USESEP020 Právní systémy středoevropských států

Fakulta veřejných politik v Opavě
zima 2012
Rozsah
1/1/0. 3 kr. Ukončení: z.
Garance
Mgr. Jana Červenková
Ústav středoevropských studií – Fakulta veřejných politik v Opavě
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Záměrem předmětu je uvést posluchače do základů systémů právní regulace sousedních států s exkursem do práva mezinárodního a práva komunitárního, a to včetně seznámení s právní geografií. Předmět navazuje na předmět Právní systém České republiky a je založen na objasnění podstat rozdílů velkých právních systémů, stěžejních institutů mezinárodní práva a komunitárního práva a na pozadí komparace s právním řádem ČR, též na objasnění fungování právních systémů Slovenska, Polska, Maďarska, Německa a Rakouska.
Osnova
  • 1. Velké právní systémy. Právní geografie. Právní systém kontinentální, právní systém angloamerický, islámské právo a některé další právní systémy.
    2. Aspekty mezinárodní unifikace práva. Činitelé unifikace, unifikace a kultura, unifikace a komparatistika, druhy unifikace, obsah unifikace, metody unifikace, unifikační organizace, funkce unifikace, národní právo a unifikované právo, exkurs do historie unifikace, současné unifikace.
    3. Základy mezinárodního práva. Pojem a předmět mezinárodního práva, mezinárodní právo veřejné a soukromé, subjekty mezinárodního práva veřejného, prameny mezinárodního práva veřejného, odpovědnost a donucení v mezinárodním právu veřejném, mezinárodní právo soukromé.
    4. Základy komunitárního práva. Evropská integrace po druhé světové válce. Právo Evropských společenství, jednotlivé oblasti úpravy ES a EU. Vztah vnitrostátního práva a práva komunitárního.
    5. Právní systém Slovenské republiky. Základy ústavního práva Slovenska, slovenské soudnictví, komparace stěžejních institutů slovenského soukromého práva s právní úpravou v ČR.
    6. Právní systém Polské republiky. Základy ústavního práva Polska, polské soudnictví, komparace stěžejních institutů polského soukromého práva s právní úpravou v ČR.
    7. Právní systém Maďarské republiky. Základy ústavního práva Maďarska, maďarské soudnictví, komparace stěžejních institutů maďarského soukromého práva s právní úpravou v ČR.
    8. Právní systém Spolkové republiky Německo. Základy ústavního práva Německa, vztah spolku a zemí, německé soudnictví, komparace stěžejních institutů německého soukromého práva s právní úpravou v ČR.
    9. Právní systém Rakouské republiky. Základy ústavního práva Rakouska, rakouské soudnictví, komparace stěžejních institutů rakouského soukromého práva s právní úpravou v ČR
    10. Konzulární právo a konzulární služby středoevropských států
    11. Základy právní problematiky přeshraniční spolupráce
    12. Aktuální otázky
Literatura
    povinná literatura
  • HALFAR, B. Právo. 2. přepracované vydání. Ostrava: VŠB - TUO, 2003. info
    doporučená literatura
  • KNAPP, V. Teorie práva. Praha: C.H.Beck, 1995. info
Informace učitele
Vypracování seminární práce (rozsah 10 stran) pojednávající o právním systému vybrané země.
Další komentáře
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Předmět je zařazen také v obdobích zima 2013, zima 2014, zima 2015, léto 2017, léto 2018, léto 2019.