FVP:UPPVBK062 Personalistika v praxi - Informace o předmětu
UPPVBK062 Personalistika v praxi
Fakulta veřejných politik v Opavězima 2014
- Rozsah
- Přednáška 6 HOD/SEM. 3 kr. Ukončení: z.
- Vyučující
- doc. PhDr. Juraj Kalnický, PhD., Prof. h.c. (přednášející)
- Garance
- doc. PhDr. Juraj Kalnický, PhD., Prof. h.c.
Ústav pedagogických a psychologických věd – Fakulta veřejných politik v Opavě - Omezení zápisu do předmětu
- Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
- Mateřské obory/plány
- Sociální patologie a prevence (program FVP, B7507-SvP)
- Cíle předmětu
- Předmět je zaměřen na rozvoj znalostí a dovedností vycházejících z bázových oblastí personální práce. Sleduje i utilitaristický cíl pro každého studenta - v interaktivním ukázkovém zvýraznění takových aspektů, které budou pro ně existenčně důležité - při vyhledávání pracovního místa po absolvování vysokoškolského studia a to zejména: zásady vypracování profesního životopisu, motivačního listu, sebe-prezentace při ucházení se o zaměstnání, vyhledávání, výběr, získávání pracovního místa, orientace (indukční list), možnosti uplatnění diagnostických metodik u získávání pracovní pozice, či plánování profesní kariéry apod. Výstupy z učení: Odborné znalosti: Student získá a prokáže znalosti významu personalistiky v profesním životě člověka, jakož i základních funkcí personálního řízení; včetně charakteristiky bázových personálních útvarů, jejich přínosu pro úspěšnost instituce, úřadu, či firmy, jakož i zaměstnanců, zasazených do rámce Zákoníku práce. Odborné dovednosti: Student se dokáže orientovat v základní problematice moderní personalistiky, se všemi vymoženostmi doby (např. virtuální agenda, půjčování zaměstnanců apod.); spolehlivě se orientuje v relevantní odborné literatuře, dokáže vyhledat, interpretovat a aplikovat získané informace v praxi. Obecná způsobilost: Student je schopen vnímat problematiku personalistiky v souvislostech hominidních, právních a ekonomických disciplín. Je způsobilý nejen využívat a uplatnit své vědomosti a dovednosti v praxi, ale samostatně je dál rozvíjet a hledat nové poznatky, přístupy a metody vzhledem k potřebám práce ve svém oboru, pružně reagovat na aktuální okolnosti, volit a přijímat správné rozhodnutí, včetně odpovědnosti za ně.
- Osnova
- 1. Personální řízení a jeho úloha v podniku. Pojetí kategorií personální administrativa, personální řízení, personální práce, řízení lidských zdrojů. Úkoly personálního řízení a kdo se na nich podílí. Personální útvar, jeho specifické úkoly a organizace. Personální politika a personální strategie. Strategické personální řízení. Personální služby (činnosti, funkce). Význam personální práce pro podnik a její přínos. Současné problémy personálního řízení v České republice.
2. Personální plánování. Účel a hlavní úkoly personálního plánování. Postavení personálního plánování v podnikovém plánování. Otázky, na které musí personální plánování odpovědět. Proces plánování pracovníků v podniku. Plánování personálních činností. Plánování personálního rozvoje pracovníků - profesní kariéra.
3. Vytváření a analýza pracovních míst. Vytváření pracovních míst. Analýza pracovních míst.
4. Získávání pracovníků. Pojetí a úkoly získávání pracovníků. Vnitřní a vnější podmínky získávání pracovníků. Vnitřní a vnější zdroje pracovníků. Proces získávání pracovníků a jeho kroky. Politika získávání pracovníků a pravidla, která je nutno dodržovat. Půjčování si pracovníků.
5. Výběr pracovníků. Pojetí a úkoly výběru pracovníků. Posuzování uchazeče jako klíčový problém výběru. Kritéria výběru, validita a spolehlivost faktorů používaných k předvídání úspěšného výkonu práce (predikátorů). Požadované dokumenty (životopis, motivační list atd.). Fáze výběru pracovníků. Metody výběru pracovníků a jejich použití. Prezentace uchazeče o zaměstnání. Vedení přijímacích pohovorů s uchazeči o zaměstnání.
6. Přijímání a orientace pracovníků. Formování náležitostí přijímání pracovníků. Orientace pracovníků jako adaptační a vzdělávací aktivita. Oblasti orientace a jejich obsah (indukční list). Období orientace a jeho etapizace.
