UBK10012 Sociologie kultury

Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavě
zima 2008
Rozsah
2/0/0. 2 kr. Ukončení: z.
Vyučující
prof. Mgr. Jiří Siostrzonek, Ph.D. (přednášející)
Garance
prof. Mgr. Jiří Siostrzonek, Ph.D.
Ústav bohemistiky a knihovnictví – Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavě
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je otevřen studentům libovolného oboru.
Cíle předmětu
Cílem předmětu "Úvod do studia kultury" je zprostředkovat studentům základní pojmy a širší kontext, který se vztahuje k pojmu kultura.
Osnova
  • Přednášky i semináře se budou opírat o souběžné a příčné sociální a humanitní vědy (kulturní a sociální antropologie, sociální psychologie, sociologie, filozofie, umění). Základní kulturologická terminologie bude vysvětlena a aplikována v ucelených tématických blocích. Struktura přednášek i seminářů se bude opírat o individuální osobní zkušenosti a názory studentů. Cílem přednášek je motivovat studenty k hlubšímu aktivnímu zájmu o nastíněné problémy a k zaujímání osobních postojů a názorů. Přenášky jsou prezentovány animačními metodami (projekce filmů, diapozitivů, vernisáže výstav, atd.), které podněcují k dialogu, k hledání širších souvislostí a v kontextu s prožívanou realitou.
    1. Uvedení do sociologie a antropologie kultury (S?sociologie jako způsob poznávání, interpretace a vědění. Sociologie jako nástroj rozumění a reflexe. Interdisciplninární vztahy (filozofie, antropologie, sociální psychologie, umění). Vizuální sociologie. Fotografická komunikace. Hermeneutika a interpretace fotografických obrazů - textů.
    2. Sociologie přírody a krajiny ve vztahu k člověku a společnosti (Rrozlišení přírody a krajiny, proměny v čase, kontext s výtvarným uměním. Krajina jako jedna z determinat formujících společnost a člověka. Genius loci krajiny, mentální mapy kulturní krajiny, mystická krajina, krajina. Postor pro meditaci, čas a příroda. Krajina jako hodnota, různé interpretace hodnot krajiny - krajina jako domov, putování, mcdonaldizace turismu, krajina jako adrenalin, energetická devastace krajiny/).
    3. Širší životní a sociální prostředí (Proměny vztahu společnosti a člověka k přírodě (filozofické, ekonomické, náboženské, rituální, sociální aspekty). Život mezi budovami a utváření sociálních vztahů (prostory setkávání, místa nikoho, poetika míst - chrám, hospoda, hřbitov). Prostředí jako zdroj kultivace nebo degenerace osobnosti člověka a společnosti (výchova prostředím, sociální fobie, estetická podnětnost a strádání v prostoru). Životní prostředí jako zdroj informací.
    4. Galerie sociálních typů (Cílem pozorování je psychologické postižení lidských typů nejrůznějších sociálních statusů a rolí (manažer, moderátor, úředník, ředitel, podnikatel, dělník atd. s příslušnými atributy moci, v přirozeném prostředí atd.)
Literatura
    povinná literatura
  • Sociální a kulturní antropologie. Praha: Slon, 2000. info
    doporučená literatura
  • BERGER, P.:. Pozvání do sociologie. FMO, Praha 1991. info
  • BAUMAN, Z.:. Úvahy o postmoderní době. Slon, Praha 1995. info
  • BAUMAN, Z.:. Postmoderní sociologie. Slon, Praha, 1996. info
Vyučovací jazyk
Angličtina
Informace učitele
Povolena absence ve dvou seminářích.
Zpracování a přednes referátu.
Pořízení vizuální dokumentace konkrétního tématu (v digitální podobě na CD-R s uvedením autora, tématu, místa pořízení fotografií, např.: reklama v Opavě, street art, obchodní řetězce, subkultury).
Seminární práce na libovolné kulturologické téma (předat písemně v jednom výtisku týden před zkouškou).
Poznámky ke zpracování seminární práce: v seminární práci je nutno klást důraz na vlastní postoje, hodnocení, názor k vybranému tématu
Témata referátů vycházejí z přednášených okruhů
Okruhy ke zkoušce vycházejí z přednášek:
Základní pojmy kultury, jejich sociologické, antropologické vymezení
Příroda a kulturní krajina z pohledu sociologie
Kultura a změna
Kultura a umění
Krize kultury
Kultura a moc
Subkultury a kontrakultury
Masová kultura
Postmoderní kultura
Zkouška: ústní
Jejím předmětem bude a) obhajoba seminární práce, b) orientace v základní kulturologické terminologii
Termíny zkoušek budou vypsány od poslední konzultace do konce února v systému STAG.
Další komentáře
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Předmět je zařazen také v obdobích zima 1993, zima 1994, zima 1995, zima 1996, zima 1997, zima 1998, zima 1999, zima 2000, zima 2001, zima 2002, zima 2003, zima 2004, zima 2006, zima 2007.
  • Statistika zápisu (nejnovější)
  • Permalink: https://is.slu.cz/predmet/fpf/zima2008/UBK10012