekonomické a informační etiky. Praha, 2005. info
  • MLEZIVA, E. Diktatura informací. Plzeň, 2004. info
  • ČINČERA, J. Informační etika. Sylabus k bakalářskému studiu informační vědy. Brno, 2002. info
  • JÁNOŠ, K. Informační etika. 2003, 1993. info
Výukové metody
Přednášení
Metody hodnocení
Písemná zkouška
Informace učitele
Požadavky na získání kreditů: aktivní 75% účast na seminářích, vypracování (+ příp. přednes) referátu na vybrané téma nebo vypracování seminární práce na vybrané téma. Zkouška bude formou písemného testu (5 otevřených otázek z probírané problematiky).
Referát, resp. seminární práce
3-5 normostran čistého textu (bez titulní strany, ilustrací, příloh a seznamu použité literatury), dále musí splňovat náležitosti jako seminární práce, studenti jsou připraveni referát přednést, odevzdává se v tištěné podobě, o tématech a termínu odevzdání referátu budou studenti informováni během semestru.

AktivityNáročnost [h]
Přednáška1
Seminář1
Celkem2
Další komentáře
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Předmět je zařazen také v obdobích léto 1994, léto 1995, léto 1996, léto 1997, léto 1998, léto 1999, léto 2000, léto 2001, léto 2002, léto 2003, léto 2004, léto 2005, léto 2006, léto 2007, léto 2008, léto 2009, léto 2010, léto 2011, léto 2012, léto 2013, léto 2014, léto 2015, léto 2017, léto 2018, léto 2019, léto 2020.