USESE0015 Habsburská monarchie v 19. a 20. století

Fakulta veřejných politik v Opavě
zima 2012
Rozsah
2/0/0. 3 kr. Ukončení: zk.
Garance
prof. PhDr. Dan Gawrecki, CSc.
Ústav středoevropských studií – Fakulta veřejných politik v Opavě
Předpoklady
žádné
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
V obsahu předmětu jsou preferovány otázky formování novodobých národů, jejich vzájemných vztahů a problematika politického a správního vývoje a mezinárodních vazeb. Návaznosti se projevují zejména vzhledem k dalším povinně volitelným předmětům, zejména těm, které se týkají ekonomického, sociálního a národnostního vývoje střední Evropy. Z povinných předmětů jsou to dějiny jednotlivých zemí a přenáška o politických programech a hnutích ve střední Evropě.
Osnova
  • 1. Úvod: Formování novodobé společnosti a moderních národů v habsburské říši, vznik novodobé české společnosti a její vývoj do 1. světové války; národnostní poměry v habsburské monarchii
    2. Josefinismus a jeho dědictví. Habsburská monarchie za napoleonských válek; období tzv. meternichovského absolutismu; projekty přestavby říše před r. 1848
    3. Rok 1848, počátky formování ústavního života; uherská revoluce, její program a výsledky. Český státoprávní program, vztah Čechů a Němců v monarchii; Slováci, Poláci, Italové a Jihoslované v revolučních letech.
    4. Bachův absolutismus. Poměry v jednotlivých částech říše, zvláště v českých zemích. Vojenské neúspěchy v Itálii a konec Bachova absolutismu.
    5. Obnova ústavního života počátkem 60. let 19. století. Správa říše, centralismus a federalismus. Rakousko-pruská válka. Prosazení dualistického modelu a vznik Rakouska-Uherska. Prosincová ústava. Reakce na státoprávní změny v říši (Češi, Slováci, Italové a Jihoslované v 60. letech 19. století.)
    6. Formování moderních politických stran, demokratizace a národnostní otázka. Charakteristika politického a spolkového života v monarchii.
    7. Česká politika druhé pol. 19 stol. a poč. 20. stol. Český státoprávní program, fundamentální články, staročeši a mladočeši,
    8. Aktivizace české politiky, punktace, Češi a Němci, české politické strany před válkou, etapová politika, volební právo.
    9. Němci na cestě od liberalismu k preferenci nacionálních principů. Poměry v Haliči, Bukovině, a v zalitavské části monarchie.
    10. Stručná charakteristika ekonomického postavení, sociálního, populačního a kulturního vývoje.
    11. Mezinárodní postavení habsburské monarchie. Vztah k Německu a ostatním velmocem. Balkánská politika říše. Vyhrocování konfliktů před světovou válkou.
    12. Habsburská monarchie za první světové války. Projekty poválečného vývoje. Rozpad monarchie a vznik nástupnických států, definitivní stanovení jejich hranic.
Literatura
    povinná literatura
  • HROCH, M. Evropská národní hnutí v 19. stol. info
  • Dějiny zemí koruny české II. (Od nástupu osvícenství po naši dobu). Praha-Litomyšl : Paseka, 1997. info
  • KOŘALKA, J. Češi v habsburské říši a v Evropě. Praha: Argo, 1996. info
  • Křen, J. Konfliktní společenství Češi a Němci 1780 - 1918. Praha, 1990. info
  • Urban, O. Česká společnost 1848 - 1918. Praha: Svoboda, 1982. info
    doporučená literatura
  • Die Habsburgermonarchie I-VIII. info
  • ŠEDIVÝ, I. Češi, české země a velká válka 1914-1918. Brno: Nakladatelství LN, 2001. info
  • MAREK, P. a kol. Přehled politického stranictví na území Československa v letech 1861-1998. Olomouc: Gloria, 2000. info
  • Lněničková, J. České země v době předbřeznové 1792-1948. Praha, 1999. info
  • Malíř, J. Materiály ke studiu vývoje české společnosti v letech 1848-1918. Brno, 1986. info
  • TOBOLKA, Z. V. Politické dějiny československého národa od roku 1848 až do dnešní doby. Praha: Československý Kompas, 1932. info
Výukové metody
Přednáška s aktivizací
Přednáška s diskusí
Metody hodnocení
Analýza výkonů studenta
Další komentáře
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Předmět je zařazen také v obdobích zima 2013, zima 2014, zima 2015.