UBKKT040 Digitalizace a veřejné knihovny

Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavě
zima 2010
Rozsah
1/1/0. 4 kr. Ukončení: zk.
Garance
prof. Ing. Milan Konvit, PhD.
Ústav bohemistiky a knihovnictví – Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavě
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Evropská digitální knihovna. Celý svět se postupně digitalizuje (úřady bez papírových formulářů, ochrana a rozšiřování kulturního dědictví, internet běžnou součástí domácností, muzea, archivy a knihovny = "odtajnění" svých sbírek, není nutná fyzická přítomnost uživatele v knihovně, online = neomezené služby 24/7/365). Plán Evropské komise na zpřístupnění evropského kulturního dědictví vytvořením Evropské digitální knihovny nabývá konkrétních forem. Nejméně 6 milionů knih, dokumentů a dalších kulturních statků bude v příštích pěti letech volně zpřístupněno na internetu. Komise finančně podporuje vznik sítě digitalizačních středisek, přispívá k vyřešení otázek autorských práv pro publikování v digitální knihovně. Evropská komise zahájila spolupráci s národními knihovnami členských států Unie. Tuto spolupráci rozšířila na archivy a muzea. V roce 2008 bude prostřednictvím Evropské digitální knihovny zpřístupněno online 2 mil. knih, filmů, fotografií, manuskriptů a dalších kulturních předmětů. Do pěti let by mělo být v digitální podobě dostupných až šest miliónů knih, které lze označit za evropské kulturní dědictví. Odhaduje se, že projekt vyjde na 200 až 250 mil. euro. Evropská komisařka pro informační společnost a média Viviane Redingová ustavila pracovní skupinu, která má zajistit digitalizaci v Evropě a dořešit problematiku autorských práv. Posluchači se dozví o stavu digitalizace v České republice a ve světě, o technických možnostech, o projektech národních a mezinárodních, naučí se digitalizovat knihy a seznámí se s právními, finančními a organizačními otázkami spojenými s budováním digitálních knihoven. Předmět lze studovat během studijního pobytu v rámci projektu Erasmus-Sokrates distančně - nutná domluva s vyučujícím ÚBK.
Osnova
  • 1. Tvorba projektů kulturního dědictví.
    2. Strategické plánování digitalizace.
    3. Vzhled systému zaměřený na uživatele a jeho potřeby.
    4. Volba stragií digitalizace dokumentů.
    5. Technologie převádění dat.
    6. Technologie uchovávání dokumentů.
    7. Metadata.
    8. Kontrola kvality a hodnocení systému.
Literatura
    povinná literatura
  • Informační studia a knihovnictví v elektronických textech. Praha, 2002. info
Informace učitele
Účast na zkoušce je podmíněna přednesením referátu zpracovaném v Power Pointu o rozsahu 30 normostran textu s obsahovým zaměřením na problematiku budování digitálních knihoven.
Další komentáře
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Předmět je zařazen také v obdobích zima 2008, zima 2009, zima 2011, zima 2012, zima 2013, zima 2014, zima 2015, zima 2016, zima 2017, zima 2018, zima 2019, zima 2020, zima 2021, zima 2022, zima 2023.