FPF:UHVM0042 Dějiny sběratelství I - Informace o předmětu
UHVM0042 Dějiny sběratelství I
Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavězima 2013
- Rozsah
- 2/0/0. 3 kr. Ukončení: z.
- Vyučující
- PhDr. Ing. Jaromír Olšovský, Ph.D. (přednášející)
- Garance
- PhDr. Ing. Jaromír Olšovský, Ph.D.
Ústav historických věd – Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavě - Omezení zápisu do předmětu
- Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
- Mateřské obory/plány
- Historie-muzeologie (program FPF, M7105 HiVe)
- Historie-muzeologie (program FPF, N7105 HiVe)
- Ochrana kulturního dědictví (program FPF, N7105 HiVe)
- Cíle předmětu
- První blok přednášek v zimním semestru posluchače seznámí s fenoménem sběratelství ve středoevropském kontextu od středověku s jeho důrazem tezaurační a sakrální funkci až po zrození manýristických kunstkomor, kabinetů kuriozit a dalších fenoménů manýristického sběratelství. Fenomén aristokratického sběratelství bude sledován na příkladech české a moravské šlechty (Černínové, Nosticové, Lobkovicové, Lichtenštejnové, Dietrichštejnové ad.) včetně role kulturních faktorů, které určovaly podobu šlechtických obrazových sbírek (např. kavalírské cesty a podoba vzdělání aristokratického sběratele). Bude nastíněna charakteristika jednotlivých šlechtických sběratelů a jejich mecenášská a reprezentační strategie. Zdůrazněna bude role olomouckého biskupa Karla z Liechtensteina-Castelcornu jako zakladatele fenoménu barokního sběratelství na Moravě. Výklad bude doveden až do konce 18. století, kdy začaly vznikat první formy institucionálního sběratelství (Společnost vlasteneckých přátel umění v Praze).
- Osnova
- 1. Středověké thesaury, chrámové pokladnice, významné poklady a klášterní sbírky (např. svatovítský poklad, loretánský poklad na Hradčanech, strahovský poklad; sbírky litoměřického biskupství).
2. Sběratelství v renesanci a manýrismu, Baldassare Castiglione a jeho Dvořan v kontextu budování uměleckých sbírek, renesanční a manýristické sbírky, sbírky Rudolfa II. v Praze jako příklad manýristického Theatra mundi.
3. Zrození aristokratického sběratelství v Čechách a na Moravě, podoba vzdělání aristokratických sběratelů, kavalírské cesty, strategie aristokratického mecenášství a reprezentace.
4. Základní mechanismy a strategie budování aristokratických obrazových sbírek; dobové muzeografické spisy, např. tzv. Neickelius anebo Samuel van Quicchelberg (Quiccheberg).
5. Černínové a jejich sběratelské a mecenášské aktivity.
6. Počátky barokního sběratelství na Moravě - olomoucký biskup Karel z Liechtensteina-Castelcornu a jeho obrazová sbírka.
7. Sběratelství na Moravě II. - Karel Eusebius z Liechtenstena a sběratelská činnost Liechtensteinů na Moravě.
8. Umělecké sbírky barokních umělců.
8. Sběratelství Kouniců, Salmů a jejich sbírky na zámku v Rájci nad Svitavou.
9. Počátky institucionálního sběratelství, Společnost vlasteneckých přátel umění v Praze a její sběratelské aktivity.
- 1. Středověké thesaury, chrámové pokladnice, významné poklady a klášterní sbírky (např. svatovítský poklad, loretánský poklad na Hradčanech, strahovský poklad; sbírky litoměřického biskupství).
- Literatura
- doporučená literatura
- Lubomír Slavíček (ed.),. Artis Pictoriae Amatores. Evropa v zrcadle pražského barokního sběratelství. NG v Praze, 1993. info
- Dana Stehlíková. Encyklopedie českého zlatnictví, stříbrnictví a klenotnictví. Praha 2003 (jednotlivá hesla o vybraných sbírkách). info
- Pavel Preiss. Panoráma manýrismu. Kapitoly o umění a kultuře 16. století. Praha 1974. info
- Lubomír Slavíček. Sobě, umění, přátelům. Kapitoly z dějin sběratelství v Čechách a na Moravě 1650-1939. Brno 2008. info
- Eliška Fučíková - Beket Bukovinská - Ivan Muchka. Umění na dvoře Rudolfa II. Praha 1988. info
- Nová encyklopedie českého výtvarného umění I-II. Praha, 1995. info
- Informace učitele
- Úspěšné absolvování zápočtu
- Další komentáře
- Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
- Statistika zápisu (zima 2013, nejnovější)
- Permalink: https://is.slu.cz/predmet/fpf/zima2013/UHVM0042