SV661 Personalistika

Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné
léto 2007
Rozsah
2/1/0. 3 kr. Ukončení: z.
Garance
Katedra ekonomie a veřejné správy – Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je otevřen studentům libovolného oboru.
Cíle předmětu
Předat posluchačům souhrn informací o personálních činnostech v různých typech podniků a organizací v zemích se sociálně tržní ekonomikou tak, aby se naučili kriticky hodnotit praxi a potřeby personalistiky v našich současných podnicích, zorganizovat personální práci a zvládnout její základní metody. Předmět navazuje na vědomosti získané ve výuce psychologie nebo sociologie a základů práva. Podle dohody s katedrou managementu bude ve výuce kladen důraz na praktické otázky pracovních vztahů, pozici podniku na pracovním trhu, na vztahy s odbory, povinnosti zaměstnavatele a zaměstnance. Naopak problémy, jimiž se zabývá spíše personální topmanagement, budou prezentovány stručně. Na předmět navazuje na vyšším stupni magisterského studia Personální management.
Osnova
  • Struktura výkladu:
    1. Přehled základní literatury o lidských zdrojích
    2. Podniková kultura a filozofie
    3. Plánování v personální práci, vyhledávání, přijímání, adaptace pracovníků
    4. Metody hodnocení pracovníků
    5. Motivace pracovníků (mzdová, mimomzdová)
    6. Zvyšování kvalifikace a rekvalifikace
    7. Základní povinnosti zaměstnavatele a zaměstnance
    8. Mobilita pracovní síly
    9. Péče o zaměstnance
    10. Personalista a pracovní skupiny
    11. Zaměstnavatel a odbory, kolektivní vyjednávání
    12. Personální práce ve vybraných podnicích regionu

    Obsah předmětu:
    1. Přehled základní literatury o lidsckých zdrojích
    Přehled problematiky personální práce (principy, cíle, metody) v podnicích a organizacích se
    sociálně tržní ekonomikou. Situace v zemích EU, vývoj personalistiky v ČR. Přehled základní litetrautry k problematice lidských zdrojů.
    2. Podniková kultura a filozofie
    Podnik, jeho filozofie a kultura. Lokalizace podniku (organizace) a vazby s širším prostorem, zvláště z hlediska zdrojů pracovních sil. Trh práce a faktory působící v rámci státu a regionu. Spolupráce personalistů s úřady práce a dalšími institucemi ve sféře aktivní politiky zaměstnanosti.
    3. Plánování v personální práci, vyhledávání, přijímání, adaptace pracovníků
    Plánování v personální činnosti, popisy práce, obsazování míst. Principy vyhledávání a přijímání pracovníků. Kritéria výběru a užívané metody (pohovor, dotazník, životopis, reference, testy atd.). Postup přijímání do pracovního poměru. Adaptace přijatých pracovníků, zvláště problémových (absolventi učilišť a škol, osoby se ZPS).
    4. Metody hodnocení pracovníků
    Metody průběžného hodnocení pracovníků, kritéria hodnocení, hlediska posuzování pracovního výkonu.
    5. Motivace pracovníků (mzdová, mimomzdová)
    Otázky motivace pracovníků. Sjednání mzdy, mzdové systémy, základní otázky odměňování vůbec. Mimomzdové motivace. Sociální výhody, služby.
    6. Zvyšování kvalifikace a rekvalifikace
    Vzdělávání pracovníků jako významná součást personální činnosti. Zvyšování kvalifikace nebo rekvalifikace pracovníků v podniku. Spolupráce se vzdělávacími institucemi mimo podnik.
    7. Základní povinnosti zaměstnavatele a zaměstnance
    Přehled základních povinností zaměstnavatelů a zaměstnanců. Pracovní řády, pracovní doba, dovolená, změny pracovního poměru a pracoviště, překážky v práci.
    8. Mobilita pracovní síly
    Mobilita pracovníků, skončení pracovního poměru, dohoda, výpověď a její druhy, okamžité zrušení pracovního poměru, povinnosti zaměstnavatele spojené se zrušením pracovního poměru.
    9. Péče o zaměstnance
    Formy péče o zaměstnance. Pracovní prostředí, bezpečnost a ochrana zdraví při práci, problémy pracovních úrazů, pracovní doby, závodního stravování, dopravy do zaměstnání, péče o bydlení. Sociální fondy.
    10. Personalista a pracovní skupiny
    Práce personalisty s pracovními skupinami. Konflikty v pracovních skupinách a jejích řešení. Metody výzkumu klimatu v pracovní skupině (využití sociometrie). Otázky komunikace v personální práci.

    11. Zaměstnavatel a odbory, kolektivní vyjednávání
    Spolupráce personalisty s odborovými orgány, kolektivní smlouvy. Postup při uzavírání kolektivní smlouvy, spory o plnění kolektivní smlouvy. Druhy pravomoci odborových orgánů.
    12. Personální práce ve vybraných podnicích regionu
    Seznámení studentů s praxí personalistiky ve vytypovaných podnicích v regionu včetně přednášky některého odborníka pro personální činnost z podniku v regionu.

Informace učitele
Zpracování a obhájení seminární práce na zadané téma a úspěšné složení písemného testu v průběhu semestru z dosud probrané látky jsou předpokladem přijetí ke zkoušce. Absolvování předmětu je uzavřeno ústní zkouškou.
Další komentáře
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Předmět je zařazen také v obdobích zima 1990, léto 1991, zima 1991, léto 1992, zima 1992, léto 1993, zima 1993, léto 1994, zima 1994, léto 1995, zima 1995, léto 1996, zima 1996, léto 1997, zima 1997, léto 1998, zima 1998, léto 1999, zima 1999, léto 2000, zima 2000, léto 2001, zima 2001, léto 2002, zima 2002, léto 2003, zima 2003, léto 2004, zima 2004, léto 2005, zima 2005, léto 2006, zima 2006.
  • Statistika zápisu (nejnovější)
  • Permalink: https://is.slu.cz/predmet/opf/leto2007/SV661