FPF:UFSAD01 Sem. stat. a analýzy dat - Informace o předmětu
UFSAD01 Seminář statistiky a analýzy dat
Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavěléto 2016
- Rozsah
- 0/2/0. 4 kr. Ukončení: z.
- Vyučující
- doc. RNDr. Stanislav Hledík, Ph.D. (cvičící)
- Garance
- doc. RNDr. Stanislav Hledík, Ph.D.
Centrum interdisciplinárních studií – Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavě - Předpoklady
- Vhodné je absolvování předmětu UF/PA127 "Matematika I".
- Omezení zápisu do předmětu
- Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
- Mateřské obory/plány
- Monitorování životního prostředí (program FPF, B1702 AplF)
- Počítačová technika a její aplikace (program FPF, B1702 AplF)
- Cíle předmětu
- Cílem semináře je doplnění výuky předmětů "GSM monitorovací systémy I a II" (UF/GSM01, UF/GSM02) a "Medicínské diagnostické systémy a zpracování medicínských dat" (UF/BM001). Bude se věnovat vybraným metodám statistického zpracování a analýzy monitorovaných dat. Vzhledem k zaměření semináře se nabízí možnost jeho širšího využití také v několika dalších studijních oborech. Výklad je doplněn interaktivními počítačovými demonstracemi založenými na reálných datech a případech.
- Osnova
- 1. Úvod do statistické metodologie. Obsah a význam statistiky, populace a výběr, výběrová šetření, sběr a zpracování dat, analýza a interpretace výsledků.
2. Základy teorie pravděpodobnosti. Pravděpodobnost, náhodný pokus, náhodný jev, nezávislost, podmíněná pravděpodobnost, náhodná veličina diskrétní a spojitá, pravděpodobnostní distribuční funkce (hustota pravděpodobnosti, PDF) a (kumulativní) distribuční funkce (CDF), základní rozdělení.
3. Charakteristiky rozdělení pravděpodobnosti a deskriptivní statistika. Momenty, střední hodnota, rozptyl, standardní odchylka, šikmost, kurtosita, další míry variability, medián, kvantily, modus, transformace náhodné veličiny, způsoby grafické presentace.
4. Základy teorie odhadu. Bodový a intervalový odhad, nestranný a nejlepší nestranný odhad. Asymptotické vlastnosti odhadu, konzistentní odhad. Konstrukce bodového a intervalového odhadu.
5. Testování hypotéz. Metodika , statistická hypotéza, nulová a alternativní hypotéza, testová statistika, hladina statistické významnosti, p-hodnota, chyba prvního a druhého druhu.
6. Vybrané statistické testy. Parametrické: Studentův t-test, F-test, testy dobré shody (chi kvadrát, Kolmogorovův-Smirnovovův test), analýza závislostí (kontingenční a asociační tabulky, Pearsonův koeficient), analýza rozptylu (ANOVA), post hoc analýza. Neparametrické: Mannův-Whitneyův test, Kruskalův-Wallisův test, Spearmanovo rhó, Kendallovo tau, testy pro závislé výběry (Friedmanův test).
7. Regresní a korelační analýza. Model, koeficienty modelu, lineární regresní model, bodové odhady, zobecněná lineární regrese.
8. ROC analýza. Receiver operating characteristics (ROC) analýza jako nástroj pro evaluaci klasifikačních a predikčních modelů a pro vizualizaci jejich výkonnosti.
Další informace a studijní literatura jsou uvedeny zde (po zobrazení stránky klikněte postupně na složky "Kursy", "SUO-FPF", "2-LS", "UFSAD01-SeminarStatAnDat"):
- 1. Úvod do statistické metodologie. Obsah a význam statistiky, populace a výběr, výběrová šetření, sběr a zpracování dat, analýza a interpretace výsledků.
- Literatura
- doporučená literatura
- Litschmannová M. Úvod do statistiky. VŠB-TU Ostrava, Fakulta elektrotechniky a inform, 2011. URL info
- Litschmannová M. Vybrané kapitoly z pravděpodobnosti. VŠB-TU Ostrava, Fakulta elektrotechniky a inform, 2011. URL info
- neurčeno
- Mangano S. Mathematica Cookbook. Building Blocks for Science, Engineering, Finance, Music, and More. O?Reilly, Sebastopol, 2010, 2010. ISBN 978-0-596-52099-1. info
- Anděl J. Statistické metody. MatFyzPress, Praha, 2007. ISBN 80-7378-001-1. info
- Anděl J. Základy matematické statistiky. MatFyzPress, Praha, 2007. ISBN 80-7378-003-8. info
- Everitt B. S. The Cambridge Dictionary of Statistics. Cambridge University Press, Cambridge, 2006. ISBN 0-521-69027-7. URL info
- Press W. H., Teukolsky S. A., Vetterling W. T., Flannery B. P. Numerical Recipes in C: The Art of Scientific Computing. Cambridge University Press, Cambridge, 1997. ISBN 0-521-43108-5. URL info
- Výukové metody
- Přednáška s analýzou videozáznamu
Demonstrace
Individuální konzultace
Seminární výuka - Metody hodnocení
- Analýza výkonů studenta
Systematické pozorování studenta
Zápočet
Projekt (zápočtový, semestrální, seminární) - Informace učitele
- Pro úspěšné zakončení předmětu musí student získat zápočet. Podmínkou získání zápočtu je účast na minimálně 80% seminářů, přednesení zadaných seminárních příspěvků a schválení zpracovaného seminárního projektu. Počet seminárních příspěvků a další požadavky sdělí vyučující na počátku výuky. Témata seminárních projektů budou přidělena v průběhu semestru. (Studenti mohou navrhnout vlastní téma a nechat si je schválit vyučujícím. Vítána jsou zejména témata, při jejichž zpracování si student aktivně procvičí získané znalosti na praktických problémech.)
- Další komentáře
- Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
- Statistika zápisu (léto 2016, nejnovější)
- Permalink: https://is.slu.cz/predmet/fpf/leto2016/UFSAD01