FPF:UHVM0009 Ochrana životního prostředí I - Informace o předmětu
UHVM0009 Ochrana životního prostředí I
Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavězima 2010
- Rozsah
- 2/0/0. 3 kr. Ukončení: z.
- Vyučující
- doc. Ing. Miloš Zapletal, Dr. (přednášející)
- Garance
- doc. Ing. Miloš Zapletal, Dr.
Ústav historických věd – Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavě - Omezení zápisu do předmětu
- Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
- Mateřské obory/plány
- Dějiny kultury (program FPF, B7105 HiVe)
- Historie-muzeologie (program FPF, B7105 HiVe)
- Historie-muzeologie (program FPF, M7105 HiVe)
- Historie-památková péče (program FPF, B7105 HiVe)
- Informační studia se zaměřením na knihovnictví (program FPF, B7201 InSK)
- Monitorování životního prostředí (program FPF, B1702 AplF)
- Muzeologie (dvouoborové) (program FPF, B6107 HuSt)
- Muzeologie (dvouoborové) (program FPF, B7105 HiVe)
- Cíle předmětu
- Posluchač získá základní znalosti v legislativě ochrany životního prostředí a v oblasti hodnocení vlivu látek znečišťujících ovzduší na vybrané složky životního prostředí, zejména materiály kulturních a historických památek.
- Osnova
- 1. Státní politika v životním prostředí a legislativní zabezpečení ochrany životního prostředí v ČR. Systém řízení péče o životní prostředí v ČR. Legislativní zabezpečení ochrany přírody a krajiny v ČR. Významné mezinárodní dohody v oblasti ochrany životního prostředí.
2. Trvale udržitelný rozvoj. Exponenciální růst lidské populace. Globální environmentální problémy životního prostředí. Ochrana přírody a trvale udržitelný rozvoj.
3. Posuzování vlivu na životní prostředí. Posuzování možných dosud neexistujících dopadů plánovaných projektů a staveb na životní prostředí. Rozsah dokumentace. Úloha procesu posuzování vlivů na životní prostředí v závažných lokálních, regionálních a národních projektech.
4. Složení a stratifikace atmosféry. Členění atmosféry. Narušení ozonové vrstvy volnými radikály Cl, F, tvořícími se hlavně z CFC (freonů). Skladba atmosféry a hmotnostní podíly. Teplotní zvrstvení. Charakteristika přirozených činitelů a antropogenních činnosti vedoucích ke znečišťování atmosféry.
5. Vybrané látky znečišťující ovzduší. Příčiny a následky znečišťování ovzduší. Emise, přenos a imise látek znečišťujících ovzduší. Působení znečišťujících látek na zdraví člověka, přírodu a hmotné statky.
6. Vliv látek znečišťujících ovzduší na živé organismy a ekosystémy. Působení plynných látek znečišťujících ovzduší (oxidu siřičitého, oxidů dusíku, amoniaku a přízemního ozonu), prachových a suspendovaných částic na vegetaci.
7. Charakteristika materiálů kulturních a historických památek (železo, ocel, zinek, měď, bronz, vápenec, pískovec). Druhy koroze. Důsledky fyzikálně-chemického poškození kulturních a historických památek. Strategie ochrany kulturního dědictví proti vlivům prostředí.
8. Vliv látek znečišťujících ovzduší na korozi kovových materiálů a materiálů z kamene. Atmosférická koroze. Venkovská atmosféra, městská atmosféra a průmyslová atmosféra.
9. Hodnocení vlivu látek znečišťujících ovzduší na korozi materiálů kulturních a historických památek pomocí dávkově-reakčních funkcí. Přijatelný a aktuální stupeň koroze materiálu (železa, oceli, zinku, mědi bronzu, vápence, pískovce). Přijatelné úrovně koncentrací oxidu siřičitého, oxidů dusíku a ozonu.
10. Vliv kyselé atmosférické depozice na acidifikaci a eutrofizaci lesních ekosystémů. Kritické zátěže (acidity, dusíku) lesní půdy a kritické koncentrace vybraných látek znečišťujících ovzduší.
11. Mezinárodní programy mapování kritických zátěží a koncentrací Evropské hospodářské komise Organizace spojených národů (EHK OSN). Mapování kritických zátěží síry a dusíku.
12. Hodnocení vlivu přízemního ozonu na lesní ekosystémy. Hodnocení aktuální depozice přízemního ozonu do vybraných ekosystémů podle II. stupně vyhodnocení.
- 1. Státní politika v životním prostředí a legislativní zabezpečení ochrany životního prostředí v ČR. Systém řízení péče o životní prostředí v ČR. Legislativní zabezpečení ochrany přírody a krajiny v ČR. Významné mezinárodní dohody v oblasti ochrany životního prostředí.
- Literatura
- povinná literatura
- Häberle, G.:. Technika životního prostředí pro školu i praxi. Praha, 2003. info
- Novák, P.:. Korozní inženýrství. Praha, 2002. info
- Milhajevič, M., Moldan, B.:. Otázky biogeochemie. Praha, 2000. info
- Kolektiv autorů:. Preventivní ochrana sbírkových předmětů. Praha, 2000. info
- Lipský, Z.:. Krajinní ekologie. Praha, 1999. info
- Zapletal, M.:. Návrch metodologie mapování zátěže znečištěným ovzduším na materiály kulturních a historických památek a vybraných muzejních sbírkových předmětů na území České republiky. Acta historica et museologica Universitatis Silesinae Opaviensis, Series C, 4. 1999. info
- Kotlík, P.:. Stavební materiály historických objektů. Praha, 1999. info
- Houghton, J.:. Globální oteplování. Praha, 1998. info
- Zapletal, M.:. Atmosférická depozice acidifikačních činitelů na území České republiky. Opava, 1997. info
- Moldan, B.:. Příroda a civilizace - životní prostředí a rozvoj lidské civilizace. Praha, 1997. info
- Herčík, M.:. Životního prostředí - Úvod do studia. Ostrava, 1996. info
- Lippert, E.:. Ozónová vrstva Země. Praha, 1995. info
- Herčík, M., Lapčík, V.:. Ochrana životního prostředí. Ostrava, 1993. info
- Dykyjová, D.:. Metody studia ekosystémů. Praha, 1989. info
- Informace učitele
- K úspěšnému absolvování předmětu Ochrana životního prostředí I. je třeba získat zápočet. Přednášející hodnotí úroveň vypracování semestrální práce k danému tématu.
- Další komentáře
- Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
- Statistika zápisu (zima 2010, nejnovější)
- Permalink: https://is.slu.cz/predmet/fpf/zima2010/UHVM0009