USESEC025 Ekonomický a sociální vývoj střední Evropy v 19. a 20. století

Fakulta veřejných politik v Opavě
zima 2016
Rozsah
1/1/0. 4 kr. Ukončení: z.
Vyučující
prof. PhDr. Jiří Pokorný, CSc. (přednášející)
Mgr. Lubomír Hlavienka, Ph.D. (cvičící)
Garance
prof. PhDr. Jiří Pokorný, CSc.
Ústav středoevropských studií – Fakulta veřejných politik v Opavě
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Neustálý proces technických a ekonomických změn, zahájený na konci 18. století a nazývaný nejčastěji průmyslovou revolucí, způsobil celou řadu dalších převratů v celém společenském vývoji, především ohromný, byť velmi nerovnoměrně rozdělovaný růst blahobytu, výrazné zvyšování počtu obyvatelstva a proměny jeho skladby, rychlý rozvoj urbanizace, zásadní změny životného stylu. V přednášce se proberou nejprve počátky těchto epochálních změn a možné způsoby uchopení tohoto fenoménu, dále změny, k nimž došlo v oblasti průmyslové (i zemědělské) výroby a obchodu, důsledky pro demografický vývoj a urbanizaci, revoluci v dopravě i zemědělství či vojenství. Průmyslovou výrobu a šířeji i veškerou celou hospodářskou aktivitu je třeba chápat v úzké souvislosti se sférou vzdělanosti a kultury. Cílem předmětu je seznámit posluchače s hospodářským a sociálním vývojem areálu střední Evropy vymezené zhruba hranicemi bývalé habsburské monarchie a později sovětského bloku od konce 18. do konce "krátkého" 20. století, pro lepší pochopení změn a regionálních odlišností bude v některých případech přirozeně nezbytné se zaměřit i na další klíčové oblasti - např. Anglii, USA a Německo nebo Rusko resp. Sovětský svaz. Absolventi budou schopni využít teoretických znalostí při interpretaci historického vývoje i ekonomických a společenských změn, kterými středoevropské země v moderních dějinách prošly, a dokázat jich využít při zvažování potenciálního rozvoje středoevropského regionu, včetně mezinárodní a přeshraniční spolupráce v současnosti.
Osnova
  • 1. Vymezení pojmů a jejich pojetí: revoluce píle, protoindustrializace, průmyslová revoluce, disciplinace, dějiny práce. Předpoklady průmyslové revoluce v Anglii a střední Evropě a její důsledky pro světovou rovnováhu (primát Evropy).
    2. Hospodářský vývoj střední Evropy v 18. století, vnitřní trh a napojení na dálkový obchod, merkantilistické návrhy a osvícenské reformy jako modernizační a disciplinační činitel.
    3. Hospodářské souvislosti a důsledky válek s revoluční a napoleonskou Francií, rozvoj středoevropského regionu v předbřeznové době.
    4. Železnice jako leading sector v polovině 19. století, živnostenská svoboda, rozvoj podnikání. "Výchova podnikatelů" v českých zemích, užitečné vědomosti a praktické školy, lidová výchova.
    5. Gründerská doba a velká krize 1873. "Velká deprese."
    6. Hospodářství a stát, neviditelná ruka trhu, viditelná ruka státu, utajená moc korporací. Sociální důsledky průmyslového rozvoje, sociální otázka, sociální politika. Počátky konzumní společnosti. Životní prostředí.
    7. Hospodářství a válčící státy - hospodářské a sociální souvislosti a důsledky I. světové války.
    8. Od katastrofy k velké krizi a ještě větší katastrofě. Meziválečná střední Evropa, New Deal a pětiletky, hospodářství liberální, usměrňované a plánované.
    9. II. světová válka a její ekonomické a sociální dopady ve střední Evropě. Třísektorová ekonomika, změny ve struktuře obyvatelstva v letech 1945-1948.
    10. Hospodářský a sociální vývoj sovětského bloku v 50. a 60. letech minulého století, konstituování a problémy socialistické ekonomiky, vznik RVHP, první krize a pokusy o hospodářské a sociální reformy.
    11. Ekonomická stagnace a zaostávání sovětského bloku v 70. a 80. letech, perestrojka a neúspěšné pokusy o zavádění dílčích reforem včetně prvků tržní ekonomiky. Deformace sociální struktury středoevropské společnosti a nárůst sociálně-patologických jevů v období reálného socialismu.
    12. Závěrečné shrnutí, diskuse.
Literatura
    povinná literatura
  • KOCKA, J. Geschichte des Kapitalismus. C. H. Beck: München, 2014. info
  • JAKUBEC, I. - JINDRA, Z. Dějiny hospodářství českých zemí. Od počátků industrializace do konce habsburské monarchie. Praha: Karolinum, 2006. info
  • PRŮCHA, V. A KOL. Hospodářské a sociální dějiny Československa 1918-1992: I. díl období 1918-1945. Brno, 2004. ISBN 80-7239-147-X. info
  • PRŮCHA, V. A KOL. Hospodářské a sociální dějiny Československa 1918-1992: II. díl období 1945-1992. Brno, 2004. ISBN 80-7239-147-X. info
  • HOBSBAWN, E. Věk extrémů. Krátké 20. století. 1914-1991. Praha: Argo, 1998. info
    doporučená literatura
  • KUBŮ, E. - SOUKUP, J. - ŠOUŠA, J. Fenomén hospodářské krize v českých zemích 19. až počátku 21. století: Cyklický vývoj ekonomiky v procesu gradující globalizace. Ostrava: Filozofická fakulta Ostravské univerzit, 2015. info
  • KŘEN, J. Dvě století střední Evropy. Praha: Argo, 2005. info
  • FALTUS, J. - PRŮCHA,V. Všeobecné hospodářské dějiny 19. a 20. století. Praha: Oeconomica, 2003. info
  • GERŠLOVÁ, J. Zrození nové doby. Stručné hospodářské dějiny českých zemí (od poloviny 19. století do 80. let 20. století). Ostrava: VŠB, 1999. info
  • MYŠKA, M. Rytíři průmyslové revoluce: šest studií k dějinám podnikatelů v českých zemích. Šenov u Ostravy: Tilia, 1997. info
Další komentáře
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Předmět je zařazen také v obdobích zima 2017, zima 2018, zima 2019.