EK002L Macroeconomics A

School of Business Administration in Karvina
Winter 2006
Extent and Intensity
3/1/0. 4 credit(s). Type of Completion: zk (examination).
Guaranteed by
Departament of Economics and Public Administration – School of Business Administration in Karvina
Course Enrolment Limitations
The course is also offered to the students of the fields other than those the course is directly associated with.
fields of study / plans the course is directly associated with
Course objectives (in Czech)
Cílem kurzu je seznámit studenty se základními teoretickými poznatky makroekonomických vztahů. Těžiště spočívá ve výuce podstaty teorie tvorby a rozdělování produktu, fiskální a monetární politiky i zahraničně ekonomické politiky. Kurz objasňuje problémy spojené s inflací a nezaměstaností a vytváří tak teoretický základ všech dalších ekonomických kurzů a základ profilace absolventa OPF.
Syllabus (in Czech)
  • Struktura výkladu:
    1. Úvod do makroekonomie. Produkt a důchod, agregátní nabídka a agregátní poptávka
    2. Rovnovážný produkt, model s linií 45o, model AS - AD
    3. Ekonomický růst a hospodářský cyklus
    4. Peníze a monetární politika
    5. Otevřená ekonomika a mezinárodní trhy
    6. Inflace a nezaměstnanost
    7. Vnější ekonomická rovnováha
    8. Měnová politika
    9. Fiskální politika
    10. Zahraničně ekonomická politika
    Obsah kurzu:
    1. Úvod do makroekonomie, produkt a důchod, agregátní nabídka a agregátní poptávka
    Makroekonomické subjekty, makroekonomický koloběh. Tvorba, rozdělení a užití produktu. Měření makroekonomických veličin. Čistý ekonomický blahobyt, národní bohatství.
    2 . Rovnovážný produkt, model s linií 45o, model AS - AD
    Předpoklady modelu s linií 45o, celkové plánované výdaje ve dvou-, tří- a čtyřsektorové ekonomice. Úroveň a změna rovnovážného produktu. Agregátní poptávka, agregátní nabídka, agregátní nabídka v keynesiánském pojetí, dlouhodobá agregátní nabídka, monetaristický přístup. Klasická křivka agregátní nabídky v krátkém a dlouhém období. Makroekonomická rovnováha. Kvantitativní rovnice.
    3. Ekonomický růst a hospodářský cyklus
    Ekonomický růst, extenzivní a intenzivní ekonomický růst, zdroje a bariéry růstu. Ekonomický rozvoj, ekonomická úroveň. Modely ekonomického růstu. Hospodářský cyklus, fáze, charakteristika, příčiny a dopady. Hospodářský cyklus spjatý s multiplikátorem a akcelerátorem. Politický hospodářský cyklus, proticyklická politika.
    4. Peníze a monetární politika
    Funkce peněz, peněžní agregáty, motivy držby peněz. Úloha centrální banky, multiplikátor depozitních peněz. Křivka poptávky a nabídky peněz, rovnováha na trhu peněz. Monetární politika, předpoklady a nástroje. Bezprostřední a konečné cíle monetární politiky.
    5. Otevřená ekonomika a mezinárodní trhy
    Absolutní a komparativní výhody. Příčiny mezinárodního pohybu kapitálu. Poptávka a nabídka na měnovém trhu, rovnovážný měnový kurz. Zhodnocení a znehodnocení měny, revalvace, devalvace. Cenové podmínky obchodu. Vnější obchodní a měnová politika a její nástroje. Vnější obchodní a měnová politika v systému pevných a pružných měnových kurzů.
    6. Inflace a nezaměstnanost
    Podstata, formy, příčiny a důsledky inflace. Měření inface, inflační očekávání, protiinflační politika. Nezaměstnanost a její formy, příčiny a důsledky nezaměstnanosti. Poptávka po práci, nabídka práce, trh práce s dokonale pružnými a nepružnými mzdovými sazbami. Souvislosti nezaměstnanosti a inflace, krátkodobá a dlouhodobá Phillipsova křivka.
    7. Vnější ekonomická rovnováha
    Platební bilance, běžný účet, kapitálový účet, finanční účet, jejich struktura. Přebytková a deficitní bilance. Vnější nerovnováha a vnitřní nestabilita. Vyrovnání platební bilance při pevných a pohyblivých měnových kurzech.
    8. Měnová politika
    Cíle a nástroje měnové politiky. Expanzivní a restriktivní měnová politika, krátkodobé a dlouhodobé účinky měnové politiky. Kvantitativní teorie peněz.
    9. Fiskální politika
    Státní rozpočet, rozpočtové příjmy a výdaje. Rozpočtový přebytek a deficit, veřejný dluh. Cíle a nástroje fiskální politiky. Expanzivní a restriktivní fiskální politika, krátkodobé a dlouhodobé účinky fiskální politiky. Lafferova křivka. Efekt vytěsňování.
    10. Zahraničně ekonomická politika
    Cíle, nástroje a důsledky obchodního protekcionismu. Protekcionismus a liberalismus. Vládní regulace mezinárodního pohybu kapitálu, měnové kurzy regulované centrální bankou. Brettonwoodský kurzový systém. Výhody a ne
Language of instruction
Czech
Further comments (probably available only in Czech)
The course can also be completed outside the examination period.
The course is also listed under the following terms Winter 1990, Summer 1991, Winter 1991, Summer 1992, Winter 1992, Summer 1993, Winter 1993, Summer 1994, Winter 1994, Summer 1995, Winter 1995, Summer 1996, Winter 1996, Summer 1997, Winter 1997, Summer 1998, Winter 1998, Summer 1999, Winter 1999, Summer 2000, Winter 2000, Summer 2001, Winter 2001, Summer 2002, Winter 2002, Summer 2003, Winter 2003, Summer 2004, Winter 2004, Summer 2005, Winter 2005, Summer 2006, Summer 2007.
  • Enrolment Statistics (Winter 2006, recent)
  • Permalink: https://is.slu.cz/course/opf/winter2006/EK002L