FPF:UFMM016 Hardware PC - Informace o předmětu
UFMM016 Hardware PC
Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavězima 2013
- Rozsah
- 2/1/0. 4 kr. Ukončení: zk.
- Vyučující
- RNDr. Hynek Sekanina, Ph.D. (přednášející)
RNDr. Hynek Sekanina, Ph.D. (cvičící) - Garance
- RNDr. Hynek Sekanina, Ph.D.
Centrum interdisciplinárních studií – Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavě - Předpoklady
- Praktické znalosti v rozsahu základní obsluhy PC.
- Omezení zápisu do předmětu
- Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
- Mateřské obory/plány
- Multimediální techniky (program FPF, B1702 AplF)
- Cíle předmětu
- Posluchač získá základní znalosti v oblasti konstrukce PC s vazbou na správný návrh osazení PC pro konkrétní nasazení PC v praxi.
- Osnova
- Přehled historie a typů počítačů, druhy procesorů. Rozdělení počítačů podle typu procesoru. Charakteristiky procesorů: šířka datové a adresové sběrnice počítače, velikost adresovacího prostoru, taktovací frekvence procesoru, velikost interní cache, numerický koprocesor, reálný a chráněný režim procesoru. Typy sběrnic. Systémové desky počítačů a jejich architektury, typy a počty rozšiřujících slotů, počty paměťových banků, řadiče, komponenty PC apod.
Typy pamětí, adresový prostor počítače. Vlastnosti pamětí počítače (RAM, ROM, CACHE, CMOS): charakter uložených dat, organizace paměti, přístupová doba, refresh paměti, softwarová a hardwarová parita. Velikost adresového prostoru počítače. Logické rozdělení adresového prostoru: paměť základní, reservovaná, HMA, rozšířená paměť. Ovladače paměti typu "Extended memory" a "Expanded memory". Adresace paměti v reálném režimu procesoru (segment:ofset), adresace v chráněném a virtuálním režimu procesoru. Význam BIOSu počítače. Mapování dat do adresového prostoru (VIDEO RAM, VIDEO BIOS, ROM BIOS), shadow paměti.
Sběrnice a podpůrná zařízení PC. Typy sběrnic, šířka datové a adresové sběrnice, přenosová rychlost, taktovací frekvence, synchronní a asynchronní sběrnice, čekací stavy na sběrnici, signály sběrnice. Podpůrná zařízení PC (řadič přerušení 8259, řadič DMA 8237, čítač a časovač 8253, UART 8251, PIO 8255, obvody styku s klávesnicí), popis činnosti zařízení, význam IRQ a DMA zařízení, tabulka vektorů přerušení, popis I/O portů zařízení.
Zobrazovací jednotky, monitory, možnosti připojení. Definice zobrazovací jednotky. Textový a grafický režim zobrazování. Typy monitorů - vývoj MDA, CGA, HERCULES, EGA, MCGA, VGA, SVGA, XGA, současný stav. Barevné monitory kompozitní, digitální a analogové. Charakteristiky videopaměti RAM: mapování videopaměti do adresového prostoru operační paměti počítače, definice barevné palety, organizace videopaměti v grafickém a textovém režimu (paměťové mapy a banky), typy používaných pamětí.
Disky a jiná paměťová média. Disky z fyzického hlediska: počet hlav u pevných disků a floppy disků, cylindry, počet sektorů. Disky z logického hlediska: fyzické a logické číslování oblastí, master boot, partition table, boot, FAT tabulka, souborové systémy. Význam systémových oblastí disku a činnost FAT při vyhledávání souboru, význam atributů souboru, definice alokační jednotky. Typy řadičů a jejich popis: řadiče SATA, IDE, ESDI, ATAPI, SCSI, metody záznamu dat na disk (RLL, MFM, FM), překlad sektorů, rychlost přenosu a faktor prokládání. Optické disky (CD, DVD, BR, přepisovatelné optické disky), výměnná média (FLASH disky, diskety, floptical, disky Syqest, Iomega), magnetické pásky.
