OPF:EK001L Mikroekonomie A - Informace o předmětu
EK001L Mikroekonomie A
Obchodně podnikatelská fakulta v Karvinézima 2006
- Rozsah
- 3/1/0. 4 kr. Ukončení: z.
- Garance
- Katedra ekonomie a veřejné správy – Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné
- Omezení zápisu do předmětu
- Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
- Mateřské obory/plány
- Ekonomika podnikání v obchodě a službách (program OPF, M_EKOMAN)
- Cíle předmětu
- Cílem kurzu je naučit studenty metodologii a podstatu obecné ekonomické vědy. Seznamuje studenty se základními teoretickými poznatky mikroekonomie. Základní význam má teorie efektivního využívání vzácných zdrojů na výrobu užitečných statků a služeb, včetně jejich rozdělování. Kurz obsahuje výklad základních tržních kategorií, analýzu chování základních ekonomických subjektů a to nejprve na trhu výrobků a služeb a poté na trhu výrobních faktorů, jejich vzájemné vztahy a předpoklady efektivního fungování. Na základě osvojení si těchto principů ekonomické vědy - mikroekonomie - dochází k vytváření základní ekonomické profilace všech studentů OPF. Současně je základem studia dalších ekonomických kurzů bakalářského studia.
- Osnova
- Struktura výkladu:
1. Úvod do ekonomie, základní ekonomické pojmy
2. Trh a tržní mechanismus
3. Chování spotřebitele a formování poptávky
4. Produkční analýza, náklady, příjmy a zisk firmy
5. Firma v podmínkách dokonalé konkurence, formování nabídky
6. Rovnováha na dokonale konkurenčním trhu
7. Nedokonalá konkurence ? monopol, oligopol, monopolistická konkurence
8. Trhy výrobních faktorů
9. Trh práce
10. Trh kapitálu
11. Teorie všeobecné rovnováhy
12. Teorie veřejné volby, působení státu
Obsah kurzu:
1. Úvod do ekonomie, základní ekonomické pojmy
Grafy, vztah mezi proměnnými, směrnice a sklon přímky. Charakteristika ekonomie, kurz ekonomie, ekonomická vzácnost. Výroba, výrobní faktor: půda, práce, kapitál.
2. Trh a tržní mechanismus
Dělba práce, význam. Trh, typy trhů, subjekty trhu, koloběh tržní ekonomiky. Poptávka ? změny poptávky a poptávaného množství. Nabídka ? změny nabídky a nabízeného množství. Cena, tržní rovnováha, vliv změny nabídky a poptávky na tržní rovnováhu. Konkurence, typy, tržní struktury. Význam a funkce trhu.
3. Chování spotřebitele a formování poptávky
Cíl spotřebitele, maximalizace užitku. Rovnováha spotřebitele a odvození poptávkové křivky na základě přímé měřitelnosti a neměřitelnosti užitku. Cenová elasticita poptávky. Tržní poptávka.
4. Produkční analýza, náklady, příjmy a zisk firmy
Produkční funkce, celkový, průměrný a mezní produkt. Náklady v krátkém a dlouhém období. Nákladové optimum firmy ? izokvanta, izokosta. Celkové, průměrné a mezní příjmy. Zisk firmy, alternativní cíle firmy.
5. Rovnováha firmy v dokonalé konkurenci, formování nabídky
Charakteristika dokonalé konkurence ? dokonale elastická poptávka, vývoj nákladů. Rovnováha firmy ? rovnost mezních příjmů a mezních nákladů. Nabídka firmy v krátkém a dlouhém období. Cenová elasticita nabídky. Tržní nabídka.
6. Chování firmy v nedokonalé konkurenci: monopol, oligopol, monopolistická konkurence
Příčiny vzniku nedokonalé konkurence. Rovnováha firmy v nedokonalé konkurenci. Monopol ? rovnováha, neefektivnost monopolu, usměrňování činnosti monopolu, monopson. Oligopol ? smluvní oligopol, oligopol s dominantní firmou, cenové vůdcovství. Monopolní konkurence ? rovnováha v krátkém a dlouhém období.
7. Trhy výrobních faktorů
Poptávka a nabídka na trhu výrobních faktorů, odlišnosti oproti trhu statků a služeb. Formování cen na trzích výrobních faktorů. Optimum firmy. Transferový výdělek, ekonomická renta, čistá ekonomická renta, pozemková renta. Trhy výrobních faktorů a rozdělování důchodů, nerovnosti v důchodech, jejich měření ? Lorenzova křivka, Giniho koeficient.
8. Trh práce
Trh práce v podmínkách dokonalé konkurence, poptávka a nabídka práce, substituční a důchodový efekt. Tržní poptávka po práci, tržní nabídka práce. Rovnováha na trhu práce v podmínkách nedokonalé konkurence. Nedokonalosti na trhu práce.
9. Trh kapitálu
Pojmy ? kapitál, kapitálové statky a investice. Nabídka a poptávka na trhu kapitálu, rovnováha na trhu kapitálu. Formy výnosů z kapitálu. Lidský kapitál.
10. Teorie všeobecné rovnováhy
Předpoklady modelu, efektivnost ve směně, efektivnost ve výrobě, výrobně ? spotřební efektivnost. Box diagram, smluvní křivka. Podmínky všeobecné rovnováhy, jednoduchý model celkové rovnováhy a model celkové rovnováhy s mnoha spotřebiteli. Efektivnost a spravedlnost.
11. Teorie veřejné volby, působení státu
Příčiny selhání státu. Problematika externalit a jejich řešení. Veřejné statky, optimální množství veřejného statku. Příčiny a formy mikroekonomické politiky st
- Struktura výkladu:
- Informace učitele
- Kurz mikroekonomie vyžaduje absolvování dvou písemných testů v průběhu semestru. Na základě těchto testů je udělen zápočet. Mikroekonomie je součástí závěrečné státní bakalářské zkoušky. Pokud student neukončí kurz zápočtem, nemůže si zaregistrovat v následujícím semestru kurz navazující, tj. Makroekonomie A.
- Další komentáře
- Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
- Statistika zápisu (zima 2006, nejnovější)
- Permalink: https://is.slu.cz/predmet/opf/zima2006/EK001L