UBK00031 Literatura pro děti a mládež 1

Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavě
zima 2008
Rozsah
2/0/0. 2 kr. Ukončení: zk.
Garance
Mgr. Milena Rosová
Ústav bohemistiky a knihovnictví – Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavě
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Předmět propojuje teorii a historii literatury pro děti a mládež. Seznamuje posluchače s literaturou pro děti a mládež jako součástí celonárodního písemnictví, vývojovými tendencemi české i světové LPM, jejími funkcemi, žánry, znaky. Disciplína si všímá diferenciace žánrové skladby podle věkových skupin, zejména pro školní věk, napomáhá orientovat se v produkci literárních děl pro děti a mládež. Detailněji je orientována především na folklorní žánry a vývoj poezie pro děti a mládež. Navazuje na poznatky z disciplán Úvod do studia literatury a Teorie literatury 1 a 2 - rekapituluje základní poznatky a aplikuje je při práci s konkrétními texty.
Osnova
  • Okruhy ke zkoušce:
    1. Předmět literatury pro děti a mládež, příčiny a oprávněnost vzniku, lit. intencionální a neintencionální, specifické znaky, estetické i mimoestetické funkce, vymezení faktorů dětského čtenářství vzhledem k věkovým zvláštnostem, systém čtenářské komunikace.
    2. Žánr, žánrová skladba literatury pro děti a mládež, přehled nejfrekventovanějších žánrů LPM.
    3. Ústní lidová slovesnost jako součást celonárodního písemnictví, její znaky, vztah k umělé tvorbě, charakteristika folklórních žánrů z hlediska literárních druhů, vztah folklórní tvorby a LPM.
    4. Lidová pohádka - charakteristika žánru, znaky pohádky, její klasifikace, autorská zpracování lidových látek v české literatuře.
    5. Pověst - charakteristika žánru, typologie pověstí, základní pověsťové soubory, mýtus - mytologie, typologie bájeslovných příběhů, literární adaptace.
    6. Bible - reflexe biblických příběhů a jejich literární adaptace.
    7. Bajka - charakteristika žánru, vývojové tendence - tradice ezopská, indická, základní představitelé žánru v české i světové literatuře.
    8. Folklórní poezie - ukolébavka, píseň, hádanka, říkladlo, sbírky folklórní poezie, sběratelství.
    9. Počátky umělé poezie pro děti - poezie ohlasová a didaktická.
    10. Moderní česká poezie pro děti - zakladatelé, rozvoj v době meziválečné a v období okupace, tradice halasovsko-nezvalovská a hrubínovsko-čarkovská).
    11. Oficiální i neoficiální poezie po roce 1945.
    12. Poezie pro děti a mládež po roce 1989 - hlavní vývojové tendence a představitelé.
Literatura
    povinná literatura
  • URBANOVÁ, S. - ROSOVÁ, M. Žánry, osobnosti, díla. (Historický vývoj žánrů české literatury pro mládež - antologie). Ostrava : FF OU, 2005. ISBN 80-7368-046-7. info
  • CHALOUPKA,O. - VORÁČEK, J. Kontury české literatury pro děti a mládež . Praha : Albatros, 1979. info
  • KLÁTIK, Z. Svetová literatúra pre mládež. Bratislava : SPN, 1978. info
Výukové metody
Přednášení
Metody hodnocení
Test
Vyučovací jazyk
Angličtina
Informace učitele
Požadavky na studenta v průběhu semestru a kritéria pro hodnocení:
- Kritéria pro zvládnutí zkoušky: zkouška je ústní, její součástí je práce s úryvkem textu literatury pro děti a mládež (jeho zařazení do žánrového kontextu, analýza textu), vylosovaná otázka a otázka vztahující se k individuální četbě posluchače. Studenti si ke zkoušce přinesou seznam přečtené literatury pro děti a mládež (min. 25 titulů z probíraných žánrových oblastí - folklor, lidová pohádka, pověst, bajka, báje, literární adaptace biblických textů, poezie pro děti a mládež) a seznam prostudované odborné literatury.
- Zkoušku je možno vykonat v určených termínech během zimního zkouškového období, během letního semestru je možno zkoušku konat po individuální domluvě s přednášející. Zkoušení bude ukončeno 30.6.2009.
Další komentáře
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Předmět je zařazen také v obdobích zima 1993, zima 1994, zima 1995, zima 1996, zima 1997, zima 1998, zima 1999, zima 2000, zima 2001, zima 2002, zima 2003, zima 2004, zima 2005, zima 2006, zima 2007, zima 2009.