7. Hodnocení pracovníků. Cíle hodnocení. Formy hodnocení. Kdo provádí hodnocení. Kritéria hodnocení. Metody hodnocení. Závěry hodnocení.
8. Rozmísťování pracovníků - Pojetí a význam; Rozmisťování pracovníků a staffing. Formy rozmísťování pracovníků v rámci vnitropodnikové mobility. Formy rozmisťování v rámci vnější mobility.
9. Snižování počtu pracovníků a jeho metody (Lean management). Propouštění a penzionování pracovníků. Úloha vedoucích pracovníků a úloha personálního útvaru.
10. Podnikové vzdělávání pracovníků. Pojetí a postavení v systému personální práce. Vzdělávání a kvalifikace. Formování pracovních schopností člověka a formování pracovních schopností pracovníka (zaměstnance) podniku. Systém podnikového vzdělávání. Identifikace potřeby vzdělávání. Plánování podnikového vzdělávání pracovníků. Metody vzdělávání, jejich použitelnost a účinnost. Vyhodnocení výsledků vzdělávání a účinnost vzdělávacího programu.
11. Pracovní podmínky. Pracovní doba. Pracovní prostředí. Služby a benefity poskytované pracovníkům. Bezpečnost práce a ochrana zdraví pracovníků.
12. Pracovní vztahy a legislativní rámec personální práce. Základní sociálně ekonomické práva občanů. Postavení odborů v podniku. Kolektivní vyjednávání. Právní úprava pracovního poměru. Pracovní kázeň. Zaměstnanecké vztahy.
13. Informační systém v personální práci a informační toky. Virtuální personální agenda. Úloha vedoucích a personálního útvaru.
- 1. Personální řízení a jeho úloha v podniku. Pojetí kategorií personální administrativa, personální řízení, personální práce, řízení lidských zdrojů. Úkoly personálního řízení a kdo se na nich podílí. Personální útvar, jeho specifické úkoly a organizace. Personální politika a personální strategie. Strategické personální řízení. Personální služby (činnosti, funkce). Význam personální práce pro podnik a její přínos. Současné problémy personálního řízení v České republice.
- Literatura
- povinná literatura
- KALNICKÝ, J. Personalistika v praxi. Studijní opora. Opava: FVP SLU, 2013. info
- Kalnický, J. HRM - řízení lidských zdrojů. Ostrava: Repronis, 2012. ISBN 978-80-7329-300-0. info
- ULRICH, D. Mistrovské řízení lidských zdrojů. Praha: Grada, 2009. ISBN 978-80-247-3058-5. info
- KOUBEK, J. Řízení lidských zdrojů. Základy moderní personalistik. 3.vyd. Praha: Management Press, 2001. ISBN 80-7261-033-3. info
- ARMSTRONG, M. Personální management. Praha: Grada, 1999. ISBN 80-7169-614-5. info
- doporučená literatura
- Strategie rozvoje lidských zdrojů pro Českou republiku. Usnesení vlády č. 210 ze dne 3. 2003. Web-site MPSV ČR. info
- Zákoník práce. Zákon ČR č. 262/2006 Sb. + aktualizace; Web-site MPSV ČR. info
- KOCIÁNOVÁ, R. Personální řízení. Východiska a vývoj. Praha: Grada, 2012. ISBN 978-80-247-3269-5. info
- BARTÁK, J. Personální řízení současnost a trendy. Praha: UJAK, 2011. ISBN 978-80-7452-020-4. info
- KOCIÁNOVÁ, R. Personální činnosti a metody personální práce. Praha: Grada, 2010. ISBN 978-80-247-2497-3. info
- TURECKIOVÁ, M. Rozvoj a řízení lidských zdrojů. Praha: Univerzita Jana Amose Komenského, 2009. ISBN 978-80-86723-80-8. info
- PALÁN, Z. Výkladový slovník lidské zdroje. Praha: Academia, 2002. ISBN 80-200-0950-7. info
- COLE, G. A. Personnel Management. Theory and Practice. London: D. P. Publications, 1998. info
- ARMSTRONG, M. A Handbook of Personnel Management Practice. 4 ed. 976p., 1994. ISBN 0-7494-0226-1. info
- Informace učitele
- Student zpracuje vybrané korespondenční úkoly ze studijní opory, které zašle elektronicky vyučujícímu. Bude moci průběžně konzultovat s ním individuálně studovaná témata předmětu prostřednictvím elektronické pošty, nebo osobních konzultací.
- Další komentáře
- Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
- Statistika zápisu (zima 2014, nejnovější)
- Permalink: https://is.slu.cz/predmet/fvp/zima2014/UPPVBK062