UINSM02 Prostředky a metody informatiky

Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavě
léto 2019
Rozsah
0/0. 0 kr. Ukončení: -.
Garance
Ústav informatiky – Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavě
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Mateřské obory/plány
Osnova
  • B1. Výpočetní geometrie a počítačová grafika
    1. Obraz a jeho reprezentace (digitalizace, kvantování, vzorkování, Fourierův obraz, Shannonův vzorkovací teorém, alias a antialiasing, odstranění aliasu, reprezentace rastrového obrazu, matice,).
    2. Počítačová grafika v dvojrozměrném prostoru - rasterizace úsečky, kresba přerušované čáry, silné čáry, rasterizace kružnice, rasterizace elipsy.
    3. Křivky - interpolační křivky, aproximační křivky, parametrické křivky, charakteristika křivek, porovnání.
    4. Plochy - interpolační, aproximační plochy, charakteristika a zařazení jednotlivých ploch, porovnání.
    5. Reprezentace těles - hraniční, konstruktivní geometrie těles, modelování pomocí deformací.
    6. Procedurální modelování - fraktály, fraktální geometrie, fraktální dimenze, lineární deterministické fraktály - příklady, systémy částic.
    7. Světlo - osvětlovací modely, odraz světla, lom světla, Phongův osvětlovací model, světelné zdroje.
    8. Viditelnost, stínování, stíny - liniové čárové algoritmy, Gouraudovo stínování, Phongovo stínování, stínová paměť hloubky.
    B2. Projektování informačních systémů
    1. Metodiky a metody vývoje IS. Vysvětlení pojmů, obecné principy metod analýzy a návrhu IS, příklady metodik a metod, životní cyklus IS podle metodiky MDIS.
    2. Metody strukturované analýzy a návrhu IS. Princip těchto metod, používané modely a techniky, princip Yourdonovy strukturované analýzy.
    3. Objektově orientované metody vývoje IS. Princip těchto metod, používané modely a jejich tvorba během procesu vývoje IS, princip metodiky RUP, resp. UP.
    4. Jazyk UML. Přehled modelů jazyka UML, jejich význam a použití, podrobné vysvětlení vybraných modelů (např. Use Case diagramu, Class diagramu, apod.).
    5. Řízení kvality IS. Proč aplikujeme koncepci řízení kvality (jakosti) na IS, normy jakosti, které faktory se podílí na kvalitě IS.
    6. Testování a údržba IS. Význam testování v procesu vývoje IS, fáze procesu testování, plánování a návrh testů, provádění testů, sledování a řešení chyb.
    7. Zavádění IS do provozu. Cíle a úkoly procesu zavádění IS do provozu, fáze (etapy) zavádění, dokumentace k IS, druhy a obsah dokumentací.
    8. Vývojový tým. Organizace práce vývojového týmu, použití metodik a metod tvorby IS při práci vývojového týmu.
    B3. Výběr informačních technologií
    1. Řízení projektu vývoje IS. Vysvětlení pojmu projekt a projektové řízení, trojimperativ projektu a jeho význam při řízení projektu, fáze (etapy) životního cyklu projektu a jejich obsah.
    2. Organizační struktura projektového řízení. Funkce (role) v organizační struktuře řízení projektu a jejich hlavní úkoly.
    3. Plánování a dokumentace projektu vývoje IS. Dekompozice projektových činností, plánování času a využití časových rezerv.
    4. Řízení provozu IS/IT podle koncepce ITIL (IT Infrastructure Library). Vysvětlení a význam ITIL se zaměřením na procesy Service Support (jejich přehled, účel, podrobné vysvětlení vybraného procesu).
    B4. Počítačové sítě a decentralizované systémy
    1. Modely ISO/OSI a TCP/IP - srovnání. PDU a protokoly na jednotlivých vrstvách. Adresace v IPv4 a IPv6, možnosti získání adresy v IPv4 a IPv6.
    2. IEEE 802.3, Ethernet v polovičním a plném duplexu, rychlosti, rámec typu Ethernet II. Přenosy v polovičním a plném duplexu, auto-negociace, PoE.
    3. Bezdrátové sítě - architektura sítí podle IEEE 802.11, přístupová metoda, mechanismus RTS/CTS, antény, MIMO, MU-MIMO, zabezpečení (WEP, WPA, WPA-2 Personal a Enterprise, WPS).
    4. Bezpečnost a správa v počítačových sítích: firewall (princip fungování, DMZ, typy filtrování - paketový filtr,
Výukové metody
Přednáška s aktivizací
Přednáška s analýzou videozáznamu
Metody hodnocení
Závěrečná ústní zkouška
Informace učitele
Teoretické a praktické zvládnutí témat předmětu, podmínky budou upřesněny na začátku výuky.
Další komentáře
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Předmět je zařazen také v obdobích zima 2007, léto 2008, zima 2008, léto 2009, zima 2009, léto 2010, zima 2010, léto 2011, zima 2011, léto 2012, zima 2012, léto 2013, zima 2013, léto 2014, zima 2014, léto 2015, zima 2015, léto 2016, zima 2016, léto 2017, zima 2017, léto 2018, zima 2018, léto 2020.