UBK00005 Dějiny české literatury I/1

Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavě
zima 2011
Rozsah
1/1/0. 3 kr. Ukončení: z.
Garance
Mgr. Jakub Sichálek, Ph.D.
Ústav bohemistiky a knihovnictví – Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavě
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Výklad o nejvýznamnějších památkách české literatury od Velké Moravy po husitství, znaky středověké literatury, specifika středověké "literární komunikace", poučení o žánrových systémech jednotlivých epoch; v seminářích analýza a interpretace vybraných památek.
Osnova
  • Cílem přednášek (v zimním i letním semestru) je seznámit posluchače s vývojem literatury od staromoravského období až po doznívání baroka a nástup osvícenství.
    Tematické okruhy přednášek: Specifika staré české literatury. Problematika percepce a interpretace starých textů. Písemnictví Velké Moravy a spory o jeho další život v přemyslovských Čechách. Starší česká literatura a latinský středověk. Zrod česky psané literatury kolem roku 1300. Česká, latinská a německá literatura doby lucemburské. Husitská literatury. Žánrová charakteristika památek staré české literatury. Genologické systémy a jejich proměny.
    Hlavní náplní semináře, který prohlubuje znalosti získané během přednášek, je četba a interpretace stěžejních památek české středověké literatury. Vzhledem ke svým specifickým rysům staročeské texty vyžadují přístup, který se v mnohém liší od interpretace literatury novodobé, přesto bude důraz kladen na to, jak se dají staročeské památky "číst i dnes".
    Jelikož interpretace staročeských textů vyžaduje alespoň obecné povědomí o středověké filosofii, teologii, antropologii a mentalitě středověkého člověka, budou i těmto oblastem věnována alespoň krátká zastavení.
    Předmět lze studovat během studijního pobytu v rámci projektu Erasmus-Sokrates distančně - nutná domluva s vyučujícím ÚBK.
Literatura
    povinná literatura
  • LEHÁR, J. - STICH, A. - JANÁČKOVÁ, J. - HOLÝ, J. Česká literatura od počátků k dnešku. Praha, 1998. info
  • ČERNÝ, V. Soustavný přehled obecných dějin literatury naší vzdělanosti. Jinočany, 1996. info
  • MACHALA, L. - PETRŮ, E. et al. Panorama české literatury. Olomouc, 1994. info
  • KOPECKÝ, M. Dějiny starší české literatury. Opava, 1992. info
    doporučená literatura
  • MUKAŘOVSKÝ, J. et al. Dějiny české literatury I: starší česká literatura. Praha, 1959. info
    neurčeno
  • LEHÁR, J. Nejstarší česká lyrika. Praha, 1990. info
  • LEHÁR, J. Nejstarší česká epika. Praha, 1983. info
Informace učitele
Aktivní účast studentů na semináři. Povoleny jsou 3 absence.
Zpracování a přednes referátu. Referát se nesmí skládat pouze z výpisků z odborné literatury, student v něm musí prokázat také své interpretační dovednosti.
Seminární práce. Termín odevzdání je týden před zápočtovým týdnem.
Práce bude obsahovat VELMI STRUČNÉ zařazení analyzovaného díla do historického kontextu, dále pak analýzu založenou na vlastní čtenářské interpretaci podložené odbornou literaturou. Rozsah je max. 5 normostran.
Další komentáře
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Předmět je zařazen také v obdobích zima 1993, zima 1994, zima 1995, zima 1996, zima 1997, zima 1998, zima 1999, zima 2000, zima 2001, zima 2002, zima 2003, zima 2004, zima 2005, zima 2006, zima 2007, zima 2008, zima 2009, zima 2010, zima 2012, zima 2013, zima 2014, zima 2015.