XFIN2499 Bankovnictví A

Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné
léto 2007
Rozsah
0/0. 5 kr.
Garance
prof. RNDr. Stanislav Polouček, CSc.
Katedra financí a účetnictví – Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je otevřen studentům libovolného oboru.
Cíle předmětu
Kurz bankovnictví seznamuje posluchače společně s ostatními kurzy finančního zaměření s místem a úlohou bank v tržní ekonomice. Kromě základního přehledu o bankovnictví, úloze regulace a dohledu a mezinárodním bankovnictví podá podrobnou charakteristiku organizace a základních forem činnosti bank. Veškeré probírané otázky jsou vztaženy ke konkrétnímu vývoji bankovnictví v ČR.
Osnova
  • Struktura výkladu:
    1. Banky ve struktuře finančních institucí
    2. Regulace a dohled nad bankovním sektorem
    3. Organizační struktura bank
    4. Výnosy a riziko bankovnictví
    5. Management aktiv bank
    6. Investiční bankovnictví
    7. Management pasiv bank
    8. Bankovnictví mimo bilanci
    9. Spořitelní instituce
    10. Mezinárodní bankovnictví


    Obsah kurzu:
    1. Banky ve struktuře finančních institucí
    Místo a úloha bankovního sektoru ve finančním systému, finanční instituce, depozitní finanční instituce, místo bank v tržní ekonomice a ve struktuře finančního sektoru, vztah bank k ostatním finančním institucím a k centrální bance. Konkurence v bankovním sektoru, fúze, velké a malé banky. Vývojové trendy v bankovnictví a stav bankovnictví v České republice. Privatizace v bankovnictví. Zákon č. 21/1992 Sb., o bankách, a jeho novely.
    2. Regulace a dohled nad bankovním sektorem
    Cíle bankovní regulace. Instituce bankovního dohledu, vztah bank a centrální banky, nástroje centrální banky používané k ovlivňování bank. Operace na volném trhu, minimální povinné rezervy, refinanční úvěry, kapitálová přiměřenost bank, úvěrová angažovanost bank. Mezibankovní clearingový systém. Věřitel poslední instance. Zákon č. 6/1993 Sb., o ČNB. Nelegální bankovní praktiky a jejich bariéry.
    3. Organizační struktura bank
    Řízení bank a organizační struktura bank. Organizační struktura podle základních funkcí: úvěry, investice, provoz a platby. Závislost organizační struktury banky na velikosti banky. Organizace podle produktů a podle zákazníků. Centralizace versus decentralizace. Řídící orgány banky.
    4. Výnosy a riziko bankovnictví
    Management banky. Komerční a investiční banky. Základní položky aktiv a pasiv bank, hodnocení likvidity, solventnosti a rentability bank. Likvidita versus ziskovost. Výnosy banky. Rizika bankovních výnosů.
    5. Management aktiv bank
    Klasifikace aktiv bank. Primární a sekundární aktiva. Úvěry a investice. Klasifikace úvěrů, úvěry krátkodobé a dlouhodobé, hypotéční úvěry, lombardní úvěry, kontokorentní úvěry, podnikatelské úvěry, spotřebitelské úvěry, další druhy bank. Portfolio úvěrů bank. Zajištěné a nezajištěné úvěry. Způsoby zajištění úvěrů. Transakční, provozní a likvidní riziko jako součásti finančního rizika. Řízení úvěrového rizika. Hotovost a cenné papíry. Management aktiv bank.
    6. Investiční bankovnictví
    Charakteristika investičního bankovnictví. Riziko, cena, příjmy a lhůty splatnosti investic. Investice do cenných papírů, nemovitostí, drahých kovů, investiční politika bank.
    7. Management pasiv bank
    Depozita krátkodobá a dlouhodobá, mezibankovní depozita, depozitní certifikáty. Náklady na depozita. Zajištění depozit. Kapitál banky, funkce a zdroje kapitálu, regulativní opatření k určení kapitálové přiměřenosti. Nedepozitní závazky banky. Management pasiv bank.
    8. Bankovnictví mimo bilanci
    Formy bankovnictví mimo bilanci. Svěřenecké služby. Bankovní záruky, pohotovostní akreditivy. Správa cenných papírů. Homebanking. Význam a váha bankovnictví mimo bilanci v činnosti bank.

    9. Spořitelní instituce
    Proces deregulace a globalizace a stírání rozdílů mezi depozitními finančními institucemi. Spořitelní finanční instituce: spořitelny, vzájemné spořitelny, úvěrní družstva. Hypotéční úvěry jištěné nemovitostmi jako hlavní forma aktiv spořitelen. Depozita spořitelen. Aktiva a pasiva vzájemných spořitelen a úvěrních družstev.
    10. Mezinárodní bankovnictví
    Regulativní opatření a mezinárodní bankovnictví. Formy doručení služeb v mezinárodním bankovnictví. Mezinárodní bankovní služby a mezinárodn
Další komentáře
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.

  • Statistika zápisu (nejnovější)
  • Permalink: https://is.slu.cz/predmet/opf/leto2007/XFIN2499