Obsah praktik
Skládání PC, kontrola a testování PC a HW komponent, ověřování správné funkčnosti PC a HW komponent, odvod tepla a chlazení uvnitř PC. Správné nastavování IRQ, DMA a I/O, řešení HW konfliktů, přetaktování, nastavení Biosu a jeho upgrade, správné nastavování pamětí a CPU (takt, latency time, ...), konektory a kabely.
- Přehled historie a typů počítačů, druhy procesorů. Rozdělení počítačů podle typu procesoru. Charakteristiky procesorů: šířka datové a adresové sběrnice počítače, velikost adresovacího prostoru, taktovací frekvence procesoru, velikost interní cache, numerický koprocesor, reálný a chráněný režim procesoru. Typy sběrnic. Systémové desky počítačů a jejich architektury, typy a počty rozšiřujících slotů, počty paměťových banků, řadiče, komponenty PC apod.
- Literatura
- doporučená literatura
- AMD - www stránky firmy. URL info
- Vrátil, Zdeněk Ing. Architektura PC na bázi PENTIA. Gethon. info
- Jaroslav Horák. Hardware pro pokročilé. Computer Press. ISBN 80-722-6553-9. info
- Intel - www stránky firmy. URL info
- Jim Aspinwall. IRQ, DMA a I/O Předcházení a řešení konfliktů v konfiguraci počítače. Computer Press. ISBN 80-722-6264-5. info
- Roderick Smith. Linux a hardware. Computer Press. ISBN 80-722-6514-8. info
- Petr Broža. Přetaktování - jak zvýšit výkon počítače - 2. aktualizované a doplněné vydání. Computer Press. ISBN 80-251-0068-5. info
- Petr Broža. 333 tipů a triků pro vypalování CD a DVD. Computer Press. ISBN 80-7226-964-X. info
- Jaroslav Horák. BIOS a Setup - Průvodce základním nastavením počítače. Computer Press, 2004. ISBN 80-251-0148-7. info
- Ron White. Jak fungují počítače. Softpress, 2003. ISBN 80-864-9748-8. info
- Matoušek, David. USB prakticky s obvody FTDI - 1. díl. BEN, 2003. ISBN 80-730-0103-9. info
- Mark Minasi. Velký průvodce hardwarem. Grada, 2002. ISBN 80-247-0273-8. info
- Jaroslav Horák. Poznejte vnitřek počítače. Grada, 2001. ISBN 80-247-0046-8. info
- Vlach, Jaroslav. Počítačová rozhraní. BEN, 2000. ISBN 80-730-0010-5. info
- Kainka, Burkhard - Berndi, Hans, Joachim. Využití rozhraní PC pod Windows. Hel, 2000. ISBN 80-861-6713-5. info
- Miroslav Šnorek. Standardní rozhraní PC. Grada, 1992. ISBN 80-85424-80-0. info
- Brandejs, M. Mikroprocesory INTEL 8086-80486. Grada, 1991. info
- Výukové metody
- Přednášení
Přednáška s aktivizací
Přednáška s diskusí
Přednáška s analýzou videozáznamu
Demonstrace
Projekce (statická, dynamická)
Individuální konzultace
Skupinová práce na počítačové učebně - Metody hodnocení
- Známkou
Písemná zkouška
Analýza výkonů studenta
Systematické pozorování studenta
Písemný test
Zápočet - Informace učitele
- Požadavky na absolvování zápočtu: 80% účast na cvičeních, aktivní účast na cvičeních, splnění zadaných praktických úkolů, minimálně 50% z ověřovacího závěrečného písemného testu.
Požadavky na složení zkoušky: získání alespoň 50% bodů u písemné zkoušky.Aktivity Náročnost [h] Cvičení 15 Konzultace 2 Přednáška 30 Příprava na zápočet 15 Příprava na zkoušku 30 Zápočet 2 Zkouška 2 Celkem 96 - Další komentáře
- Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
- Statistika zápisu (zima 2013, nejnovější)
- Permalink: https://is.slu.cz/predmet/fpf/zima2013/UFMM016