EK001L Mikroekonomie A

Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné
zima 2006
Rozsah
3/1/0. 4 kr. Ukončení: z.
Garance
Katedra ekonomie a veřejné správy – Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Cílem kurzu je naučit studenty metodologii a podstatu obecné ekonomické vědy. Seznamuje studenty se základními teoretickými poznatky mikroekonomie. Základní význam má teorie efektivního využívání vzácných zdrojů na výrobu užitečných statků a služeb, včetně jejich rozdělování. Kurz obsahuje výklad základních tržních kategorií, analýzu chování základních ekonomických subjektů a to nejprve na trhu výrobků a služeb a poté na trhu výrobních faktorů, jejich vzájemné vztahy a předpoklady efektivního fungování. Na základě osvojení si těchto principů ekonomické vědy - mikroekonomie - dochází k vytváření základní ekonomické profilace všech studentů OPF. Současně je základem studia dalších ekonomických kurzů bakalářského studia.
Osnova
  • Struktura výkladu:
    1. Úvod do ekonomie, základní ekonomické pojmy
    2. Trh a tržní mechanismus
    3. Chování spotřebitele a formování poptávky
    4. Produkční analýza, náklady, příjmy a zisk firmy
    5. Firma v podmínkách dokonalé konkurence, formování nabídky
    6. Rovnováha na dokonale konkurenčním trhu
    7. Nedokonalá konkurence ? monopol, oligopol, monopolistická konkurence
    8. Trhy výrobních faktorů
    9. Trh práce
    10. Trh kapitálu
    11. Teorie všeobecné rovnováhy
    12. Teorie veřejné volby, působení státu
    Obsah kurzu:
    1. Úvod do ekonomie, základní ekonomické pojmy
    Grafy, vztah mezi proměnnými, směrnice a sklon přímky. Charakteristika ekonomie, kurz ekonomie, ekonomická vzácnost. Výroba, výrobní faktor: půda, práce, kapitál.
    2. Trh a tržní mechanismus
    Dělba práce, význam. Trh, typy trhů, subjekty trhu, koloběh tržní ekonomiky. Poptávka ? změny poptávky a poptávaného množství. Nabídka ? změny nabídky a nabízeného množství. Cena, tržní rovnováha, vliv změny nabídky a poptávky na tržní rovnováhu. Konkurence, typy, tržní struktury. Význam a funkce trhu.
    3. Chování spotřebitele a formování poptávky
    Cíl spotřebitele, maximalizace užitku. Rovnováha spotřebitele a odvození poptávkové křivky na základě přímé měřitelnosti a neměřitelnosti užitku. Cenová elasticita poptávky. Tržní poptávka.
    4. Produkční analýza, náklady, příjmy a zisk firmy
    Produkční funkce, celkový, průměrný a mezní produkt. Náklady v krátkém a dlouhém období. Nákladové optimum firmy ? izokvanta, izokosta. Celkové, průměrné a mezní příjmy. Zisk firmy, alternativní cíle firmy.
    5. Rovnováha firmy v dokonalé konkurenci, formování nabídky
    Charakteristika dokonalé konkurence ? dokonale elastická poptávka, vývoj nákladů. Rovnováha firmy ? rovnost mezních příjmů a mezních nákladů. Nabídka firmy v krátkém a dlouhém období. Cenová elasticita nabídky. Tržní nabídka.
    6. Chování firmy v nedokonalé konkurenci: monopol, oligopol, monopolistická konkurence
    Příčiny vzniku nedokonalé konkurence. Rovnováha firmy v nedokonalé konkurenci. Monopol ? rovnováha, neefektivnost monopolu, usměrňování činnosti monopolu, monopson. Oligopol ? smluvní oligopol, oligopol s dominantní firmou, cenové vůdcovství. Monopolní konkurence ? rovnováha v krátkém a dlouhém období.
    7. Trhy výrobních faktorů
    Poptávka a nabídka na trhu výrobních faktorů, odlišnosti oproti trhu statků a služeb. Formování cen na trzích výrobních faktorů. Optimum firmy. Transferový výdělek, ekonomická renta, čistá ekonomická renta, pozemková renta. Trhy výrobních faktorů a rozdělování důchodů, nerovnosti v důchodech, jejich měření ? Lorenzova křivka, Giniho koeficient.
    8. Trh práce
    Trh práce v podmínkách dokonalé konkurence, poptávka a nabídka práce, substituční a důchodový efekt. Tržní poptávka po práci, tržní nabídka práce. Rovnováha na trhu práce v podmínkách nedokonalé konkurence. Nedokonalosti na trhu práce.
    9. Trh kapitálu
    Pojmy ? kapitál, kapitálové statky a investice. Nabídka a poptávka na trhu kapitálu, rovnováha na trhu kapitálu. Formy výnosů z kapitálu. Lidský kapitál.
    10. Teorie všeobecné rovnováhy
    Předpoklady modelu, efektivnost ve směně, efektivnost ve výrobě, výrobně ? spotřební efektivnost. Box diagram, smluvní křivka. Podmínky všeobecné rovnováhy, jednoduchý model celkové rovnováhy a model celkové rovnováhy s mnoha spotřebiteli. Efektivnost a spravedlnost.
    11. Teorie veřejné volby, působení státu
    Příčiny selhání státu. Problematika externalit a jejich řešení. Veřejné statky, optimální množství veřejného statku. Příčiny a formy mikroekonomické politiky st
Informace učitele
Kurz mikroekonomie vyžaduje absolvování dvou písemných testů v průběhu semestru. Na základě těchto testů je udělen zápočet. Mikroekonomie je součástí závěrečné státní bakalářské zkoušky. Pokud student neukončí kurz zápočtem, nemůže si zaregistrovat v následujícím semestru kurz navazující, tj. Makroekonomie A.
Další komentáře
Předmět je dovoleno ukončit i mimo zkouškové období.
Předmět je zařazen také v obdobích zima 1990, léto 1991, zima 1991, léto 1992, zima 1992, léto 1993, zima 1993, léto 1994, zima 1994, léto 1995, zima 1995, léto 1996, zima 1996, léto 1997, zima 1997, léto 1998, zima 1998, léto 1999, zima 1999, léto 2000, zima 2000, léto 2001, zima 2001, léto 2002, zima 2002, léto 2003, zima 2003, léto 2004, zima 2004, léto 2005, zima 2005, léto 2006, léto 2007, zima 2007, zima 2008.